Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Elektriskie, hibrīdi vai degvielas dzinēju auto: Kas ir jums piemērotāks?

Elektriskie auto. Publicitātes foto.

Vēl pirms desmit gadiem šī raksta virsrakstā uzdotais jautājums nebūtu aktuāls. Tomēr šodien gandrīz katra autobūves kompānija ir ieguldījusi daudz darba videi draudzīgu auto izstrādē.

Hibrīdi un elektriskie autonopietni konkurē ar iekšdedzes dzinēju aprīkotajiem transporta līdzekļiem. Vai tas nozīmē, ka, nākamo reizi ņemot auto kredītu, ir vērts aizņemties vairāk, lai iegādātos elektroauto vai hibrīdu?

Vai šīs jaunās tehnoloģijas ir piemērotas visiem autobraucējiem? Šajā rakstāsalīdzināsim elektrisko, hibrīdu un degvielas dzinēju auto priekšrocības un trūkumus.

Elektrisko auto priekšrocības

 • Videi draudzīgs – Pilnībā elektrisks auto, iespējams, ir pati labākā izvēle, ja vēlaties saudzēt vidi, jo tas tikpat kā nemaz to nepiesārņo.
 • Lēta uzpildīšanās – Elektroauto darbojas tikai ar elektrības palīdzību, tādēļ nav jāsatraucas par mūžīgi augošajām degvielas cenām.
 • Lētāka apkope – Elektromobiļiem ir mazāk kustīgu detaļu, nav jāmaina eļļa, kā rezultātā kopējās apkopes izmaksas ir zemākas.
 • Nodokļu atvieglojumi – Eiropas Savienības valstīs pastāv vairāki nodokļu atvieglojumi un citas finansiālas priekšrocības elektrisko auto iegādei.

Elektrisko auto trūkumi

 • Dārgāk – Elektrisko auto cenas krietni pārsniedz degvielas dzinēju auto cenas.
 • Ierobežots darbības attālums – Elektriskie auto ar pilnu bateriju var nobraukt no aptuveni 160 līdz 500 km.
 • Ilgāka uzpildīšanās – Lai gan ātrajās uzlādes stacijās elektroauto var pilnība uzlādēt pusstundas laikā, lēnākās uzlādes stacijās tas var aizņemt no 3 līdz 8 stundām.

Hibrīdu priekšrocības

 • Draudzīgi videi – Lai gan hibrīdauto nav tik “zaļi” kā elektriskie auto, tie tomēr ir krietni videi draudzīgāki par iekšdedzes dzinēju auto.
 • Samazināti degvielas tēriņi – Kombinējot elektrisko un iekšdedzes dzinēju, var ievērojami samazināt degvielas patēriņu.
 • Nodokļu atvieglojumi – Eiropas Savienības valstīs hibrīdauto īpašnieki var saņemt nodokļu atvieglojumus.

Hibrīdu trūkumi

Dārgāka pirkšanas cena – Tapat kā elektriskie auto, arī hibrīdi ir ievērojami dārgāki par parastajiem auto ar iekšdedzes dzinēju.

Sliktāka vadāmība – Tā kā tie ir kompaktāki un vieglāki, hibrīdauto vadāmība dažkārt ir sliktāka kā iekšdedzes dzinēju auto.

Mazāks ātrums – Vairums hibrīdu ir lēnāki par iekšdedzes dzinēju auto.

Degvielas dzinēju auto priekšrocības

 • Lētāka pirkšanas cena – Degvielas mašīnas ir ievērojami lētākas gan par elektroauto, gan hibrīdiem.
 • Lielāks ātrums – Degvielas mašīnas pārsvarā ir ātrākas par elektroauto un hibrīdiem.
 • Tālāka braukšanas distance – Pretēji vairumam elektroauto, kuru braukšanas attālums starp uzlādēm ir ierobežots, iekšdedzes dzinēju auto var nobraukt garākas distances pirms tie ir atkal jāuzpilda ar degvielu.
 • Ātrāka uzpildīšanās – Iekšdedzes dzinēju auto ir iespējams uzpildīt pāris minūšu laikā.
 • Vairāk uzpildes punktu – Degvielas uzpildes stacijas ir teju uz katra stūra, kamēr elektroauto uzlādes stacijas vēl atpaliek pēc to skaita un pieejamības.

Degvielas dzinēju auto trūkumi

 • Dārgāka uzpildīšanās – Degvielas cenas turpina augt, kamēr arvien pieaug uzlādes staciju skaits, kurās elektroauto var uzpildīt par brīvu.
 • Dārgāka apkope – Salīdzinot ar hibrīdiem un elektroauto, degvielas dzinēju auto apkope ir krietni dārgāka.
 • Kaitējums videi – Iekšdedzes dzinēju auto rada vairāk izmešu un ir kaitīgāks videi nekā hibrīdi un elektroauto.

Daudz nosaka dzīvesveids

Iegādājoties auto, pircēji izvēlas to, kas visvairāk atbilst viņu individuālajām vajadzībām. Tādēļ arī izvēle starp elektroauto, hibrīdiem un auto ar iekšdedzes dzinējiem lielā mērā ir atkarīga no pircēja dzīvesveida.

Ja dzīvojat un strādājat pilsētā un reti dodaties tālākos izbraucienos, elektroauto un hibrīdi varētu būt jums ideāli piemēroti. Iegādājoties šādu auto, jūs ilgtermiņā ietaupītu mazāku degvielas un tehniskās apkopes izdevumu dēļ. Tapat jūs saudzētu vidi unreti izjustu to trūkumus.

Noslēgumā

Nav šaubu, ka elektroauto un hibrīdi ir nākotnes auto. Daudz naudas iespējams ietaupīt uz degvielas uzpilžu un tehniskās apkopes rēķina. Arī nodokļu atlaides un citas Eiropas Savienības peidāvātās finansiālās priekšrocības padara šos auto arvien finansiāli izdevīgākus.

Elektroauto un hibrīdi daudziem cilvēkiem varētu būt ilgtermiņā finansiāli izdevīgāki. Tie ir arī videi draudzīgāki. Tādēļ nav daudz iemeslu, lai jūs jau šodien nepārsēstos auto, kuru uz priekšu nedzen tikai degviela vien. Protams, viss atkarīgs no tā, vai varat atļauties pirkšanas cenu, kas šobrīd vēl ir ievērojami augstāka.

Tomēr, ja labprāt dodaties garos izbraucienos un nevēlaties maksāt tūkstošiem eiro vairāk par auto,lai saudzētu dabu, iekšdedzes dzinēju auto pagaidām vēl varētu būt jums piemērotāka izvēle.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.