Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Eksponētās koka kopnes

Publicitātes foto.

Jumta konstrukcijas ar atsegtām koka kopnēm var padarīt telpu plašāku un estētiski elegantāku. Lasi un uzzini vairāk.

Koka kopnes, ko izmanto kā jumta konstrukciju, ir ar augstu stiprības un svara attiecību, un tāpēc tās spēj izturēt lielus laidumus. Tomēr šos konstrukcijas elementus var izmantot arī estētiskiem mērķiem, atstājot tos atsegtus.

Koka kopnes, visticamāk, izmantoja jau bronzas laikmetā, aptuveni 2500 gadus pirms mūsu ēras. Pagājušā gadsimta 50. gados būvniecības tehnoloģiju attīstība vēl vairāk uzlaboja koka kopņu efektivitāti, izstrādājot metāla savienojuma plāksni, ko novietoja koka kopņu savienojuma vietās.

Mūsdienās koka kopnes joprojām plaši izmanto dažādām funkcijām, pateicoties to izturībai, ekonomiskam materiālu izmantojumam, daudzpusībai un ilgtspējai. Koks kā atjaunojams un plaši pieejams būvmateriāls atstāj daudz mazāku ietekmi uz vidi nekā citi materiāli un konstrukcijas ar līdzīgu stiprību.

Kāpēc izvēlēties atsegtās koka kopnes?

Projektētāji bieži vien uzskata, ka koka kopņu estētiskais efekts ir īpaši saistošs, jo tās var radīt iespaidu, ka telpa ir plašāka, atklājot, nevis slēpjot jumta konstrukciju. Piemēram, ēkas, kuras tiek atjaunotas un kurām ir augsti griesti, atsegtas koka kopnes var dod mūsdienīgu izskatu, tai pat laikā nemazinot ēkas būtību. Šo labiekārtojuma efektu pastiprina daudzveidīgās kopņu konstrukcijas iespējas, ļaujot arhitektiem izvēlēties modeļus, kas vislabāk papildina esošo telpu.

Publicitātes foto.

Kādos projektos visbiežāk izmanto koka kopnes?

Atsegtas koka kopnes lielākoties izmantotas atjaunotās noliktavās un pat šķūņos, taču mūsdienās arvien vairāk arhitektu izvēlas tās iekļaut dzīvojamo māju projektos kā stilīgu elementu, lai piešķirtu ēkai nedaudz vēsturisku noskaņu. Klients, pasūtot koka kopņu projektu, vēlas, lai konstrukcija ne tikai pildītu savu funkciju, bet arī labi izskatītos. Tāpēc kopnes arvien biežāk izmanto gan iekštelpās (tirdzniecības telpām, lielai viesistabai vai ēdamistabai, baznīcām, darbnīcām), gan ārtelpās (lapene vai dārza konstrukcijas).

Ja tās ir pareizi uzstādītas, tad tās var kļūt par vienu no iespaidīgākajiem ēkas elementiem. Lai gan šīs kopnes ir dekoratīvas, tās tomēr ir ļoti piemērotas pat rūpniecisku ēku būvniecībai, jo ir īpaši izstrādātas, lai izturētu slodzi.

Galu galā koka kopņu griesti var radīt brīnumus, lai radītu īpašu atmosfēru dzīvojamo, komerciālo un pat rūpniecisko ēku projektos. Citos interjeros kopņu nokrāsošana baltā krāsā un plašie attālumi starp tām var atbalstīt pat minimālisma stilu. Šim mūžīgajam konstrukcijas elementam ir daudz variāciju un neierobežotas iespējas.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.