Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novadā vēlētāju aktivitāte liela, pārpratumu maz

Vēlēšanas aizvadītas. Tāpat kā visā Latvijā vēlēšanu iecirkņos, kur tika veikta iepriekšējā balsošana, arī 449. vēlēšanu iecirknī Gulbenes sporta centrā vēlētāju aplokšņu atvēršana aizkavējās par pāris stundām. Taču pēc norāžu saņemšanas no Centrālās vēlēšanu komisijas visi 11 šā iecirkņa komisijas locekļi uzsāka balsu skaitīšanas procesu, kurš tika noslēgts pulksten sešos no rīta svētdien, 2.oktobrī. Foto: Gatis Bogdanovs

Aktivitāte Gulbenes novadā bijusi liela, vietējie kandidāti Saeimā tomēr neiekļūst

“14.Saeimas vēlēšanas mūsu novadā uzskatu par ļoti veiksmīgi notikušām, īpaši ņemot vērā lielo vēlētāju skaitu, kas gandarī,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Sanita Mickeviča.

Gulbenes novadā 14.Saeimas vēlēšanās piecu procentu barjeru bija pārvarējušas piecas partijas – Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), kura ieguva 22,71 % vēlētāju balsu; “Jaunā Vienotība” (JV) – 17,22 %; “Apvienotais saraksts – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija” (AS) – 12,65 %; Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (NA) – 9,64 %; “Attīstībai/Par!” (AP) – 9,95 %, tiesa tas nepalīdzēja šai partijai pārvarēt 5 % barjeru un iekļūt Saeimā.

Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotā informācija liecina, ka Gulbenes novadā nobalsojuši 57,13 % balsstiesīgo iedzīvotāju. Salīdzinot ar pagājušajā gadā notikušajām pašvaldību vēlēšanām, kad nobalsoja 28,91 %, šogad aktivitāte Gulbenes novadā bija ļoti liela.

Nekas ārkārtēja nenotika

“Skatoties uz visu kopumā, var teikt, ka vēlēšanas aizritējušas veiksmīgi. Lielākai daļai vēlētāju viss bija skaidrs. Protams, vienmēr ir atsevišķas situācijas, atsevišķi vēlētāji, kuriem kaut kas sajūk vai kuriem vajag kaut ko atgādināt, piemēram, kā jāveic balsojums, bet kopumā viss bija kārtībā. Kas attiecas par tiem, kas bija atnākuši vēlēt iepriekš un nodeva savu balsi glabāšanā, cilvēki apmulsa, ka uz aploksnes bija jānorāda sava identitāte – vārds, uzvārds, un tas kādus tajā brīdī darīja bažīgus, vai nevarēs uzzināt pēc vārda un uzvārda, par ko ir balsojis. Bija gadījums mirklī, kad bija jānorāda vārds un uzvārds, vēlētājs izvēlējās iepriekšējā balsošanā balsi nenodot, bet varbūt viņš pēc tam atnāca un nobalsoja vēlēšanu dienā. Kopumā nekā ārkārtēja nav. Vēlēšanas pie mums bija mierīgas,” stāsta S.Mickeviča.


Bija jāizvērtē telpu plašums, vēlētāju plūsma

Viņa arī norāda, ka iedzīvotāji bija pietiekami daudz informēti, kur atrodas vēlēšanu iecirkņi. Bija atsevišķi gadījumi, kad, piemēram, pilsētā kāds vēlētājs devās, kā ieraksts, uz Gulbenes kultūras centru. “Visās oficiālajās publikācijās tika minētas iecirkņu adreses. Arī Gulbenes kultūras centrā jau visu pagājušo nedēļu bija informatīvs plakāts, piektdien vēl ārā pie kultūras centra durvīm uzstādījām stendu, kur uz liela plakāta tika norādīta adrese un virziens, kurp jādodas. Savukārt sestdien vēlēšanu dienā kultūras nams bija vaļā, un periodiski mūsu novada vēlēšanu komisijas locekļi devās uz turieni un tiem, kas tur bija aizgājuši, laipni norādīja, kur ir iecirknis. Arī sociālajos tīklos bija izveidots atsevišķs “posts”, kur ir vēlēšanu iecirkņi. Pie vēlēšanu iecirkņiem bija norādes lieliem burtiem, un garām paiet nevarēja, nepamanot, kur ir vēlēšanu iecirknis. Iecirkņu telpas nomainījām pirms pašvaldību vēlēšanām (pašvaldību vēlēšanas notika 2021.gadā – red.), jo pagājušajā gadā bija liela saslimstība ar Covid-19 un telpu kvadratūra neļāva apkalpot tik daudz vēlētāju vienlaikus, cik tas bija nepieciešams. Uzskatu, ka arī šajā gadā šis bija labākais risinājums, jo šogad arī bija tik liela vēlētāju intensitāte vēlēšanu dienā, ka, piemēram, apkalpot visus vēlētājus kultūras centrā būtu bijis sarežģīti. Arī šogad Centrālā vēlēšanu komisija deva ieteikumus epidemioloģiskajai situācijai un tajā skaitā bija jāizvērtē telpu plašums, vēlētāju plūsma. Iecirkņu atrašanās vietas ir veiksmīgi izvēlētas, ņemot vērā lielo vēlētāju skaitu,” saka S.Mickeviča.Brauca arī uz mājām pakaļ iesniegumam

Gulbenes novada pašvaldības policijas priekšnieks Mārtiņš Didrihsons-Linards stāsta, ka saistībā ar 14.Saeimas vēlēšanām pašvaldības policijas darbinieki palīdzēja kādai seniorei no vēlēšanu iecirkņa nokļūt līdz mājām. “Viņa nezināja, ka var pieteikt balsošanu uz mājām, tāpēc pati saviem spēkiem bija nokļuvusi līdz vēlēšanu iecirknim, nobalsoja, bet atpakaļ nevarēja saviem spēkiem vairs aiziet,” stāsta M.Didrihsons-Linards.

