Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada deputāti grib kvalitatīvākas peldēšanas nodarbības bērniem

Balvu peldbaseins. Publicitātes foto.

Vai pašvaldības gādātā bērnu peldēšanas apmācība ir efektīva? Par to deputāti diskutēja, 23.martā tiekoties izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē. Pārdomu iemesls bija grozījumi, kas izdarāmi Gulbenes novada vidusskolas nolikumā. 31.marta novada domes sēdē šie grozījumi tika apstiprināti. Būtība tur, ka sakarā ar Covid-19 pandēmijas atslābumu vidusskola atkal iekļauj Balvu peldbaseinu kā vienu no savas izglītības programmas īstenošanas vietām. Skolēni jau atsākuši peldbaseina apmeklējumus no pagājušā mēneša.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputāte Lāsma Gabdulļina (LA) pirmā ievaicājās, vai Balvu baseina apmeklēšanas laikā bērniem tiek nodrošināti peldēšanas instruktori. Viņa paskaidroja, ka pirms gada pati ir braukusi līdzi skolēniem un novērojusi viņu peldētprasmi – tā bijusi ļoti slikta. Tas bijis pārsteidzoši, ņemot vērā, ka šie bērni uz pašvaldības nodrošinātajām peldēšanas nodarbībām braukuši jau vairākus gadus.

Pašvaldības Izglītības pārvaldes vadīja Dace Kablukova teica – nodarbības peldēšanā “īsteno skolotāji, kas ir izgājuši īpašu apmācību”. Pēc viņas domām, ir saprotami, ka visi bērni peldētprasmē nevar sasniegt vienādu rezultātu. D.Kablukova akcentēja – nodarbības peldēšanā bērniem notiek ar saturu un tas viss esot atrunāts.

L.Gabdulļina nebija mierā un teica – vajadzētu tomēr algot speciālistu, jo sporta skolotājiem katram ir specializācija kādā savā sporta veidā un tā var nebūt peldēšana. Turklāt, kā norādīja deputāte, slikta peldētprasme, kā novērojusi viņa, nav tikai dažiem skolēniem, bet tā diemžēl ir masveida parādība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputāts Daumants Dreiškens (ZZS) ieminējās, ka svarīga ir ne tikai “tīri sportiska mācīšana”, bet arī prasmju iegūšana iespējamā reālā situācijā, kad notiek negadījums uz ūdens. Piemēram, kad cilvēks ar visām drēbēm ir nonācis ūdenī, viņam jāzina, kā palikt dzīvam.

Deputāts Anatolijs Savickis (NA), kurš vada izglītības, kultūras un sporta komiteju, piekrita kolēģei un uzsvēra – bērni ir atšķirīgi, katram vajadzīga individuāla pieeja.

A.Savickis arī norādīja – Gulbenes novada bērnu peldēšanas nodarbības Balvu baseinā notiek pašvaldības projektā “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Gulbenes novadā”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šā projekta vadītāja Monika Prokofjeva teica – projekts paredz maksāšanu tieši par peldbaseinu. Bērniem uz nodarbībām līdzi brauc audzinātāji un sporta skolotājs. Atsevišķi peldētapmācības treneris nav šajā projektā piesaistīts. “Ja gribas kvalitatīvākas nodarbības un treneri, tas noteikti ir iespējams. Mēs savulaik ar izglītības iestādēm par šo runājām,” viņa teica. Līdz šim par to vienošanās nebija. M.Prokofjeva savulaik piedāvājusi samazināt to skolēnu loku, kuriem organizējamas peldēšanas nodarbības, paredzot tās tikai 1. līdz 3.klašu skolēniem, bet piesaistot kvalificētu treneri.

Pašvaldības Grāmatvedības nodaļas vadītāja Aija Kļaviņa sacīja – trenera piesaiste saistīta ar finansēm un tādā gadījumā par to bija jādomā jau tad, kad tika saplānots pašvaldības šāgada budžets.

Deputāts Atis Jencītis (LRA) uzdeva jautājumu, cik bieži Gulbenes novada vidusskolas un citu novada skolu bērniem ir nodarbības Balvu baseinā. Atbilde bija – reizi mēnesī. Pēc A.Jencīša domām, to nevar nosaukt par regulāru peldbaseina apmeklēšanu un rezultātā nevar no bērniem “prasīt pareizu peldēšanu”, iespējams tikai “bērnus pieradināt pie ūdens”. Viņa priekšlikums – nepieļaut, ka bērni baseinā tikai “plunčājas”. Tomēr, pēc A.Jencīša domām, novada sporta skolotāji spēj bērniem iedot pamatus peldēšanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Diāna Odumiņa

Uzziņai!

