Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Praktiski padomi, kā taupīt elektroenerģiju, lietojot sadzīves tehniku

Foto: Pexels.com/yatingYan

Elektrības rēķini nebeidz nepatīkami pārsteigt? Arvien biežāk prātā iezogas jautājums – kā taupīt elektroenerģiju? Varbūt jāsāk soli pa solim, ar mazumiņu, tas ir – pašam ar sevi un saviem paradumiem. Kā mēs zinām, ieradumam ir liels spēks, bet visu var mainīt, ja ir spēcīga motivācija. Un, ja tas skar mūsu maciņus, iemesli sākt ietaupīt ir.

Energoefektivitātes klases

Katrai elektroprecei ir noteikta klasifikācija pēc dažādiem parametriem, arī pēc tās energoefektivitātes jeb elektrības patēriņa. Energoefektivitātes klases tiek apzīmētas ar burtiem no A līdz G. Līdz 2021. gada 1. martam visā Eiropas Savienībā tika lietoti arī A+, A++, A+++, bet tagad ir atstāti tikai 7 burti, pie tam, A vēl netiek piešķirts, jo to taupa nākotnes tehniskajām inovācijām.

Zemākā ir energoefektivitātes klase G, bet tas nenozīmē, ka tā būtu daudz sliktāka. Enerģijas patēriņa rādītāji gan būs lielāki, arī patērētās kWh/gadā būs stipri vairāk nekā A , B vai C klases iekārtai.

Jāsaprot, jo augstāka klase, jo lielākas tūlītējās investīcijas būs nepieciešamas, bet tās atmaksāsies ilgtermiņā. Tomēr ir elektropreces, kuras mēs tik bieži nelietojam vai neplānojam lietot, piemēram, vasarnīcas ledusskapis. Šai situācijā ir vērts apsvērt, vai nepieciešami lieli ieguldījumi. Varbūt G klase ir optimālākā šā brīža vajadzībām un iespējām. Plašāk par energoefektivitātes klasēm lasi bloga rakstā.

Padomi, kā taupīt elektrību

Pexels.com/binyaminMelish

Šķiet, ka visiem ir kāda atbilde uz jautājumu, kā taupīt elektrību. Elektrības taupīšana ikdienā ir kā tāds nepārtraukts monitorings, īpaši, ja mājās ir bērni, kuri bieži daudz ko aizmirst.

 • Visvienkāršākais būtu neatstāt ieslēgtas sadzīves tehnikas iekārtas, kuras netiek lietotas. Teiksiet, bet kā tad ledusskapis, to prom braucot taču neatvienosi no elektrības? Lai tas kļūtu energoefektīvs ledusskapis, ir jāievēro daži padomi ikdiens steigā:
 • optimāla temperatūras režīma uzstādīšana – ledusskapja temperatūra ir 1 līdz 5 grādi, saldētavai -15 līdz -18 grādi;
 • regulāri atkausē ledusskapi. Tā varēsi ietaupīt elektrību pat līdz 2 reizēm;
 • nenovieto to pie cepeškrāsns vai tiešā saulē;
 • nevirini lieki durvis, jo diez vai tajā nepārtraukti mainās piedāvājums.
 • Kad elektroierīces netiek lietotas, tās ir jāatvieno no strāvas padeves. Tas attiecas arī uz dažādiem lādētājiem, kuri atstāti rozetēs, lai gan uzlāde nenotiek. Ja neskaties TV, droši atslēdz to no strāvas. Te lieti noder īpašas kontaktligzdas ar slēdžiem, kuri ir ērtāki izslēgšanai, jo tikai jānospiež slēdzītis.
 • Gatavojot ēdienu, vārām tikai nepieciešamo ūdens daudzumu.
 • Mazgājot veļu, dari to iespējami zemākā temperatūrā. Piemēram, 40 grādos tiek patērēta pat 2 reizes mazāk elektroenerģijas nekā mazgājot veļu 60 grādos.
 • Izvēlies energotaupīgās LED spuldzes un atbrīvojies no neekonomiskajām spuldzītēm. Ļauj telpā ieplūst dienasgaismai maksimāli ilgāku laiku. Telpās, kurās neatrodies, neaizmirsti izslēgt apgaismojumu.
 • Kafijas automāti nav jātur ieslēgti visu dienu, ja tos darbini tikai no rīta.
 • Varbūt ir vērts padomāt par enerģijas monitora uzstādīšanu. Tas palīdzēs identificēt enerģijas patēriņa problēmas mājoklī.
Pexels.com/KarolinaGrabowska

Pārzinot, kā taupīt elektroenerģiju, ar laiku varēsi lepoties, ka tev pieder energoefektīva māja. Ja vēl tikai plāno būvēt savu sapņu pili, tad sākotnēji izpēti, ko vari darīt, lai jau būvniecības stadijā varētu panākt, ka elektroenerģijas taupīšana ir kā viens no pamata stūrakmeņiem.

Ievērojot visas šīs norādes, energoresursu ietaupījumam būtu jābūt vērā ņemamam. Iegādājoties jaunas elektropreces, der aizdomāties, kā taupīt elektroenerģiju un kāda ir to energoefektivitāte. Tas ilgtermiņā ļaus vairākkārtīgi samazināt elektrības rēķinus.

Neaizmirsti iemest aci arī Andelemandele.lv, jo tur reizēm paspīd tādas pērles, ka jārīkojas gana ātri, lai paspētu tās noķert pirms citiem “pērļu medniekiem”.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.