Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novadā feldšerpunkti tomēr lauciniekiem vajadzīgi

Savs cilvēks, kuram pacienti uztic visdārgāko – savas dzīvības un veselības noslēpumus. Ivars Cakuls ir ilggadējs Daukstu pagasta feldšerpunkta mediķis. Tagad divas dienas nedēļā pieņem pacientus arī Staros, kur bija izveidojusies vakance, iepriekšējam darbiniekam aizejot pensijā. Arī pats I.Cakuls neplāno turpināt strādāt vairs ilgāk par trim gadiem. Foto: Gatis Bogdanovs.

Sešos pagastos Gulbenes novadā ir saglabājušies deviņi feldšeru-vecmāšu punkti, kuru priekšvēsture sniedzas pagājušajā gadsimtā. Kopš seniem laikiem feldšerpunkts ir bijusi iecienīta veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas vieta laukos. Bet kā ir šodien? Feldšerpunkti atvērti dažas dienas nedēļā noteiktās stundās. Četri feldšerpunkti pašlaik nedarbojas nemaz. Nomainās mediķu paaudzes, ilggadējie darbinieki aiziet un vietā atrast citus neizdodas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Jānis Antaņevičs. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Par to, ka feldšerpunkti ir nepieciešami, ne brīdi nešaubās Gulbenes novada sociālā dienesta vadītājs Jānis Antaņevičs. Viņš “Dzirkstelei” saka: “Vai tad iedzīvotāju skaita samazināšanās laukos ir arguments medicīniskās palīdzības nesniegšanai?” J.Antaņevičs ir noskaņots optimistiski un teic: “Pašvaldība maksā stipendijas trim topošajiem ārsta palīgiem. Viņi pabeigs mācības un būs šeit strādnieki.” Kad vakantās darbavietas feldšerpunktos varētu aizņemt jaunie mediķi, to J.Antaņevičs pagaidām nekonkretizē.

Feldšerpunktu nozīme ir mazinājusies

Vajag vai nevajag reanimēt četrus šobrīd darbību apturējušos feldšerpunktus Stradu un Beļavas pagastā? Diviem pagastu pārvalžu vadītājiem ir atšķirīgs viedoklis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Juris Duļbinskis. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Stradu pagasta pārvaldes vadītājs Juris Duļbinskis “Dzirkstelei” saka: “Mums abos pagasta feldšerpunktos strādāja mediķe Svetlana Veselova ar 40 gadu darba stāžu. Viņa te bija sākusi savas darba gaitas un visu mūžu tepat nostrādāja. Līdz ar to viņai bija savi klienti, kuri vienmēr feldšeri uzmeklēja, kad bija vajadzīga medicīniskā palīdzība. Viņa visus pazina, un visi pazina viņu. Cilvēki nāca pie feldšeres arī kaut vai izmērīt asinsspiedienu un aprunāties. Savā ziņā tā bija arī kā sociālā palīdzība. Bet, protams, tik pieredzējusi feldšere bija ļoti gudra medicīnā, pat gudrāka par dažu labu ģimenes ārstu. Taču jāsaprot, ka feldšeris nevar pacientiem izrakstīt pilnīgi visus medikamentus. To var tikai ģimenes ārsts. Tas nozīmē, ka pacientiem tā vai citādi bija vajadzība vērsties arī pie sava ģimenes ārsta.”

J.Duļbinskis atzīst – Stradu pagasts atrodas tuvu Gulbenei, kur strādā daudz ģimenes ārstu, kur ir slimnīca un traumpunkts. “Iespējams, feldšerpunktu nozīme šodien ir mazinājusies. Kopš mūsu feldšere ir devusies pelnītā atpūtā, no iedzīvotājiem neesmu daudz dzirdējis lūgumu saglabāt feldšerpunktus,” atzīst J.Duļbinskis.

