Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Beļavas pagasta bitenieka dravu apciemo lācis

Foto: no privātā arhīva

Beļavas pagasta bitenieka Rolanda Krevica “Lukstiņu dravu” apciemojis ķepainis. Lācis gan bijis diezgan pieklājīgs, jo strops vesels, bites dzīvas, tikai apēdis medu no dažiem rāmīšiem, kuri pēc tam tika atrasti nedaudz tālāk mežā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

R.Krevics “Dzirkstelei” stāsta, ka bišu stropi ir ārpus mūsu novada – Rugāju pusē. “Vienā brīdī lācis ir tur, bet jau otrā dienā var būt tepat pie mums Gulbenes mežos. Robeža turpat vien ir, tas ir salīdzinoši netālu no mūsu rajona robežas, vien kādi trīs četri kilometri,” saka bitenieks un turpina, ka postījumi nav tik lieli. Tā kā šī drava atrodas diezgan tālu, tad nebija tur braukuši, bet tagad aizbraucot – pārsteigums!

“Noreaģējām un uzlikām tur elektrisko ganu, lai nebūtu lācim vēlmes iet tur atkal. Viņš jau tagad zina, kur var atnākt, un, ja medus ir iegaršojies, tad jau atkal var atgriezties. Parasti diena vai divas un viņš atkal var būt klāt. Dzīvnieki barojas uz ziemu, mēģina uzaudzē tauku slāni, sevišķi lāči, lai varētu pārziemot un pārlaist gada aukstāko laiku, tāpēc intensīvi barojas, un šis ir līdzeklis, kā to viegli izdarīt,” stāsta R.Krevics.

Foto: no privātā arhīva.

Viņš spriež, ka tas varētu būt jauns lācis, jo no dravas malas bija paņemts viens strops un tālāk nekas netika darīts. “Varbūt pietiekami daudz tika pie bišu dzēlieniem, bet izskatās, ka nebija lietpratējs, jo parasti jau nepietiek ar vienu stropu, pēc tam iet pie nākamā stropa ēst. Manā dravā lācis ir pirmo reizi. Šis gadījums liecina par to, ka ir jāsāk nedaudz satraukties un uzmanīties par lāču apciemojumu. Arī ogotājiem, sēņotājiem jārēķinās, ka mežā neesam vieni. Lāči jau tagad kļuvusi ierasta lieta, jo gana daudzi ir viņus manījuši. Ar šo dzīvnieku mums ir jāprot sadzīvot arī turpmākā nākotnē,” saka bitenieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: no privātā arhīva.

Ķepaiņu apciemojumi dravā biteniekiem var nest lielus zaudējumus. “Sevišķi, ja tas notiek aukstākā periodā, piemēram, septembrī, oktobrī, kad bites jau ir gatavas miera periodam, gatavojas ziemas guļai, jo, kad ir auksts laiks, bitēm, pat ja viņas ir dzīvas, ir stress un tiek patērēts vairāk barības. Ir aukstums. Tas var ļoti ietekmēt ziemošanu, ja, protams, viņas uzreiz nav aizgājušas bojā. Un lācim aukstajā laikā arī vieglāk izpostīt, jo bites aukstumā ir mazāk kustīgas, līdz ar to viņam bites nav īpašs drauds, saņemot dzēlienus. Vēsais laiks un lācis – tas ir pats bīstamākais!” saka R.Krevics.

– Inita Savicka

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (17)

 1. Ja cilveks zog.tad ko var oradit mo laca.. kapec kepainitia nevar zagt..pie tam loti saudzigi..vinam ari gribas est..musu valdiba zog miljonus un netiek sodita a kepainitis vienu medus ramiti ..baribas kede partiek viens no otra

  4
  8
 2. Tevs atnesa medus podu aijaa zuuzuu.maate ogu vaceliti zuu uuuzu.tas mazami berninami par mierigu gulesanu..

  2
  6
 3. .. Protams ka ar dziviekiem jasadzivo..jo saja pasaulee vieta jaatrod visiem..nevis par katru sikumu laci jalikvidee..ka pie mums tas pienemts.nu ko domaju ka saimnieks neuzputes..man visu gadu stirnas noposta dalu zrmenu lauka..bet es nevaimanaju pa pasauli.
  Patikami tas nav bet saprotu ka nan blakam dzivo ari citas sugas kuram jamekle bariba un jadzivo..es nevaru vinam ieskaidrot ka ludzu negrauz zemenes bet ed zali..ta ir daba kas panem savu un ar to ur jadalas un jasamierinas..neesmu izputejusi..cilveks ir kluvis lieeks egoists domajot tikai par sevi..un ari tadel izmirst putnu augu dzivnieku sugas..tam kaitejot..esam talu no mysu sencu gudribam dziveszinas un lielo milestibu pret visu dzivo kas atspogulojas latviesu tautas folkloraa dziesnas pasakas..kludami par egoistiem kuri saskata tijai savus zaudejumus.

