Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Bērnu tiesību aizsardzībā Gulbenes novadā jāliek akcents uz preventīvo darbu

“Pieaug pieprasījums un nepieciešamība pēc psihologa pakalpojuma ģimenēm ar bērniem,” saka Gulbenes novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Inga Krastiņa. Foto: Gatis Bogdanovs.

Apstiprināta Gulbenes novada pašvaldības bērnu tiesību aizsardzības programma 2023.-2025.gadam – deputāti par to nobalsoja novada domes 29.decembra sēdē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Viens no būtiskākajiem veicamajiem pasākumiem bērnu tiesību aizsardzības jomā ir preventīvais darbs, tajā skaitā bērnu un jauniešu zināšanu un prasmju pilnveidošana par vardarbības atpazīšanu un rīcību vardarbības gadījumos, kā arī par atkarību izraisošo vielu lietošanas kaitīgumu,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Inga Krastiņa.

Viņa stāsta – novadā ir pietiekami liels nepilngadīgo personu skaits, kas tiek sauktas pie administratīvās atbildības par atrašanos alkoholisko dzērienu ietekmē, smēķēšanu, atrašanos narkotisko vielu ietekmē un huligānismu.

Samazinās vardarbības gadījumu skaits izglītības iestādēs, taču vienaudžu vardarbības gadījumu skaits kopumā nesamazinās, jo vardarbības gadījumi tiek konstatēti ārpus izglītības iestādes, piemēram, parkos, uz ielas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Secināts, ka pieaug pieprasījums un nepieciešamība pēc psihologa pakalpojuma ģimenēm ar bērniem, līdz ar to nepieciešams pilnveidot psihologa pakalpojuma saņemšanas kārtību, tajā skaitā tūlītēju (krīzes situācijā). Bērnu tiesību programmā paredzēts, ka krīzes situācijā tūlītēju psihologa konsultāciju nodrošina izglītības iestāžu psihologi.

Analizējot situāciju pašvaldībā, secināts, ka uz programmas izstrādes brīdi no 86 ārpus ģimenes esošiem bērniem 34 bērni uzturējās audžuģimenēs, 50 bērni aizbildņu ģimenēs un 2 bērni ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās. Gulbenes novadā ārpusģimenes aprūpi bērniem nodrošina 11 audžuģimenes (2022.gada 1.septembra dati), kurās ievietoti 5 pašvaldības administratīvajā teritorijā dzīvojošie bērni. No minētā secināms, ka lielākā daļa audžuģimenēs dzīvojošo bērnu uzturas citu pašvaldību audžuģimenēs, tāpēc ir nepieciešama audžuģimeņu un aizbildņu attīstības pilnveidošana.

– Diāna Odumiņa

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzziņa

* Bērnu tiesību aizsardzības programmas izstrādi pašvaldībās nosaka Bērnu tiesību aizsardzības likuma 66.panta pirmā daļa.

* Bērnu tiesību programmas mērķis ir bērnu tiesību aizsardzības īstenošana pašvaldības administratīvajā teritorijā, nodrošinot bērnu drošību, attīstību, labklājību, tiesības uz ģimenisku vidi, atbalstu ģimenēm ar bērniem, bērnu, vecāku, speciālistu izglītošanu.

* Izstrādājot bērnu tiesību programmu, analizēts pašreizējais stāvoklis bērnu tiesību jomā Gulbenes novadā, tajā skaitā bērnu tiesību uz izglītību nodrošinājums, bērna tiesību uz pilnvērtīgiem dzīves apstākļiem nodrošinājums, bērna tiesību uz labvēlīgu sociālo vidi nodrošinājums, bāreņu un bez vecāku gādības palikušu bērnu tiesības augt ģimeniskā vidē nodrošinājums kā arī bērnu līdzdalības nodrošinājums lēmumu pieņemšanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

* Tāpat bērnu tiesību programmā paredzēta jauniešu līdzdalības veicināšana un stiprināšana, veicinot jauniešu iesaisti pašvaldības lēmumu pieņemšanā, pilnveidojot jauniešu izpratni par pašvaldības lēmējvaru un izpildvaru.

Avots: Gulbenes novada dome

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.