Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Lietuva: Ilzenbergas muiža – skaista vieta ar savu naturālo saimniecību

Foto: Pārsla Konrāde.

Pavisam tuvu Latvijas robežai Lietuvā, Rokišķu rajonā, stalti slejas Ilzenbergas muiža. Tiesa, tā nav restaurēta ēka, bet no jauna uzbūvēta, taču tāpēc ne mazāk skaista. Rokišķu reģionā pie Ilges un Apvalasa ezeriem kalna virsotnē 1515.gadā barons Berndts Kersenbroks ierīkoja Ilzenbergas muižu. Muižai, kura tika uzcelta kalna virsotnē, tika dots vācu nosaukums Ilsenberg, kas nozīmē Ilzes kalns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vietējais gids mums jautā, ko jūs zināt par Ilzenbergu. Un mums jāteic, ka – neko. Viņš saka, ka daudzi tā arī pasakot, ka neko nezina. Tad viņš saka, ka Ilzenbergas muiža ir vienīgā muiža Baltijā ar tik milzīgu naturālo saimniecību. Muižā ir vairāk nekā 500 hektāri zemes, 4000 vistu, 100 slaucamas govis, kā arī buļļi, aitas, tītari, zosis. Vēsturiskajā dārzā aug jaunas ābeles, plūmes, ķirši, bumbieres. Visu uz vietas arī pārstrādā ekoloģiskā produkcijā. Ir astoņi cehi, kuros ražo visu ko – sākot no ūdens līdz kefīram un pat airanam. Lietuviešu uzņēmējs Vaids Barakausks šo zemi nopircis 2003.gadā, kad visur bijušas drupas. 2012.gadā viņš sāka tur darbus un pabeidza 2018.gadā. Darbus viņš veicis tikai par savu naudu.

Interesanta ir Mīlestības saliņa Ilges ezerā, uz kuru ved tilts. Gids stāsta, ka agrāk pusotrs metrs no saliņas atradies Latvijas teritorijā. Puse ezera pieder Latvijai, puse Lietuvai, viena sala Lietuvai, otra – Latvijai. Savukārt Apvalasa ezeram ir Lietuvas kartes kontūra. Muižas parkā aug 500 gadus vecs ozols, kas pasludināts par valsts aizsargājamo dabas mantojuma objektu. Tā stumbra apkārtmērs ir 6,3 metri, diametrs – 2 metri, augstums – 30,5 metri. Parkā ir estrāde ar 300 sēdvietām, kurā uz koncertiem pulcējas vairāk nekā 3000 skatītāju. Parkā ir daudz dažādu interesantu objektu un skulptūru, kas lielākoties tapušas par godu Lietuvas valsts neatkarības atjaunošanas 100 gadu jubilejai, turklāt ir arī latviešu mākslinieku darbi. Vēl muižas parkā atrodas kukurūzas labirints, tikai nepietika laika to iziet.

Arī iekšpusē pati muižas ēka ir ļoti grezna. Zālē ir ozolkoka parkets, kas ir ar īpašu rakstu. Dažādie gaismekļi ir no itāļu kristāla, arī mēbeles esot vestas no Itālijas. Lielajā zālē, kurā ietilpst 130 sēdvietas, notiek dažādi pasākumi, piemēram, koncerti, furšeti, tikšanās, svinīgas apbalvojumu pasniegšanas ceremonijas. Pianīns, kas atrodas zālē un ir darba kārtībā, esot vairāk nekā 100 gadus vecs. Muižā ir arī eleganti mazi un lieli apartamenti, kur var apmesties turīgi viesi. Ir sanāksmju zāle 50 viesiem ar plašu āra terasi un skatu uz parku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cēla, gaumīga un grezni ierīkota – tāda ir Ilzenbergas muiža. Diemžēl muižā oriģinālu lietu nav, visvecākā un oriģinālākā vieta, kurai ir vairāk nekā 300 gadi, muižā ir pagrabs. Mēs gan tur netiekam iekšā, jo tobrīd tur notiek vīna degustācija, ko mēs neesam pieteikuši. Starp citu, 2019.gadā Ilzenbergas muižā iestādīts lielākais vīna dārzs Lietuvā. Ir uzcelts autentisks amatnieku nams, kurā var atpūsties un pārnakšņot 12 cilvēki.

Savukārt ēkas augšstāvā, kur agrāk bijusi noliktava, tagad notiek vasaras nometnes bērniem “Sapņu planēta”, ko rīko Valdorfa skola. Interesanti, ka nometnes laikā bērniem mobilos telefonus un planšetes atļauts lietot tikai mazu noteiktu laiku dienā.

Pēc ekskursijas pa skaisto muižu un parku ir iespējams iegādāties kādu muižas saimniecībā ražotu ekoloģisku produktu veikaliņā pie ieejas, kur novietots arī vides objekts – milzumliels kartupelis, kura apmēri liecinot par to, cik daudz kartupeļu vienā dienā apēdot lietuvieši.

-Pārsla Konrāde

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.