Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenē no 1.aprīļa varēs nodot dalīti vākta tekstila atkritumus

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

No 1. aprīļa tiek uzsākta dalīti vākta tekstila atkritumu pieņemšana SIA “Pilsētvides serviss” Gulbenes Eko laukumā, 1. Maija ielā 6.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Eko laukuma apmeklējums iepriekš jāpiesaka pa tālruni 22015456. Laukuma darbinieks sniegs sīkāku informāciju par tekstila nodošanas iespējām.

Tekstila izstrādājumu šķirošanas konteinerā drīkst ievietot nevajadzīgos apģērbus, apavus un mājas tekstilu (piemēram, aizkarus, gultasveļu u.tml.). Tie var būt gan vēl valkājami, gan arī no modes izgājuši, gan tādi, ko pats vairs nevalkātu kāda neliela defekta – maza traipa vai neliela caurumiņa – dēļ. Tomēr tekstilam vēl joprojām ir jābūt tādam, kam ir iespēja nonākt pārstrādē vai atkārtotā lietošanā, piešķirot tam “otro dzīvi”.

Nododamie tekstilizstrādājumi var būt ražoti gan no dabīgām izejvielām (vilna, kokvilna, zīds, lins u.c.), gan no sintētiskām izejvielām (poliesters, poliamīds, akrils, elastāns u.c.). Lielākoties pārstrādi iespējams nodrošināt dabīgo materiālu audumiem, no kā iespējams ražot, piemēram, industriālās lupatiņas u.c. produktus. Savukārt sintētiskām auduma šķiedrām pārstrāde ir ierobežota, tādēļ tās var tikt izmantotas arī kā izejvielas mīksto mēbeļu, matraču, autosēdekļu, spilvenu u.c. produktu pildīšanai. Tādēļ svarīgi, lai tekstils būtu relatīvi tīrs un noteikti sauss.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tekstila atkritumi Eko laukumā jānodod sapakoti maisā, tomēr uz vietas kopā ar laukuma darbinieku tie tiks pārskatīti, lai atbilstu nosacījumiem.

Konteineros nedrīkst izmest audumu atgriezumus, netīrus, slapjus, pelējušus, sadriskātus, ar ķīmiskām vielām, motoreļļām un citām vielām piesūkušos tekstila izstrādājumus (piemēram, tīrīšanai, autoservisu darbos, būvniecībā izmantotus). Tādam tekstilam auduma šķiedras ir bojātas un to nav iespējams realizēt.

Atkārtotai apritei nederīgi (netīri, sapelējuši, sadriskāti) tekstila izstrādājumi jāievieto sadzīves atkritumiem paredzētos konteineros. Tāpat tekstila šķirošanas konteineros aizliegts ievietot citus atkritumus, lai nesabojātu pārstrādei vai atkārtotai izmantošanai derīgos apģērbus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savāktais tekstils tiek nogādāts šķirošanas centrā Tukumā, kur tas tiek sašķirots vismaz 30 frakcijās – atbilstoši veidam, materiālam, kvalitātei un citiem faktoriem. Pēc tam tiek meklētas iespējas tiem nonākt atkārtotā apritē, lai novērstu to nonākšanu poligonā.

Kvalitatīvais apģērbs, apavi un mājas tekstils tiek novirzīts atkārtotai lietošanai pasaules attīstības valstīs vai labdarības biedrībā tepat Latvijā, kur labākais apģērbs pēc pieprasījuma tiek novirzīts bērnunamiem. Pārējiem tekstilizstrādājumiem pēc iespējas tiek meklētas pārstrādes iespējas. Šobrīd tās visā pasaulē ir visai mazattīstītas un pieejamas vien dažiem materiālu veidiem. Labākās iespējas pārstrādi nodrošināt ir dabīgām šķiedrām, sarežģītāk tas ir tekstilam ar sintētiskajām šķiedrām, jo tās ir pārāk dažādas.

Eko laukumā nodot šķirotos atkritumus (plastmasas, skārda, metāla, stikla iepakojumus, logu stiklus, dažāda veida papīru un kartonu, tekstilu, riepas, lielgabarīta atkritumus, elektroiekārtas, spuldzes un baterijas) var tikai fiziskas personas, kurām ir spēkā esošs sadzīves atkritumu apsaimniekošanas līgums.

Eko laukuma darba laiks: svētdien, pirmdien – brīvs; otrdien – 15.00-19.00; trešdien, ceturtdien, piektdien – 9.00-13.00; sestdien – 10.00-14.00.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.