Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Grāmatvedības kļūdas, kas var maksāt dārgi

Publicitātes foto.

Visiem Latvijas uzņēmumiem ir vajadzīgs savs štata grāmatvedis vai ārpakalpojumu grāmatvedības uzņēmums, kas iegrāmato darījumus un kārto grāmatvedību atbilstoši likumu un normatīvo aktu prasībām. Atsevišķos gadījumos grāmatvedību var kārtot pats uzņēmējs.

Labam grāmatvedim ir vajadzīgas profesionālās zināšanas, pieredze, precizitāte, jābūt ar tehnoloģijām uz tu. Paši labākie grāmatveži ne tikai regulāri pilnveido savu kompetenci, bet arī sniedz nodokļu un grāmatvedības konsultācijas, palīdzot uzņēmumiem nopelnīt vairāk.

Pieņemot darbā zinošu grāmatvedi vai labāk grāmatvedības firmu jau ir izdarīts lielākais darbs. Kļūdas būs minimālas un arī, ja gadīsies, tiks ātri novērstas. Izvēlēties pareizos grāmatvedības pakalpojumus, var palīdzēt aptauja draugu un paziņu lokā. Ja tas nav iespējams, jāvērtē ārpakalpojumu sniedzēju līdzšinējā pieredze, cenas un savstarpējā saziņā (e-pasts, telefons, klātienē) gūtā informācija.

Iegrāmatošana

Cilvēkiem no malas, reizēm ir grūti saprast ar ko nodarbojas grāmatvedis. Jaunie uzņēmēji reizēm cenšas visu darīt saviem spēkiem un ātri apdedzinās, jo darba apjoms mēdz būt krietni lielāks nekā sākotnēji plānots.

Uzņēmējdarbībā visiem darījumiem ir jābūt pamatotiem ar dokumentiem un iegrāmatotiem. Viens grāmatojums var būt čeks, bankas pārskaitījums, kases orderis, pamatlīdzekļu uzskaite vai norakstīšana, kredīta procentu vai algas aprēķins u.c. Katram no šiem darījumiem ir jāiegrāmato atbilstoši likumu un normatīvo aktu prasībām.

Darba devēja ziņojumu iesniegšana

Katru mēnesi uzņēmumam ir jāsniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) darba devēja ziņojums par darbiniekiem, kā arī jāveic sociālās iemaksas par strādājošajiem. Šķietami vienkāršs uzdevums, taču kļūdas gadās ļoti bieži.

Attaisnojumu dokumentu nepareiza noformēšana

Attaisnojuma dokumentu noformēšanas kārtība un prasības attaisnojuma dokumentiem ir noteiktas Grāmatvedības likumā. Prasības attiecas uz precēm, pakalpojumiem, citām materiālām vērtībām, darbinieku izdevumu atlīdzināšanu, kā arī naudas avansa izlietojumu. Prasības attiecas gan uz drukāto, gan elektronisko dokumentu noformēšanu. Noformēt dokumentus atbilstoši VID prasībām nav sarežģīti, taču pārbaudēs kļūdas tiek atklātas gana bieži.

Nepareiza nodokļu aprēķināšana un nomaksas kavēšana

Atmetot gadījumus, kad notiek apzināta izvairīšanās no nodokļu nomaksas un atklāta krāpniecība, ir situācijas, kad tie netiek aprēķināti pareizi nezināšanas dēļ. Rezultātā arī nodokļu nomaksa nenorit laikā un pēc kļūdu atklāšanas ir jāmaksā soda naudas.

Problēmas bieži rodas arī darījumos ar ES un trešo valstu privātpersonām un uzņēmumiem. Nepareiza PVN likmes piemērošana vai tās nepiemērošana reizēm tiek atklāta tikai gatavojot gada pārskatu. Šķietami sīka kļūda, kas atkārtota vairākas reizes var rezultēties daudzu tūkstošu eiro zaudējumā.

Netiek pareizi uzglabāti grāmatvedības dokumenti

Saskaņā grāmatvedības organizācijas normatīvajiem aktiem grāmatvedības dokumenti ir jāglabā 5, 10 vai 75 gadus. Par dokumentu uzglabāšanu atbildīgs ir uzņēmuma vadītājs. Prasības attiecas arī uz elektroniski veidotiem un uzglabātiem dokumentiem.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.