Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Padomi ierakstiem un zīmējumiem kapu pieminekļos.

Viena no pēdējām laipnības rīcībām, ko var paveikt piekš mūžībā aizgājušā mīļotā tuvinieka, ir izvēlēties skaistus piemiņas vārdus kapu piemineklim. Ietvert cilvēka būtību pāris rindiņās vai zīmējumā mūžīgā gravējumā – tas pavisam nav vienkārši paveicams uzdevums.

Publicitātes foto.

Pieminekļu izgatavotājs piemini.lv dalās ar pieredzi.

Gadrīz visos kapu pieminekļos gravē mūžībā devušās personas vārdu, uzvārdu, gadaskaitļus, ja vien nav viens liels piemineklis ar dzimtas vai ģimenes uzvārdu uz visu kapu teritoriju un atsevišķi ieraksti ar vārdiem kapu apmalītēs tieši uz apbedījuma vietām. Gadaskaitļus var gravēt pilnos – datumu un mēnesi vai tikai gadus. Dažreiz klienti svārstās un nevar izlemt, kuru variantu labāk izvēlēties. Ja ir zināma pilna gadaskaitļu informācija, tad labāk ir izvēlēties to. Pat ja konkrētie pāsūtītāji varbūt zina no galvas šo informāciju, tad nākamās paaudzes to vairs var nezināt. Kvalitatīvi iegravētā piemineklī šī informācija saglabātos ļoti ilgu laiku un būtu pieejama nākamajām paaudzēm.

Grūtāks uzdevums jau būtu izvēlēties piemiņas vārdus. Lai gan šis nav obligāts ieraksts, daudzi tomēr izvēlas piemineklī iegravēt kādu divrindi. Ja ir vēlme pēc klasiskiem piemiņas vārdiem, tad interneta bibliotēkās ir pieejami apkopoti atvadu vārdi aizjājējam. Ja ir vēlme pēc personīgākiem un individuālākiem piemiņas vārdiem, tad ir iespēja izvēlēties kādas rindas no dzejas vai citātu, kas tieši raksturotu aizgājēja būtību vai ieskicētu priekšstatu par mīļotā dzīvi. Varbūt ir kāda rinda, ko sapratīs tikai paši tuvākie par aizgājēju, bet pārējiem tas būs nesaprotami. Vieglāka izvēle ir, ja ir zināms aizgājēja mīļākais dzejolis vai literārais autors, tad izvēles spektrs būtu daudz šaurāks un tas būtu jānoreducē līdz pāris rindiņām. Retākos gadījumos pats aizgājējs ir sagatavojis, kādus piemiņas vārdus vēlētos savā piemineklī.

Zīmējumu gravēšana kapu pieminekļos arī nav obligāta, bet daudzi tomēr vēlas papildināt pieminekļa noformējumu ar kādu zariņu, ziedu vai simbolu. Klasiskie zīmējumi ir ozola un bērza zariņi vai kāda skaista puķe. Bieži vien tiek izvēlēts kāds simbols vai zīmējumus, kas saistīts ar aizgājēja profesiju, hobiju, ticību vai paša zīmēts zīmējums. Pateicoties jaunākajām gravēšanas tehnoloģijām, ar CNC fotogrāfijas gravēšanas iekārtu ir iespējams piemineklī iegravēt fotogrāfijas ar personīgu nozīmi. Piemēram, meijas pie mājām, kur aizgājējs dzīvoja, skats no loga uz Gauju, laiva jūras krastā, kur tika pavadīti vasaras vakari.

Portretu gravēšana pieminekļos kļūst ar vien pieprasītāka. Pateicoties CNC foto gravēšanas iekartām, portreta līdzība ir identiska ar bildi. Ne pārāk senā pagātnē, kad portretus gravēja ar roku, vaibstos un citās niansēs varēja nebūt 100% līdzība, jo tomēr portrets tika pārzīmēts ar roku. Bet ar CNC gravēšanas iekārtu izmaiņas bildei nav, jo tiek gravēts virsū konkrētais foto. Vienīgais nosacījums – foto ir jābūt labas kvalitātes.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.