Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Grāmatu iegādei Gulbenes novada bibliotēkām šogad ieplānots nepietiekams finansējums (papildināts)

Gulbenes novada bibliotēkas direktore Antra Sprudzāne. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

(Papildināts ar pēdējo rindkopu)

Satraukumu par to, ka pārāk mazs finansējums šogad ir plānots grāmatu krājuma palielināšanai, ir publiski paudusi Gulbenes novada bibliotēkas direktore Antra Sprudzāne. 20.janvārī novada domes finanšu komitejas sēdē viņa iesaistījās diskusijā par šāgada pašvaldības budžeta veidošanu.

Pašvaldības šāgada budžetu ir plānots apstiprināt jau šonedēļ – novada domes 27.janvāra sēdē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pandēmijā lasītāji aktīvāk prasa grāmatas

A.Sprudzāne pastāstīja, ka 2021.gadā finansējums grāmatu krājuma iegādei novada visām bibliotēkām tika samazināts. Tāpēc novadā starp bibliotēkām notikusi dalīšanās ar grāmatām, lai maksimāli varētu apkalpot savus lasītājus un izpildīt viņu vēlmes lasīt kādu konkrētu jauno grāmatu. A.Sprudzāne cer, ka 2022.gadā finansējums grāmatu iegādei vairs netiks samazināts (kā tas bija 2021.gadā), lai varētu stabilizēties šajā pozīcijā. Taču 20.janvāra rītā direktore pašvaldības šāgada budžeta projektā ir pamanījusi, ka grāmatu krājuma papildināšanai ir paredzēts “dramatisks samazinājums”.

“Tas var iespaidot bibliotēkas pamata funkciju veikšanu”, kā arī sarežģī situāciju tas, ka maijā 17 novada bibliotēkām pagastos ir jāiziet akreditācija – norādīja A.Sprudzāne. Viņa arī uzsvēra, ka pandēmijā bibliotēkas nozīme cilvēku dzīvē ir palielinājusies. Tā pagājušajā gadā grāmatu izsniegšana novada bibliotēkās ir palielinājusies par 49 procentiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ir arī satraukums par apkures rēķiniem

Pašvaldības Grāmatvedības nodaļas vadītāja Aija Kļaviņa sacīja – šim gadam finansējums grāmatu iegādei ir paredzēts 2021.gada apjomā. A.Sprudzāne pie šiem vārdiem grozīja galvu un teica, ka lielajā bibliotēkā Gulbenē pagājušajā gadā grāmatu iegādei izlietoti 9500 eiro (ar budžeta grozījumiem gada beigās), kaut pašvaldības budžeta pieprasītā summa bija 11 000 eiro. Bet tagad 2022.gada projektā esot 6000 eiro. “Tas ir samazinājums, vēl kritiens uz leju,” komentēja A.Sprudzāne. Viņa arī norādīja, ka pagājušajā gadā 10 pagastu bibliotēkām grāmatu iegādes finansējums bijis samazināt vairāk nekā par 50 procentiem. “Tie ir dramatiski cipari!” teica A.Sprudzāne.

“Tad, Antra, lūdzu, savus ieteikumus, ko lai mēs samazinām bibliotēkām!” pretī bilda A.Kļaviņa. Savukārt A.Sprudzāne nezināja, ko atbildēt, vien piebilda, ka no šā gada pašvaldības budžetā nav paredzēti bibliotēku remonti, kā arī esot bažas par apkures izmaksām, kur “gada griezumā” varbūt arī izdošoties izlīdzināt izmaksas. Vairāk neesot pozīciju, kuras novada bibliotēka varētu samazināt, jau tā visi izdevumi esot sarēķināti “līdz ar nagiem”, ņemot vērā arī, ka ir “nogriezta” nauda, kas paredzēta komandējumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Risinājums – kaut samazināt citās iestādēs

Novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis akcentēja, ka, salīdzinot ar 2021.gadu, šogad novada bibliotēkai plānotā nauda nav samazināta, taču, protams, ir inflācija un resursu sadārdzinājums. Viņš piekrita, ka iebildumi par grāmatu iegādes sadaļu ir jāņem vērā. Ja neesot iespējams samazināt izdevumus kādā cita pozīcijā novada bibliotēkā, jāskatās būšot, kur ko var samazināt citās pašvaldības iestādēs.

Novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika sacīja, ka, pēc sākotnējām aplēsēm, vidēji uz vienu lauku bibliotēku grāmatu iegādei šogad ieplānoti 2000 eiro. Tās vidēji esot 100 jaunas grāmatas katrā lauku bibliotēkā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

A.Kļaviņa pauda – ja būs izdevumu samazinājums kādā citā pašvaldības iestādē, papildu naudu varēs novirzīt grāmatu iegādei bibliotēkās, taču tādai rīcībai būs nepieciešams novada deputātu lēmums.

Jau pēc finanšu komitejas sēdes

A.Sprudzāne 25.janvārī sazinājās ar “Dzirksteli” un teica – pēc finanšu komitejas sēdes viņai vēl bijusi tikšanās un saruna ar domes vadību un Grāmatvedības nodaļas vadītāju. “Tika atrisināts jautājums par finansējumu jaunu grāmatu iegādei bibliotēkām pagastos un Gulbenē,” viņa teica.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī A.Caunītis “Dzirkstelei” apstiprināja šo informāciju: “Esam meklējuši risinājumu. Tik lielu kāpinājumu, kāds bija sākotnējā pieprasījumā, vēl nenodrošināsim, bet finansējumu tomēr vēl pielikām klāt. Ja pagājušajā gadā kaut kas ir samazināts, šogad dubultu kāpinājumu? Nē! Tomēr vienojāmies par mazliet lielāku finansējumu. Ja pašvaldības budžetā kopumā mainīsies ieņēmumu sadaļa, ir iespējami budžeta grozījumi. Tāpat, ja nerealizēsies kāds projekts. Turēsim to prātā!”

A.Caunītis arī piebilda, ka, cerams, pašvaldības budžets 27.janvāra domes sēdē tiks apstiprināts. 2022.gada pašvaldības budžetā plānotā ieņēmumu sadaļa veido aptuveni 33 miljonus eiro, bet izdevumu – 44 miljonus eiro, klāt rēķinot pārpalikumu no pagājušā gada, projektu naudas. Izdevumu sadaļu palielinājis energoresursu cenu kāpums. Ieņēmumu sadaļa pašvaldības budžetā šogad ir aptuveni par 8 procentiem lielāka, salīdzinot ar 2021.gadu – teica A.Caunītis.

– Diāna Odumiņa

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.