Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Kas ir ikdienas finanšu revīzija un kā to veikt, lai kontrolētu tēriņus?

Ikdienas finanšu revīzija ir instruments, kā efektīvi pārvaldīt savas finanses. Mēs ikdienā sastopamies ar dažādiem izdevumiem — gan plānotiem, gan neplānotiem —, tāpēc spēja sekot līdzi ikdienas naudas plūsmai kļūst arvien nozīmīgāka.

Šajā rakstā apskatīsim, kas ir ikdienas finanšu revīzija, kādi soļi ir jāveic un kā tā var uzlabot finansiālo disciplīnu ilgtermiņā.

Ienākumu un izdevumu uzskaite

Ienākumu un izdevumu uzskaite ir pamats veiksmīgai ikdienas finanšu revīzijai, kas ļauj saprast, kādi ir jūsu ienākumi un kur tieši tiek tērēta nauda. Šis process paredz rūpīgu visu ienākumu un izdevumu fiksēšanu, lai iegūtu pilnīgu pārskatu par savu finansiālo situāciju.

Pirmkārt, svarīgi ir fiksēt pilnīgi visus ienākumus – tas ietver algu, prēmijas, jebkādus papildus ieņēmumus, piemēram, no blakus darbiem, ieguldījumiem vai dāvanām. Visi ienākumu avoti ir jāpieraksta, pat, ja tie šķiet nenozīmīgi, jo arī nelieli ienākumi var būtiski ietekmēt kopējo finanšu situāiju.

Otrkārt, tikpat rūpīgi jāreģistrē visi izdevumi. Tas nozīmē fiksēt gan lielākos izdevumus (piemēram, ikmēneša rēķinus, mājokļa izmaksas, pārtiku), gan mazākus ikdienas tēriņus (kafiju benzīntankā vai sīkākus pirkumus). Precīza izdevumu uzskaite ir būtiska, lai novērtētu, kur iespējams ietaupīt.

Lai šo procesu padarītu vienkāršāku, var izmantot dažādus rīkus. Excel ir viens no populārākajiem veidiem, kā organizēt un analizēt ienākumus un izdevumus. Tāpat daudzi cilvēki izvēlas lietot naudas menedžēšanas lietotnes, kas automātiski kategorizē izdevumus, balstoties uz bankas konta vai kartes datiem. Šādi rīki palīdz ietaupīt laiku un nodrošina precīzāku izdevumu uzskaiti.

Izdevumu kategorizēšana

Kad ir veikta izdevumu uzskaite, ir svarīgi tos kategorizēt, lai saprastu, kur ikdienā nauda tiek tērēta visvairāk. Visvieglāk izdevumus kategorizēt pēc sekojoša principa:

  1. Identificējiet galvenās izdevumu kategorijas

Pirmais solis ir sadalīt savus izdevumus galvenajās kategorijās. Piemēram:

  • Mājoklis (īre vai hipotēkas maksajums, komunālie maksājumi)
  • Pārtika (pirkumi veikalā, ēšana ārpus mājas)
  • Transports (degviela, sabiedriskais transports, auto uzturēšana)
  • Izklaide un atpūta (kino, teātris, ceļojumi, hobiji)
  • Veselība un skaistums (medikamenti, ārsta vizītes, sporta zāles abonements)
  • Personīgie izdevumi (drēbes, ikdienas preces)
  • Parādi un uzkrājumi (kredītu atmaksa, uzkrājumi, investīcijas)
  1. Pierakstiet izdevumus katrā kategorijā

Kad esat izdomājis galvenās izdevumu kategorijas, sadaliet savus ikdienas tēriņus starp tām. Katru pirkumu vai maksājumu jāpieraksta konkrētā kategorijā. Piemēram, ja esat iegādājies biļeti uz koncertu, šis izdevums jāpieraksta kategorijā “Izklaide”, bet ja veicāt maksājumu par elektrību – tas ietilps “Mājoklis”.

Ienākumu un izdevumu analīze — kur nauda tiek tērēta visvairāk?

Pēc visu ienākumu un izdevumu fiksēšanas un kategorizēšanas, pienācis laiks veikt analīzi un saprast, kur nauda tiek tērēta visvairāk? Kuras ir pozīcijas, kur varētu ietaupīt? Šis solis sniedz padziļinātāku skatu finanšu plūsmā.

Izmantojiet iepriekš sagatavoto informāciju par izdevumiem. Apskatiet, kurās kategorijās tiek tērēta lielāka daļa jūsu naudas. Pārbaudiet, vai, piemēram, izklaide un ēšana ārpus mājas nav neproporcionāli lielākā daļa no ikmēneša izdevumiem. Kad esat noteicis, kur nauda tiek tērēta visvairāk, ir vērts izvērtēt, vai ir pozīcijas, kur ietaupīt. Piemēram, ja liela daļa ikdienas un ikmēneša izdevumu aiziet degvielai, iespējams, kā alternatīva var būt sabiedriskais transports, kas ilgtermiņā ir izdevīgāks risinājums.

Tāpat jāizanalizē ienākumi. Iespējams ir veidi, kā diversificēt savus ienākumus, lai radītu papildu ieņēmumus ik mēnesi.

Budžeta plānošana

Viens no pēdējiem soļiem ir reālistiska budžeta plānošana. Ir svarīgi plānot budžetu ne tikai mēneša, bet arī dienas griezumā. Finanšu eksperti rekomendē pieturēties pie 50/30/20 principa. Tas paredz, ka 50% no ienākumiem tiek tērēti pamatvajadzībām, 30% vēlmēm, savukārt 20% tiek novirzīti uzkrājumiem.

Ikmēneša finanšu pārskats

Noslēdzošais solis ir finanšu pārskata veidošana mēneša beigās. Tas ir svarīgi, lai izvērtētu, vai iepriekš izstrādātais budžets ir bijis piemērots. Salīdziniet faktiskos izdevumus ar plānoto budžetu. Balstoties uz finanšu pārskata rezultātiem, veiciet nepieciešamās korekcijas nākamā mēneša budžetā. Ja kādā no izdevumu kategorijām atvēlēta nauda ir bijusi par maz, pielāgojiet to, lai atspoguļotu reālās vajadzības.

Apkopojot svarīgāko — ikdienas finanšu revīzija ir būtisks solis ceļā uz ilgtermiņa finansiālo stabilitāti. Regulāra ienākumu un izdevumu uzskaite, izdevumu kategorizēšana, analīze un pārskatīšana palīdz apzināties, kur nauda tiek tērēta un kādi ieradumi var tikt mainīti, lai optimizētu budžetu. Ieviešot precīzu budžeta plānošanu gan īstermiņā, gan ilgtermiņā, iespējams ne tikai nodrošināt, ka pietiek līdzekļu ikdienas vajadzībām, bet arī uzkrājumiem.

Ja ikdienā saskaraties ar finanšu problēmām, kuras ar esošajiem līdzekļiem nav iespējams risināt, aizdevums internetā var būt viens no risinājumiem. Piemēram, kredītlīnijas piedāvājums sniedz iespēju aizņemties tik daudz cik nepieciešams un procentu maksājumus veikt tikai par faktiski izmantoto summu, kas ir ērti, ja nepieciešams neliels papildus finansējums ikdienas tēriņu segšanai. Lielākiem izdevumiem alternatīva var būt kredīts pret ķīlu.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.

casibom giriş casibom bahsegel jojobet