  6
  4
 4. Jo vairak es pazistu cilvekus jo vairak es milu dzivniekus un dabu..es dzivoju mezmalaa.ari mezacukas izposta zemenu lauku.reiz loti aukstaa ziemaa kads nabaga ruksens bija atnacis pie majam .vins no bada grilojas.jo nevareja no dzila sniega izrakt baribu..es zinaju ka vins posta zemenes..bet vins biha atnacis pec palidzibas un skatijas uz mani..es no pagraba iznesu abolus un kartuoelus un noberu uz lauka..lai palidzetu tam kurs dzivo man blakam mezaa..japuedod reuzem ir blendariem nodomaju..tak cilveki esam ..un cilvekuem jabut.

  7
  4
 5. Ja godigi man dzivnueknideju minusini ir vienalzigi..jo es vinys par cilvekuem neuzskatu….un nekontaktejos .mani draugi ir dabas draugi..ir jau ari divkajaini dziivnuecini…kuri uzskata sevi par pasaules nabam..un grib but ta dieva vietaa..
  .oi sobrid to ur daudz visa pasaulee..kuru vienigaus merkis ir iznicinat…cavinas..es ta garamejot apstajos pie kartejaa lacu rajsta..lacit kepainit..adel tevi mil.dzivo vesels.un hedari blenas

  3
  4
 6. Ko var cepties???? Kas te dara pāri dzīvniekam???? Nez ko teiktu ja jūsu bitēs būtu paciemoties lācis. Tik gudri dir….. t mākat. Ko tad neļaujat ka govis tur elektriskajā ganā?? Ejat labāk izbaudīt silto laiku drīz rudens drūmi vakari.

  11
  5
 7. Kur tad Adella bij’ pazudusi? Vai tik nebiji iespundēta psihuškā?

  11
  2
 8. Adella sveika un vesela dzivo un mezaa lasa ogas..redz jon.lieta tada ka adella ar divkajainiem lopiniem nekontaktejas.tu izskatas esi uzmucis no aploka ar elektrisko ganu..ahahaha

  3
  3
 9. Adel komente latgales un daugavpils zinas tukuma zinas..kur neapgrozas divkajainie dzivniecini
  ta ka viss ir ok..tajas gudrajas vietnes tadam jonam nav ko darit smadzenes nevelk..taoec nav manams..ak nabadzins..sedi vien te un pluti vasals..adel tavus skricelejumus nelasa..

  4
  2
 10. Igor aizver labak sabu smirdigo hlebaresku…ka kas nepatik taa latvija lacus nosauj..nesen vienu nosava…manai govij intekekts augstajs nekaa tev..tu laikam kopa ar jonu esi izmucis mo aploka..laiks atgruezties kopa bus jautrak un nebus jaskumst par aizejoso vasaru.ahaha

  4
  3
 11. Labrit jauku svetdieninu..dabas draugiem novel adelitta..meza laumina….lacit kepainit.nac ciemos un mes kopaa iesim bitees.

  2
  3
 12. Adellu parāvusi verbālā caureja! Tā jau gadās, ka smadzeņpods galīgi izkaltis, un notiek nesaturēšana.

  7
  2
 13. Nu man liekas ka tu jon jau esi tajaa vecumaa ka tev ne tikai smadzenes izuvusas..bet ari pakalja nesatur un protezes neturas.mutee..taka sedi lopin sava aplokaa un nelien aaraa.. pluti tur uz nebedu….adel nav ar tevi par ko diskutet..

  2
  6
 14. Un vel neaizmirsti lopin ta vairak salikt ieteikumus un regulet sabiedrisko domu..tu jau to dari visos portalos par ko sanem naudu…cavinas duracok..adel konente tur kur tev tas nav uespejams.ahahahaha

  1
  4
 15. Šķidras gāzes palaišana jau nav komentārs! Ej 🐑 un turpini ārstēties.

  4
  1
 16. Jon ludzu atrak atgriezies klinikaa mes par atru esam tevi izlaidusi.

  2
  2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.