Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Kā rūpēties par tulpēm?

Publicitātes foto.

Tulpes ar savām košajām krāsām un elegantajām formām ir īsts pavasara simbols. Bet to skaistums nav tikai īslaicīgs! Ar nelielu rūpi jūs varat baudīt šos burvīgos ziedus gadiem ilgi. Neatkarīgi no tā, vai stādāt sīpolus savā dārzā vai lolojat veikalā pirktu pušķi, šeit ir ceļvedis, kas nodrošinās, lai jūsu tulpes plauktu:

Stādīšana un saule:

 • Saules mīļotāji: Tulpēm nepieciešams vismaz 6–8 stundu tiešu saules gaismas dienā. Ideālā gadījumā izvēlieties vietu, kas saņem rīta sauli, jo tā ir maigāka nekā dienas vidus saule.
 • Labi drenēta augsne ir būtiska: Sastrēgušs ūdens ir katastrofas recepte. Nodrošiniet, lai jūsu augsne labi drenētu, nepieciešamības gadījumā uzlabojot to ar smilti vai kompostu. Padomus par jūsu reģionam piemērotiem augsnes uzlabojumiem varat meklēt nojus.lv.

Stādīšanas dziļums:

 • Pareizs dziļums ir svarīgs sīpolu attīstībai. Stādiet tulpes sīpolus dziļumā, kas ir divas līdz trīs reizes lielāks par paša sīpola augstumu. Piemēram, ja jūsu sīpols ir 5 cm augsts, stādiet to 10-15 cm dziļi.

Stādīšanas laiks:

 • Latvijas klimatā tulpes sīpolus parasti stāda rudenī, no septembra beigām līdz novembra vidum. Tas ļauj tiem attīstīt spēcīgas saknes pirms ziemas un ziedēt agri pavasarī.

Ziemas aizsardzība:

 • Lai aizsargātu sīpolus no īpaši skarba sala, pēc augsnes virsējās kārtas sasalšanas varat to mulčēt ar salmiem, koku skaldām vai lapām. Pavasarī, kad sals ir atkāzies, noņemiet mulču, lai augsne varētu sasilt.

Pavasara kopšana:

 • Kad parādās asni, atsāciet regulāru laistīšanu, īpaši sausos periodos.
 • Kad ziedi sāk vītēt, nogrieztās galviņas, lai augs koncentrētu enerģiju uz sīpolu nākamajam gadam. Atstājiet lapas neskartas, jo tās palīdz fotosintēzēt un uzkrāt barības vielas nākamajam ziedēšanas ciklam.

Pēc ziedēšanas:

 • Pēc tam, kad lapas ir kļuvušas dzeltenas un atmirušas, jūs varat tās noņemt. Sīpolus varat atstāt zemē, lai tie dabiski vairojas, vai arī izrakt un uzglabāt sausā, vēsā vietā līdz nākamajam stādīšanas laikam.

Grieztas tulpes priekam:

 • Ienesot grieztas tulpes telpās, izmantojiet asu nazi vai šķēres, lai veidotu diagonālu griezumu pie kāta pamata. Tas palielinās virsmas laukumu, kas var uzņemt ūdeni.
 • Novietojiet savas tulpes tīrā vāzē, kas piepildīta ar vēsu, svaigu ūdeni. Pievienojiet nedaudz cukura vai citronskābes, lai palīdzētu saglabāt ūdens skābumu un atturētu baktēriju augšanu.
 • Izvairieties no to novietošanas tiešā saules gaismā vai pie siltuma avotiem, jo tas var saīsināt ziedu mūžu.
 • Ik pēc dažām dienām nomainiet vāzes ūdeni un atkārtoti nogrieziet kātus, lai pagarinātu ziedu mūžu.

Ar nelielu aprūpi jūsu tulpes atalgos jūs ar satriecošu krāsu un elegances uzburtumu. Tāpēc sāciet stādīt (vai iegādājieties pušķi) un uzņemieties pavasara burvību!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.