Tajā pašā laikā viņš uzsver – divreiz ir bijusi sludināta pretendentu pieteikšanās uz vakantajām feldšeru vietām pagastā. Diemžēl neviens mediķis nepieteicās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piedāvātais atalgojums nav konkurētspējīgs

Aivars Rakstiņš. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Arī Beļavas pagasts palicis bez sava mediķa, kurš strādāja divos feldšerpunktos – katrā uz pusslodzi. Pagasta pārvaldes vadītājs Aivars Rakstiņš “Dzirkstelei” saka – vairs pat necerot, ka Ozolkalna feldšerpunkts atsāks darboties. Bet Beļavā, Avotu ielā 2, feldšerpunkts esot ļoti vajadzīgs. Līdzīgi kā Stradu pagastam, arī Beļavas feldšerpunktiem uz vakanto mediķa vietu divreiz ir bijusi izsludināta pretendentu pieteikšanās. “Vispār reakcijas nav nekādas. Man šķiet, ka piedāvātais atalgojums nav konkurētspējīgs,” nopūšas A.Rakstiņš.

Viņš akcentē, ka pagasta feldšeris sevišķi nepieciešams būtu Letēs, kur pamatā visi iedzīvotāji ir gados veci. Kad pagastā vēl bijusi sava feldšere, viņa vienreiz mēnesī izbraukusi uz Letēm. Šobrīd tas izpaliek. A.Rakstiņš stāsta, ka ir mēģināts arī personisku sarunu ceļā piesaistīt kādu mediķi darbam Beļavas feldšerpunktā, taču – nesekmīgi. “Tas cilvēks strādā arī Neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā. Atbilde bija – jau ir pietiekama darba slodze. Turklāt tas mediķis dzīvo Beļavā. Nekā. Vismaz trīs mediķi ir personiski uzrunāti. Visi atbild: paldies, nē,” stāsta A.Rakstiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagaidām pagasta piedzīvotāji samierinās ar situāciju, brauc pie ārstiem pārsvarā uz Gulbeni. Vislielākais satraukums A.Rakstiņam ir par iedzīvotājiem Letēs. Ne visiem tur ir savas automašīnas, tāpēc kooperējas kaimiņš ar kaimiņu. Pašvaldībā sūdzējušies vai palīdzību meklējuši beļavieši neesot. Tomēr A.Rakstiņš uzskata – feldšeri ir jāatrod. Feldšeris laukos ir arī kā psihologs, nevis tikai recepšu rakstītājs.

Ja sauc, neko neizvērtēju, braucu mājas vizītēs

Kad ceturtdienā, 13.oktobrī, “Dzirkstele” prakses vietā apciemo Daukstu pagasta feldšeri Ivaru Cakulu, viņš bez jokiem saka – mums esot paveicies, jo iepriekšējā dienā ticis greiderēts ceļš. Iepriekš cilvēki šurp braukuši pa apvedceļu. Redzam, ka Daukstu pagastā feldšeru-vecmāšu punkts ir vienā ēkā ar bibliotēku un ne tikai ar to. Te pagasts sagādājis iespēju iedzīvotājiem izmantot veļas mazgājamo mašīnu, nomazgāties dušā. Šos pakalpojumus vietējie patiešām izmantojot.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

I.Cakulu, kurš no darbavietas dzīvo vien kilometra attālumā, cilvēki mēdz saukt mājas vizītēs. Viņš saka: “Tas notiek arī brīvdienās vai svētkos. Ja sauc, neko neizvērtēju, braucu vizītēs. Novada pašvaldība taču piešķīrusi finansējumu degvielas iegādei – 20 litriem mēnesī,” stāsta I.Cakuls.

Viņš atklāj, ka biežāk pacienti lūdz izrakstīt papīra, nevis elektronisko recepti. Iemesls ir vienkāršs. Tad tādu recepti var iedot līdzi kaimiņam ar lūgumu, lai no aptiekas Gulbenē atved zāles. I.Cakuls slavē pagasta pārvaldi par to, ka veic remontdarbus feldšerpunktā, lai gan Nacionālais veselības dienests ik mēnesi piešķir 870 eiro finansējumu feldšerpunkta uzturēšanai. Savukārt novada pašvaldība papildus piemaksā, lai norēķinātos par elektrības patēriņu, kanalizāciju, ūdeni un samaksātu algu feldšerim.

