Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Ar pilotprojektu Gulbenē RTU sāks aktivitātes iedzīvotāju un uzņēmumu energopratības veicināšanai

Foto: “Pexels.com”.

Lai vairotu Latvijas sabiedrības, uzņēmumu, organizāciju un pašvaldību energopratību, Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (RTU VASSI) zinātnieki izveidos risinājumus, lai katrs iedzīvotājs un uzņēmums, mainot ikdienas paradumus un izvēles, spētu sasniegt būtisku enerģijas ietaupījumu un pielāgoties mainīgajiem klimata un ģeopolitikas izaicinājumiem. Pilotprojekts tiks īstenots Gulbenē. 30. septembrī plkst. 17.30 RTU VASSI aicina iedzīvotājus uz izglītojošu semināru Gulbenes kultūras centrā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pilotprojektā Gulbenē RTU VASSI cieši sadarbosies ar pašvaldību, energopārvaldniekiem, daudzdzīvokļu namu vecākajiem, dzīvokļu un māju īpašniekiem, analizējot patēriņu, regulāri sniedzot padomus un motivējot rīcībai, kas pakāpeniski ļaus samazināt izmaksas par siltumu un elektroenerģiju.

Pilotprojekts tiks sākts ar semināru «Praktiski padomi siltumenerģijas izmaksu samazināšanai», kurā RTU VASSI zinātnieki un mācībspēki Gulbenes iedzīvotājiem stāstīs gan par tādiem pasākumiem, kas neprasa lielus finansiālus ieguldījumus un ko ikviens var ieviest ikdienā, gan par tādiem, kur nepieciešami ieguldījumi, bet tie ilgtermiņā sniegs ievērojamu siltumenerģijas ietaupījumu.

Ar Gulbenes pieredzi tiks iepazīstinātas arī citas pašvaldības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Konsultatīvs atbalsts enerģētiski nabadzīgām mājsaimniecībām pašvaldībās ir viena no RTU VASSI nacionāla mēroga projekta «Energovienoti»aktivitātēm. Projektā tiks izveidota interaktīva, informatīva un analītiska platforma, nodrošinot rīkus, kas palīdzēs samazināt energopatēriņu. Tiks izstrādāta un aprobēta metodika energoaudita veikšanai «Energoaudits Tavās mājās» – informatīvas un interaktīvas vadlīnijas, lai ikvienam būtu pa spēkam apsekot savu mājokli un identificēt būtiskākos enerģijas patēriņa avotus un faktorus, kas ietekmē patēriņu. Taps arī energoefektivitātes pasākumu katalogs, ko iedzīvotāji varēs izmantot, lai mainītu paradumos. Tiks izveidots un ieviests «Energovienoti» marķējums un uzraudzības sistēma – ilgtspējīgas paraugprakses apliecinājums saimnieciskās darbības veicējiem, uzņēmumiem, valsts un pašvaldības iestādēm, dažādu nozaru organizācijām. Ar tā palīdzību tiks identificēti un apbalvoti sociāli atbildīgi uzņēmumi un organizācijas, kuru darbība ir labas prakses piemērs citiem.

Būtiska loma būs arī zināšanu pārnesei un izpratnes veidošanai. Lai veicinātu sabiedrības atbildību par Latvijas energoneatkarības stiprināšanu un energoefektivitātes mērķu sasniegšanu kā lokālā, tā nacionālā mērogā, RTU VASSI turpinās komunikācijas aktivitātes sociālajos medijos, daloties ar padomiem un labās prakses piemēriem.

Projekts tiks īstenots trīs gadus ar Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācijas atbalstu. Tas ir turpinājums pavasarī sāktajai iniciatīvai, kurā RTU VASSI kopā ar Rīgas domi, AS «Rīgas Siltums», Ekonomikas ministriju un «Elektrum» Energoefektivitātes centru aicināja ikkatru pārskatīt paradumus un mazināt energopatēriņu, vairojot Latvijas neatkarību no importētiem energoresursiem un iestājoties pret Krievijas karu Ukrainā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.