Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Ehokardiogrāfija: kā parūpēties par savas sirds veselību laikus


Foto: freepik.com/Freepik

Diemžēl par savas sirds un asinsvadu sistēmas veselību bieži vien aizdomājamies vien tad, kad simptomi jau parādījušies un jāuzsāk nopietna ārstēšana. Aizdusa, sirds ritma traucējumi, sāpes krūtīs, reiboņi, samazinātas izturība fiziskas slodzes laikā – tie ir simptomi, kas var liecināt par sirds veselības problēmām.

Kā rāda statistikas dati, vēl aizvien sirds un asinsvadu slimības (SAS) un to izraisītās komplikācijas ir biežākais nāves iemesls Latvijā. Turklāt satraucošs ir fakts, ka sirds slimības piemeklē arvien gados jaunākus cilvēkus.

Lai rūpētos par savas sirds veselību, svarīga ir kompleksa pieeja. Lai savlaicīgi diagnosticētu slimības jau agrīnā to stadijā, viena no nozīmīgām diagnostikas metodēm ir sirds ehokardiogrāfija.

Kā norit ehokardiogrāfijas izmeklējumi un kādos gadījumos ir jāaizdomājas par nepieciešamību pārbaudīt savas sirds veselību – par to visu raksta turpinājumā!

Savlaicīga diagnostika ir veiksmīgas ārstēšanas pamatā

Savlaicīga slimību diagnostika ir svarīgs veiksmīgas ārstēšanas faktors. Sirds un asinsvadu sistēmas diagnostiskos izmeklējumus visbiežāk nozīmē ģimenes ārsts vai kardiologs – speciālists, balstoties uz pacienta sūdzībām, novirzēm no normas laboratorisko analīžu rezultātos, kā arī izvērtējot pacienta SAS riska faktorus. Taču izmeklējumu iespējams veikt arī kā skrīningu – piemēram, bērniem pirms skolas uzsākšanas vai pieaugušajiem, plānojot sākt fiziskas aktivitātes.

Ehokardiogrāfija jeb ehokardiogramma ir ultraskaņas diagnostikas metode, ar kuras palīdzību nekaitīgi un neinvazīvi kardiologs var izvērtēt pacienta sirds anatomiju un sirds funkcijas.

Izmeklējumam nav nepieciešama nekāda iepriekšēja sagatavošanās, turklāt iepriekš drīkst un vajag lietot nepieciešamos medikamentus. Tā kā tas ir drošs un veselībai nekaitīgs izmeklējums, to veic arī grūtniecēm un zīdaiņiem.


Foto: freepik.com/Freepik

Kādas sirds veselības problēmas iespējams diagnosticēt ar EHO KG metodi?

Ehokardiogrāfija palīdz diagnosticēt:

 • dažādas iedzimtas slimības, piemēram, pēc piedzimšanas dažādas sirdskaites vai pieaugušo vecumā kādas ģenētiski pārmantotas sirds slimības;
 • var konstatēt iepriekš pārslimotu miokarda infarktu;
 • sirds mazspēju un noteikt tās pakāpi;
 • asins plūsmas ātrumu un virzienu;
 • sirds vārstuļu funkcijas;
 • izvērtēt medikamentozās terapijas efektivitāti;
 • kontrolēt pacientus pēc sirds operācijām;
 • u.c.

Kad nepieciešama ehokardiogrāfija?

EHO izmeklējumu noteikti vēlams veikt, ja ikdienā tiek novēroti šādi simptomi:

 • sirds ritma traucējumi;
 • sāpes krūtīs;
 • aizdusa;
 • samazināta izturība fiziskas slodzes laikā;
 • paaugstināts asinsspiediens;
 • ģībšana;
 • plaušu slimības;
 • u.c.

Atkārtotu izmeklējumu ārsts nosaka tad, ja izmeklējuma laikā ir konstatētas novirzes no normas, kad nepieciešams sirds stāvokli turpināt izmeklēt dinamikā.

Elektrokardiogrāfija un ehokardiogrāfija: kāda ir atšķirība?

Nereti daudzi mēdz jaukt šo izmeklējumu norisi un nozīmi. Elektrokardiogrāfija (EKG) un ehokardiogrāfija (EHO) ir divas atšķirīgas sirds izmeklēšanas metodes, kas viena otru neaizstāj, bet papildina. Loģiska izmeklējumu secība būtu: elektrokardiogramma tiek veikta pirms ehokardiogrāfijas.

Ehokardiogrāfija ir sirds ultrasonogrāfija, savukārt elektrokardiogrāfija jeb elektrokardiogramma ir sirds izmeklēšanas metode, kas reģistrē sirds elektriskā lauka potenciālu starpības pārmaiņas. Elektrokardiogramma palīdz diagnosticēt dažādus sirds ritma traucējumus, sirds asinsrites traucējumus u.c. patoloģijas. To veic miera stāvoklī un izmeklējuma laikā uz krūtīm un ekstremitātēm tiek uzlikti speciāli elektrodi, kas nodod signālu EKG aparātam, kas dod izdruku papīra formā, kuru tālāk analizē speciālists, lai noteiktu iespējamu sirds patoloģiju.


Foto: freepik.com/Freepik

Ehokardiogrāfija Rīgā veselības un skaistuma centrā ”Adoria”

Veselības un skaistuma centrs ”Adoria” Rīgā, A. Čaka ielā 70–3, piedāvā plašu vispārējās ārtstniecības pakalpojumu un izmeklējumu klāstu.

Ehokardiogrāfijas izmeklējumus veic ārste kardioloģe Asnāte Ošāne.

EHO izmeklējumus piedāvājam saņemt gan pieaugušajiem, gan bērniem no dzimšanas. Veselības un skaistuma centrā ”Adoria” pacientus pieņem arī neirologs, ginekologi, ģimenes ārsti un arodārsts, traumatologs, dermatologs un citi pieredzējuši speciālisti. Lai pieteiktu savu vizīti un uzzinātu vairāk, ienāciet “adoria.lv” vai zvaniet pa tālruni +371 67 315 000!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.