Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

VĒLĒŠANAS: Balss nodošanas glabāšanā pirmajā dienā 14.Saeimas vēlēšanās nobalsojuši 11 316 vēlētāji

Foto: Gatis Bogdanovs.

Pirmdien, 26. septembrī, balss nodošanas glabāšanā pirmajā dienā, 14. Saeimas vēlēšanās kādā no 66 vēlēšanu iecirkņiem Latvijā nobalsojuši 11 316 vēlētāji, kas ir 0,73 % no balsstiesīgajiem, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotā informācija. 14. Saeimas vēlēšanām vēlētāju sarakstos kopumā ir reģistrēti 1 542 407balsstiesīgi pilsoņi. Informācija par vēlētāju aktivitāti pieejama tīmekļvietnē https://sv2022.cvk.lv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Salīdzinājumam 13. Saeimas vēlēšanās pirms četriem gadiem balss nodošanas glabāšanā pirmajā dienā nobalsoja 7937 vēlētāji jeb 0,51 % balsstiesīgo.

Vēlētāji, kuri svarīgu iemeslu dēļ nevar nobalsot vēlēšanu dienā, var izmantot iespēju nodot balsi glabāšanā. CVK aicina vēlētājus pēc iespējas ieplānot dalību vēlēšanās vēlēšanu dienā, sestdien, 1.oktobrī, atstājot balss nodošanu glabāšanā tiem vēlētājiem, kuri pamatotu iemeslu dēļ nevarēs nobalsot vēlēšanu dienā. Tā kā no 949 vēlēšanu iecirkņiem nodot balsi glabāšanā iespējams tikai nelielā skaitā iecirkņu, tad prognozējams, ka arī ceturtdien un piektdien šajos iecirkņos veidosies rindas. Vēlēšanu iecirkņu saraksts pieejams cvk.lv vai arī to var noskaidrot pa uzziņu tālruni 67049999.

Nodot balsi glabāšanā varēs arī ceturtdien, 29. septembrī, no pulksten 9.00 līdz 12.00 un piektdien, 30. septembrī, no pulksten 10.00 līdz 16.00.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saeimas vēlēšanās iepriekšējo balsošanu sauc par balss nodošanu glabāšanā, jo tā nenotiek visos vēlēšanu iecirkņos, kā tas ir iepriekšējās balsošanas gadījumā, kā arī vēlēšanu aploksnes tiek uzglabātas vēl vienā aploksnē – reģistrācijas aploksnē, kas ļauj vēlētājam atsaukt savu balsojumu un nobalsot vēlreiz.

Šāds risinājums ir ieviests, lai iepriekšējā balsošana nebūtu pretrunā Satversmei, kas noteic, ka Saeimas vēlēšanas izdarāmas oktobra mēneša pirmajā sestdienā. Proti, tas nozīmē, ka Satversmē noteikts, ka vēlētājam ir jābūt arī tiesībām balsot Saeimas vēlēšanu dienā.

Sestdien, 2022. gada 1. oktobrī, notiks 14. Saeimas vēlēšanas, kurās uz nākamajiem četriem gadiem būs jāievēl 100 parlamenta deputāti. Vēlēšanu dienā vēlēšanu iecirkņi Latvijā un ārzemēs vēlētājiem būs atvērti no pulksten 7.00 līdz 20.00 pēc vietējā laika. Kā līdz šim balsot varēs jebkurā vēlēšanu iecirknī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēlētāji, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties vēlēšanu iecirknī, šo vēlētāju aprūpētāji un slimojošu personu aprūpētāji, var pieteikties balsot savā atrašanās vietā.

Balsstiesības Saeimas vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Balsošanas dokuments ir derīga Latvijas pilsoņa pase vai Latvijas pilsoņa personas apliecība (eID karte), t.sk. kam derīguma termiņš beidzies kopš 2020.gada 1. marta. 14. Saeimas vēlēšanās vēlētāju uzskaitei vēlēšanu iecirkņos tiek lietots elektronisks tiešsaistes vēlētāju reģistrs, līdz ar to spiedogs pasē vai vēlētāja apliecībā vairs netiek likts.

Vēlēšanu iecirknī vēlēšanu komisijas darbinieks tiešsaistes reģistrā pārliecināsies par vēlētāja tiesībām balsot un atzīmē, ka vēlētājs nobalsojis. Par vēlēšanu materiālu saņemšanu jāparakstās papīra balsotāju sarakstā. Gadījumā, ja kādā vēlēšanu iecirknī tiešsaistes reģistrs tehnisku iemeslu dēļ nedarbosies, vēlētāji varēs nobalsot, izmantojot reģistrācijas aploksni. Ar balsošanas kārtību vēlēšanu iecirkņos var iepazīties šeit.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.