Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Aicina ziņot par mājas strazdiem ar gredzenu, petījumus veic arī Zeltalejā

MĀJAS STRAZDS (Sturnus vulgaris). FOTO: ANCE PRIEDNIECE

Zeltalejā jau piekto gadu turpinās Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas pētījums par mājas strazdu (Sturnus vulgaris) ligzdošanu un migrācijām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Otrs pētījumu parauglaukums atrodas pie Engures ezera. “Šo pētījumu, nu jau ar otru pētījumu projektu, finansē Latvijas Zinātnes padome. Jāpiebilst, ka konkurss šajā – fundamentālo pētījumu jomā ir liels, taču mēs esam parādījuši izcilību un ieguvuši finansējumu kā viens no 23 projektiem bioloģijā,” uzsver LU Bioloģijas institūta vadošais pētnieks, bioloģijas doktors, pētījuma vadītājs Oskars Keišs.

“Mājas strazdu pētījumā mēs katru gadu izsekojam ligzdu liktenim, apgredzenojam mazuļus, kā arī ķeram un gredzenojam pieaugušos putnus. Daļa no pieaugušajiem putniem ir aprīkoti ar “ģeolokatoru” – ap 1,5 g smagu ierīci, kas reģistrē gaismu, gaisa spiedienu, temperatūru un putna aktivitāti. Lai šos datus iegūtu, mums – zinātniekiem – putns ir jānoķer otrreiz un uztvērējs jānoņem. Mēs darbu gan Zeltalejā, gan pie Engures ezera turpinām arī šogad, taču nav izslēgts, ka kāds mājas strazds varētu izvēlēties ligzdot arī kaimiņu pagastos vai pat novados,” stāsta pētnieks.

Viņš aicina ziņot e-pastā “oskars.keiss@lu.lv” vai pa tālruni 29236300 par novērotiem mājas strazdiem ar gredzenu uz kājas. Pētnieki būs ļoti pateicīgi par ikvienu ziņojumu par gredzenotu putnu un vēl pateicīgāki, ja māju īpašnieki atļaus putnu sagūstīt, noņemt datu uztvērēju un putnu atkal atlaist brīvībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Līdz šim pētījumu veikšanā mums Zeltalejā nesavtīgu palīdzību ir snieguši Ārija un Jānis Ločmeļi, par ko viņiem vislielākā pateicība! Esam ieinteresējuši arī vienu vietējo jaunieti – Linardu Eglīti,” saka pētnieks.

Viņš uzsver, ka varbūtība ieraudzīt apgredzenotu putnu ir maza – no apgredzenotajiem zvirbuļveidīgajiem putniem atrod apmēram vienu no 300 apgredzenotiem putniem. Tieši tādēļ svarīgi ir paziņot pētniekiem LU Bioloģijas institūtā par jebkuru atrastu gredzenotu putnu (LU Bioloģijas institūts, DAC Torņakalnā, Jelgavas iela 1, Rīga, LV–1004).

Līdzšinējā datu analīze ir parādījusi, ka pieaugušie (vecie) mājas strazdi dzimto Gulbenes novadu atstāj uzreiz pēc ligzdošanas jūnijā un līdz aizceļošanai uz ziemošanas vietām Lielbritānijā uzturas Polijā un Vācijā. Turpretim Engures ezera apkārtnē vecie mājas strazdi uzturas līdz pat oktobra beigām – novembra sākumam, tad tie aizlido uz ziemošanas vietām Lielbritānijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lielākā daļa mājas strazdu migrācijas lidojumu notiek naktī, paceļoties līdz pat 2500 m augstumam un nepārtraukti lidojot līdz pat 22 stundām. Parasti gan lidojumi nav ne tik augsti un arī nav tik ilgstoši.

Par šī pētījuma rezultātiem angliski var izlasīt jebkurš interesents zinātniskā žurnālā “onlinelibrary. wiley.com/doi/10.1111/jav.03080”, par mājas strazdu pavasara atceļošanu visā Eiropā pēdējā gadsimta laikā – “link.springer.com/article/10.1007/s10336-022-02044-6”. Par pētījumu latviešu valodā vairāk var lasīt žurnāla “Putni Dabā” pērnā gada otrajā numurā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.