Šajā darbā I.Cakuls strādā jau 40 gadus un neslēpj – ilgi tā vairs neturpinās. Ir pārkāpis 70 gadu slieksnim un plāno doties pelnītā atpūtā, kad pēc trim gadiem beigsies viņam kā ārsta palīgam piešķirtā sertifikācija. Nav tā, ka viņš būtu nobijies no digitalizācijas medicīnā – I.Cakulam ir interesanti apgūt visu jauno. Tomēr, kā uzsver viņš, katram pienāk laiks, kad darbavietai jāsaka sveiki un jāveltī laiks pašam savai veselībai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • Diāna Odumiņa

APTAUJA

Vai izmantojat feldšeru-vecmāšu punkta pakalpojumus?

Mudīte Kazāka no Beļavas pagasta: – Neslimoju, pie ārstiem neesmu vērsusies gadus 15 vai pat vairāk. Veselība turas. Nelietoju nekādas zāles. Un tā – jau gadiem ilgi. Ģimenes ārsts man, protams, ir. Katram gadījumam. Kā tad bez viņa! Tomēr pagaidām viņu neapmeklēju. Man nevajag.

Ņina Jurciņa no Daukstu pagasta: – Kad vēl strādāja Svetlana Veselova, es apmeklēju feldšerpunktu. Viņa bija ļoti gudra mediķe. Tagad palīdzību nevienā feldšerpunktā neesmu meklējusi. Taču uzskatu, ka šādi medicīniskās palīdzības punkti lauku teritorijā ir vajadzīgi. Sevišķi tiem, kuri dzīvo uz vietas un maz kur pārvietojas.

Irita Bačka no Druvienas pagasta: – Mazmeita ir vesta uz feldšerpunktu. Pati es strādāju Lizumā un tur arī pie reizes apmeklēju ģimenes ārstu. Uzskatu, ka vietējiem feldšerpunkts Druvienā ir ļoti vajadzīgs. Feldšere gan izraksta receptes, gan pieļauju, ka atved kādam arī zāles, ja palūdz. Braukšana līdz aptiekai Gulbenē vai Rankā nemaksā lēti. Arī sabiedriskā satiksme nav ērta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅAI

Feldšeru-vecmāšu punkti:

* ir pieejami: Daukstu pagasta “Saulītēs” un Staros, Dārza ielā 10 (ārsta palīgs Ivars Cakuls); Druvienas pagasta “Pamatskolā” (ārsta palīdze Larisa Zvirgzdiņa); Galgauskas pagastā, Skolas ielā 5 (ārsta palīdze Ina Iļjučonoka); Rankas pagasta “Doktorātā” (ārsta palīdze Maija Circene);

* nav pieejami: Lejasstradu “Rotās” un Stāķos 18-26; Beļavas pagastā, Avotu ielā 2, un Ozolkalnā, Saules ielā 8.

Feldšeru-vecmāšu punktu maksas pakalpojumi: konsultēšana; injekcijas; fizioprocedūras; pārsēja uzlikšana; cukura un holesterīna līmeņa noteikšana asinīs; izziņas izsniegšana no arhīva; mājas vizīte; intravenozā difūzija (sistēmas uzlikšana).

  • Avots: Gulbenes novada pašvaldība
Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (6)

  1. Vai šajos punktos drīkst strādāt arī medicīnas māsas?

    1
    2
  2. Feldšeru-vecmāšu punktu darba spoecifika sniedzas tālāk par tiem pakalpojumiem, kurus var nodrošināt tikai medmāsa. Tur ir jāstrādā tā saucamajam ārsta palīgam.

  3. Nu gan atklājums, ka arī lauciniekiem vajag feldšerpunktus. Kurš tad to un kad nav zinājis?

    11
  4. Vai tik nav doma par feldšerpunktu likvidēšanu?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.

casibom giriş casibom bahsegel jojobet