Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: 7 populārākie velosipēdu tipi

Velosipēds ir ne vien izklaides, bet arī sporta un transporta līdzeklis. Ņemot vērā to, ka velosipēdi mehāniski ir diezgan vienkārši, varētu šķist, ka arī izvēlēties velosipēdu ir viegli, tomēr pat daudzi, kas velosipēdus izmanto regulāri, patiesībā bieži vien īsti nezina, cik daudzveidīgi tie var būt. Turpinājumā variet noskaidrot, ar ko viens no otra atšķiras populārākie velosipēdu tipi.

MTB jeb kalnu velosipēds

MTB velosipēds ir radīts tam, lai ar to pārvietotos pa takām un bezceļiem. Šiem velosipēdiem parasti ir plata taisna stūre un daudz pārnesumu, lai varētu pielāgot mīšanās ritmu, braucot augšup pa takām.

Kalnu velosipēdi ir piemēroti ne tikai tiem, kas iecienījuši braucienus pa mežiem, bet arī tiem, kas velobraucieniem liekoties izmanto akmeņainus zemes ceļus. Protams, ar MTB velosipēdu var braukt arī pa asfaltu, taču, ņemot vērā MTB velosipēdu uzbūvi, jo īpaši platākās riepas, kas paredzētas šķēršļu pārvarēšanai, pārvietošanās ar šādu velosipēdu būs fiziski grūtāka un lēnāka.

Tomēr ir situācijas, kad arī pilsētas maršrutam piemērotāks ir tieši MTB velosipēds. Piemēram, ja tajā ir dažādi segumi, augstas ietvju apmales un citi šķēršļi, kas velobrauciena laikā jāpārvar.

Šosejas sporta velosipēds

Šosejas sporta velosipēds, kā jau to pasaka tā nosaukums, ir paredzēts tam, lai ar to pārvietotos pa gludiem ceļiem. Šie velosipēdi veidoti tā, lai ar tiem būtu iespējams sasniegt ļoti lielu ātrumu.

Tie aprīkoti ar šaurākajām pieejamajām riepām, velosipēda rāmis ir smalks un viegls, bet stūres stienis parasti ir izliekts, lai braucot ar šosejas velosipēdu varētu ieņemt pozu, kas samazinās vēja pretestību. Protams, šosejas velosipēdu var izmantot ne viena sporta treniņiem un sacensībām, bet arī, lai pārvietotos pa pilsētu, ja ceļa segums to atļauj.

Hibrīda velosipēds

Šobrīd aizvien populārāki kļūst hibrīda velosipēdi, kuros apvienotas kā šosejas tā MTB velosipēdu īpašības. Hibrīda velosipēds būs ātrāks nekā MTB velosipēds, jo tiem ir šaurākas riepas, kas vairāk piemērotas ātriem braucieniem, un vienlaikus MTB velosipēds ir ērtāks nekā šosejas velosipēds, jo rāmis ļauj ieņemt ērtāku pozīciju un izmantot hibrīda velosipēdu arī braucot pa ne tik gludām virsmām.

Kruīza jeb pilsētas velosipēds

Pilsētas velosipēdus bieži vien sauc arī par pludmales velosipēdiem. Parasti šiem velosipēdiem ir tikai daži pārnesumi un ne reti arī vienkārša bremžu sistēma, kas ļauj bremzēt ar pedāļiem.

Ņemot vērā to, ka šo velosipēdu rāmji ir daudz smagāki, tie ir paredzēti braucieniem pa vienmērīgām virsmām, nevis braukšanai pret kalnu. Platās mīkstās velosipēda riepas un sēdus pozīcija ļauj ar šādu velosipēdu ērti pārvietoties braucot mērenā tempā, izbaudot apkārtni vai iepērkoties, jo šī tipa velosipēdi bieži vien tiek aprīkoti arī ar stūres groziem.

Tomēr jāņem vērā, ka šādi velosipēdi nebūs piemēroti braucieniem pa bezceļiem un kalniem, jo smagais rāmis un pagarinātā velosipēda bāze, padara pilsētas velosipēda kontroli sarežģītāku.

Saliekamais velosipēds

Šie velosipēdi parasti ir aprīkoti ar mazākām riepām un rāmi, kas ļauj tos transformēt salokot. Saliekamais velosipēds parasti ir izvēle tiem, kam mājās nav vietas, kur glabāt velosipēdu, kā arī tiem, kas daļu ceļa uz darbu veic, piemēram, ar vilcienu, bet tālāk izmanto velosipēdu.

Fatbike

Šī tipa velosipēdi izceļas ar to, ka tiem ir īpaši platas riepas, kas nodrošina papildus saķeri ar virsmām. Lielas riepas, kurās ir zemāks spiediens ļauj braukt pa virsmām, kurās klasisks MTB velosipēds, grimtu, piemēram, smiltīm, dubļiem vai sniegu. Lai arī fatbike tipa velosipēdi ir piemēroti daudzveidīgiem ceļa segumiem, ar tiem ir daudz grūtāk braukt pret kalnu, izņemot, ja izvēlēts fatbike ar atvieglinātu rāmi vai elektromotoru.

Elektriskais velosipēds

Elektriskie velosipēdi ir velosipēdi, kas izmantojot elektromotoru, palīdz mīt velosipēda pedāļus. Ir pieejami kā MTB, tā hibrīda, pilsētas, saliekamie un fatbike elektriskie velosipēdi. Šāda tipa velosipēdi ir piemērotākie, ja vēlaties izmantot velosipēdu ka transportlīdzekli, piemēram, dodoties uz darbu, jo, lai pārvietotos būs nepieciešama mazāka fiziskā piepūle, līdz ar to vieglāk varēsiet veikt garākas distances.

Dažāda veida velosipēdus atradīsiet arī interneta veikalā 220.lv. Ieskatieties un izvēlieties savām vajadzībām piemērotāko!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.