Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novadā atgriežas gulbji un ķīvītes

Gulbji Smiltenes šosejas malā. Foto: Gatis Bogdanovs.

Pagājušās nedēļas nogalē uz Stāmerienas ezera un šonedēļ Smiltenes šosejas malā netālu no Gulbenes novada robežas “Dzirkstele” pamanīja gulbjus. Arī pie Madonas šosejas lasītāji redzējuši šos putnus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ornitologs Elvijs Kantāns laikrakstam stāsta, ka šogad patiešām gājputni atgriežas nedaudz agrāk kā citos gados. Viņš novērojis pirmās ķīvītes jau 26.februārī.

“Agrākais ir bijis 28.februāris, kad tiku tās redzējis. Dzērves, ķīvītes, lauku cīruļi, ziemeļu gulbji, arī mājas strazdi ir klāt, un kuru katru dienu jāgaida arī lauku un meža baloži. Kas attiecas uz gulbjiem februārī – tas nav kaut kas ārkārtējs, tas ir normāli, bet, piemēram, ķīvītes gan. Ja uznāks liels aukstums, putni var palidot atpakaļ uz dienvidiem, kur ir labāki laika apstākļi. Sliktāk ir ar mazākiem putniem, jo, ja uznāk putenis, viņi var neizturēt, bet ūdensputni, ja ir labi paēduši, aukstumu diezgan labi pacieš,” stāsta ornitologs.

Gulbji pie Madonas šosejas. Foto: Anita M.

Februāra vidū viņš saņēma ziņu no Stāķiem, ka tur manīts baltais stārķis. Pašam gan nesanāca viņu redzēt. “Bet nedomāju, ka viņš ir atlidojis, jo Latvijā stārķi parādās aprīļa sākumā. Februāra beigās stārķim te nebūtu jābūt, drīzāk putns ziemu pavadījis te. Varbūt cilvēki to turējuši kaut kur nebrīvē, tagad putns apnicis un ir izlaiduši. Ja tagad uznāks liels sals, tad stārķis var neizdzīvot, īpaši tas attiecas, ja turēts nebrīvē, jo putns pats neprot atrast barību. Ja stārķis ir dabīgi pārziemojis, piemēram, kaut kur pie liela atkritumu poligona, kā mēdz notikt, tad izdzīvos, jo instinkts ir lielāks atrast barību,” skaidro E.Kantāns.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.