S.Mickeviča skaidro, lai arī ir šādi atsevišķi gadījumi, vēlētājs varēja visu noskaidrot. “Sociālie darbinieki, pagastu pārvalžu vadītāji piedāvāja nogādāt iesniegumus vēlēšanu iecirknī, varēja arī piezvanīt uz iecirkni un informēt, ka vēlas balsot mājās. Un šādu gadījumu bija daudz. Bija, ka arī braucām uz mājām pakaļ iesniegumiem. Katram vēlēt gribētājam piemērojāmies,” uzsver S.Mickeviča.

Bija vēlētāji, kuri nodeva tukšu aploksni, un, kā uzsver S.Mickeviča, tas nav nekas ārkārtējs. “Tukšas aploksnes var būt, tās pēc tam atsevišķi tiek arī uzskaitītas. Tukša aploksne nozīmē, ka vēlētājs ir bijis vēlēšanās, ir nobalsojis, bet nav atdevis balsi ne par vienu konkrētu sarakstu. Bija arī nederīgas zīmes ieliktas aploksnēs,” stāsta S.Mickeviča.

Viņa arī paskaidro, ka visos iecirkņos Latvijā, starp tiem arī Gulbenes iecirknī, kas bija Sporta centrā, kuros varēja nodot balsi glabāšanā, Centrālā vēlēšanu komisija daudz vēlāk vēlēšanu vakarā deva atļauju vērt vaļā urnas un uzsākt balsu skaitīšanu. Tas bija saistīts ar balsu nodošanu glabāšanā visā Latvijā. Komisijām bija jākonstatē anulējamie balsojumi, ja vēlētājs bija pārdomājis un mainījis savu izvēli vēlēšanu dienā.

— Inita Savicka14. Saeimas deputāti

“Jaunā Vienotība”: Krišjānis Kariņš, Edgars Rinkēvičs, Andrejs Judins, Inese Lībiņa-Egnere, Irma Kalniņa, Zane Skujiņa, Dāvis Mārtiņš Daugavietis, Zanda Kalniņa-Lukaševica, Uģis Rotbergs, Jānis Patmalnieks, Agnese Krasta, Inese Kalniņa, Ainars Latkovskis, Evika Siliņa, Hosams Abu Meri, Andrejs Ceļapīters, Jānis Skrastiņš, Raimonds Čudars, Arvils Ašeradens, Inga Bērziņa, Anda Čakša, Agita Zariņa-Stūre, Rihards Kozlovskis, Anna Rancāne, Mārtiņš Felss un Mārtiņš Daģis.
Zaļo un Zemnieku savienība: Gunārs Kūtris, Augusts Brigmanis, Andrejs Vilks, Armands Krauze, Juris Jakovins, Daiga Mieriņa, Harijs Rokpelnis, Didzis Zemmers, Kaspars Melnis, Līga Kozlovska, Anita Brakovska, Valdis Maslovskis, Uldis Augulis, Gundars Daudze, Jānis Vucāns, Viktors Valainis, Andris Bērziņš un Līga Kļaviņa.
Apvienotais Saraksts: Igors Rajevs, Didzis Šmits, Andris Kulbergs, Lauris Lizbovskis, Raimonds Bergmanis, Edvards Smiltēns, Māris Sprindžuks, Česlavs Batņa, Aiva Vīksna, Juris Viļums, Māris Kučinskis, Linda Matisone, Atis Deksnis, Ingmārs Līdaka un Edgars Tavars.
Nacionālā Apvienība: Ināra Mūrniece, Rihards Kols, Nauris Puntulis, Aleksandrs Kiršteins, Raivis Dzintars, Uģis Mitrevics, Jānis Dombrava, Jānis Grasbergs, Edmunds Teirumnieks, Ilze Indriksone, Artūrs Butāns, Jānis Vitenbergs un Edvīns Šnore.
“Stabilitātei!”: Aleksejs Rosļikovs, Svetlana Čulkova, Nataļja Marčenko-Jodko, Igors Judins, Jefimijs Klementjevs, Glorija Grevcova, Viktorija Pleškāne, Viktors Pučka, Nadežda Tretjakova, Iļja Ivanovs, Dmitrijs Kovaļenko.
“Progresīvie”: Andris Sprūds, Andris Šuvajevs, Antoņina Ņenaševa, Skaidrīte Ābrama, Edmunds Cepurītis, Kaspars Briškens, Jana Simanovska, Leila Rasima, Edgars Zelderis un Atis Švinka.
LPV: Ainārs un Ričards Šleseri, Mārcis Jencītis, Oļegs Burovs, Kristaps Krištopans, Linda Liepiņa, Vilis Krištopans, Ramona Petraviča un Edmunds Zivtiņš.

Gulbenes novadā
● Vēlēšanu aplokšņu skaits, kurās ievietotas vairākas vēlēšanu zīmes – 50.
● Tukšo vēlēšanu aplokšņu skaits – 69.
● Aplokšņu skaits ar saplēstām vēlēšanu zīmēm – 1.
● Aplokšņu kopskaits bez derīgām vēlēšanu zīmēm – 120.
● Derīgo zīmju kopskaits aploksnēs – 9016.
Avots: Gulbenes novada vēlēšanu komisija

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.