Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Valsts prezidents Egils Levits pasniedz Triju Zvaigžņu ordeni komponistēm Lolitai un Brigitai Ritmanēm

Lolita Ritmane (no kreisās) un Brigita Ritmane. Foto: Ilmārs Znotiņš (Valsts prezidenta kanceleja.)

4. jūlijā Rīgas pilī Valsts prezidents Egils Levits pasniedza Latvijas valsts augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni – Lolitai Ritmanei un Brigitai Ritmanei par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Komponistei Lolitai Ritmanei Latvijas valsts augstākais apbalvojums piešķirts par izcilo radošo ieguldījumu latviešu mūzikā un kultūrā, latviešu kultūras stiprināšanā un Latvijas vārda popularizēšanā pasaulē. L. Ritmane komponējusi daudz latviešu solo un kora dziesmu, mūziku simfoniskajam orķestrim, kantātes, kā arī mūziku vairākām dziesmuspēlēm. Tāpat viņa komponējusi mūziku filmai “Dvēseļu putenis”.

Pasniedzot Triju Zvaigžņu ordeni Lolitai Ritmanei, Valsts prezidents Egils Levits teica: “Latvijas valsts atzīst jūsu devumu latviešu kultūrai par ārkārtīgi svarīgu. Mani personīgi visvairāk uzrunā divi jūsu darbi. Viens ir mūzikls “Eslingena” un otrs ir mūzika filmai “Dvēseļu putenis” – bez jūsu ieguldījuma šī filma negūtu tādus panākumus un nebūtu ieguvusi to vietu latviešu kultūrā, kāda tai ir tagad.”

Savukārt komponistei, pianistei, diriģentei un pedagoģei Brigitai Ritmanei Latvijas valsts augstākais apbalvojums piešķirts par mūža ieguldījumu latviešu kultūrā un latviskuma stiprināšanā ārpus Latvijas. Brigitas Ritmanes komponētā dziesma “Manai tautai”, ar viņas tēva Andra Ritmaņa dzeju, kuru izpildīja latviešu dziedātāja Ieva Akuratere, ir kļuvusi par Latvijas Trešās atmodas laika neoficiālo himnu. B. Ritmane savas profesionālās zināšanas un pedagoģes prasmes nesavtīgi likusi lietā latviešu skolās un nometnēs ASV. B. Ritmane bijusi virsdiriģente 10 Rietumkrasta Latviešu dziesmu svētkos, vadījusi korus, palīdzējusi muzikālajā izaugsmē daudziem Amerikas latviešu talantiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atskatoties uz Brigitas Ritmanes darbību, Valsts prezidents atzīmēja: “Jūs esat iegājusi ne tikai Latvijas kultūras vēsturē, bet arī mūsu atmodas vēsturē ar jūsu komponēto dziesmu “Manai tautai”. Tas ir paliekošs ieguldījums – atmoda vienmēr identificēsies ar “Manai tautai”, jūsu mūziku un Ievas Akurateres izpildījumu.”

LETA

Lolitai un Brigitai Ritmanēm ir cieša saikne ar Gulbeni, jo Gulbenes vecajos kapos atdusas viņu senči. “Dzirkstele” rakstīja ŠEIT

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.