Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Valdība piešķir 2055 eiro Gulbenes novada pašvaldībai atskurbtuves finansēšanai

Foto: “Pixabay’.

Šodien valdība nolēma piešķirt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) 303 288 eiro, ko pārskaitīt 35 pašvaldībām no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem par atskurbināšanas pakalpojumiem personām, kuras pērn alkohola reibumā atradušās bezpalīdzības stāvoklī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VARAM katru gadu līdz martam ir jāizvērtē pašvaldību iesniegtie valsts budžeta līdzekļu pieprasījumi par iepriekšējo gadu attiecībā uz faktiskajiem izdevumiem, kas radušies atskurbināšanas pakalpojumu sniegšanā diennakts režīmā. No līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem plānots segt pašvaldību izdevumus līdz 15 eiro apmērā par katru atskurbšanas telpā ievietoto personu.

VARAM pieprasījumus saņēma arī no Gulbenes novada pašvaldības, kurai nolemts piešķirt 2055 eiro.

Izmaksas, kas pašvaldībām radušās, realizējot brīvprātīgās iniciatīvas atskurbināšanas pakalpojumu sniegšanā diennakts režīmā personām, kuras alkohola reibumā atrodas bezpalīdzības stāvoklī, ir pašvaldībām neparedzēti izdevumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saskaņā ar Pašvaldību likumu pašvaldībām būs pienākums nodrošināt atskurbināšanas pakalpojumu pieejamību no nākamā gada 1.janvāra.

Ziņojumā “Par aktuālo situāciju atskurbtuvju izveidē” VARAM rosina finansēt atskurbšanas pakalpojumu pašvaldībās no akcīzes nodokļa ieņēmumiem par alkohola tirdzniecību.

Ievērojot, ka nepieciešamība pēc atskurbināšanas pakalpojuma ir saistīta ar alkoholisko dzērienu pieejamību tirdzniecības vietās, VARAM priekšlikums ir daļu no akcīzes nodokļa ienākumiem noteikt kā finansējuma avotu atskurbināšanas pakalpojuma pieejamības nodrošināšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem 2021.gadā akcīzes nodokļa ieņēmumi no alkoholisko dzērienu tirdzniecības bija 249 000 000 eiro. Savukārt valsts pašvaldībām 2021.gadā samaksājusi par atskurbināšanas pakalpojumu – nepilnus 300 000 eiro, rēķinot 15 eiro par vienu klientu.

Tādēļ VARAM ieskatā novirzot 0,12 % no akcīzes nodokļa ieņēmumiem par alkoholisko dzērienu un alus tirdzniecību pašvaldībām, tiktu segti pašvaldību izdevumi. Vienlaikus ministrija norāda, ka 2021.gadā faktiskās pašvaldību izmaksas pa šo pakalpojumu ir 860 637 eiro, kas būtu līdzvērtīgi 0,3 % no akcīzes nodokļa ieņēmumiem.

VARAM uzskata, ka no 2024.gada 1.janvāra, kad visās pašvaldībās jānodrošina atskurbšanas pakalpojumu pieejamība, būtu jāpārtrauc līdzekļu piešķiršanu pašvaldībām no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”, lai segtu pašvaldību izdevumus līdz 15 eiro apmērā par katru atskurbšanas telpā ievietoto personu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt daļa no akcīzes nodokļa ieņēmumiem būtu nosakāms kā finansējuma avots atskurbšanas pakalpojuma pieejamības nodrošināšanai.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.