Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Nozīmīgākie soļi labai mutes higiēnai

Publicitātes foto

Ikkatrs no mums zobārsta vizīti vēlas sagaidīt bez liekām bažām. Laba mutes higiēna ne tikai izglābj mūs no nepatīkamām sekām zobārsta vizītes laikā, bet arī uzlabo pašpārliecību un ir viens no veselības pamatprincipiem.

Mutes dobuma tīrīšana

Orālās higiēnas pamatā ir zobu tīrīšana vismaz divas minūtes divas reizes dienā. Efektīvākai tīrīšanai ieteicams izmantot elektrisko zobu birsti, it īpaši, ja bieži veidojas zobakmens, kā arī ja zobi ir šķībāki un to visai virsmai piekļūt ir grūtāk. Svarīgi ikdienas rutīnā iekļaut mēles tīrīšanu, ko var veikt ar zobu birsti, bet labākā gadījumā ar speciālu mēles tīrītāju. Tīrot mēli atbrīvojamies no liekā baktēriju slāņa, kas ir viens no iemesliem sliktai elpai un smaganu slimībām.

Zobu starpu diegošana

Svarīgi zobu kopšanas soļos iekļaut zobu diega vai irigatora izmantošanu. Cilvēkiem ar sablīvētiem zobiem, rūpīgi neiztīrot zobstarpas, rodas zobakmens. Izmantojot zobu diegu ir svarīgi neveikt “zāģēšanas” kustību, to jāieslidina gar smaganas maliņu un tāpat jāizvelk atpakaļ, veidojot līganu kustību. Katru zobu starpu jādiego ar tīru zobu diega posmu. Ja smaganas ir pārāk jūtīgas un konstanti asiņo, tad laba alternatīva ir zobu starpu skalošanas ierīce jeb irigators.

Zobārsta un higiēnista apmeklējums

Noteikti savā kalendārā jāatvēl vieta ikgadējai zobārsta un zobu higiēnista vizītei, kas būtu ieteicama reizi pusgadā. Ir svarīgi laikus atklāt zobu kariesu, lai tas nenonāktu līdz nerva iekaisumam, kas vēlāk var pat novest līdz zoba ekstrakcijai. Zobārstniecībā varēsiet uzzināt, vai pigmentētais plankums uz zoba veidosies par kariesu un kā laikus apturēt šo procesu, lai nemaz nenonāktu līdz zoba plombēšanai.

Veselīgs uzturs

Neatņemama sastāvdaļa zobu veselībai ir pareizs uzturs. Svarīgākais ir samazināt produktus ar paaugstinātu cukura daudzumu, kā arī skābu vidi radošus produktus. Ikdienā jāiekļauj kalcija un fosfora bagāti ēdieni, kā arī jāsamazina konstanta našķošanās starp ēdienreizēm.

Ievērojot šos pamatprincipus ikdienā, spēsim saglabāt savu smaidu veselīgu un skaistu. Svarīgi atcerēties lielos trīs soļus labai mutes higiēnai – tīri, diego un ēd veselīgi, kas uzlabos ne tikai tavu smaidu, bet arī pašsajūtu.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.