* Projekts “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Gulbenes novadā” sākas 2017.gadā un turpināsies līdz 2023.gada 31.augustam.

* Sadarbības partneri: Gulbenes novada sociālais dienests; Gulbenes novada invalīdu biedrība Gulbenes novada pensionāru biedrība „Atspulgs 5”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

* Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 443 058,50 eiro (tajā skaitā Eiropas Sociālā fonda finansējums – 376 599,72 eiro un valsts budžeta finansējums – 66 458,78 eiro).

Avots: Gulbenes novada pašvaldība

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (17)

 1. Tieši tā. Ļoti žēl, bet arī mans bērns šos gadus brauc uz baseinu plunčāties. Ļoti būtu nepieciešama peldēt apmācība ar sertificētu peldēšanas instruktoru.

  9
  3
 2. pec atrefereta noprotams,ka kaut kada saprasana ir vienigi Lasmai,parejie udensgalvas tikai lerkst…

  7
  7
 3. Cik ļoti Gulbenē trūkst baseina! Un nesakiet, ka Balvos ir. Es nevaru uz Balviem aiziet.

  8
  3
 4. Baseins būtu labi. Boulings jau ir. Varbūt kādi uzņēmēji varētu arī par baseinu padomāt…

  10
  2
 5. Kā uzņēmums ir ļoti smags – lieli izdevumi ar neparedzamu peļņu (īpaši covid laikā kad bija liegts apmeklēt). Neteiktu, ka Gulbene būtu tā sportiskākā. Varbūt būtu 3 regulāri nācēji, pārējie pa reizei intereses pēc aizietu paplunčāties (jo peldēt nemāk) un viss. Rīgā ir ļoti daudz baseinu skolās, bet kā piemēru varu izcelt Kokneses sporta centru. Pašvaldības īpašums – piebūve pie skolas. Pa dienu līdz 16.00 peldās skolēni, bet 16.00-19.00 publiski pieejams par maksu.

  5
  2
 6. P.S. Gulbenē jau bija peldbaseins (bijusī pirts māja kur Džokers vai fēniksa laimētava tagad). Ilgi nenodzīvoja.

  7
  4
 7. Tajā 3*3 hlora ūdens bļodā varēji maksimums riekstus peldināt , vai pāksti paskalot, naudu pelnoši SPA -baseini ,relakscentri ir Igaunijas daudz mazākās pilsētiņās, nemaz nerunājot par Gulbenes ideālo ğeogrāfisko stāvokli.

  8
  1
 8. Kāda gadiem mācīšana ja nu jau 2 gadus ir slavenā kovidlas sērga?
  Un ļoti liels un nepatīkams jautājums var pacelties kā bērni tiek dzīti pēc baseina dušā! 😡

  5
  1
 9. Tagadējie 3.klases skolēni, pirms 2 gadiem paspēja būt baseinā 2X, pērngad – ne reizi un šogad tās būs 2X.
  Tagadējie 2.klases skolēni, uz baseinu vēl nekad iepriekš nav braukuši, šogad tās būs tikai 2X – par kādu peldētprasmi te vispār var iet runa?
  Daudzi bērni, aizbraucot uz baseinu, ūdeni ierauga (izņemot vannu) pirmo reizi!
  Balvu baseinā nav apmācības baseina mazajiem bērniem, viņi nevar nostāties uz kājām un sajust baseina dibenu!!!!
  Šīs nodarbības ir piemērotas sākot no 14im gadiem!!!!!
  Mazais bērns, kuram ir 7-9 gadi, nevar noturēt uzmanību 60 min. Protams, viņam gribas plunčāties, utt. Tas ir tikai normāli!

  21
 10. Iemācīties peldēt, glābt sevi un citus, uzlabot veselību bērniem, jaunajăm māmiņām, senjoriem un pārējiem potencionālajiem nodokļu maksātājiem var tikai ar regulārām nodarbībām baseinā, sevišķi ziemā.Diemžēl mūsu bijušie un esošie žoputāti par novada iedzīvotāju dzīvību un veselību nospļaujās.Bīda savas štelles un sev izdevīgus projektus.Viņiem novada iedzīvotāju veselība , dzīves kvalitāte, mūža ilgums un komforts neinteresē.Atcerās ka tādi eksistē tikai pirms vēlēšanām.

 11. Jautājums deputātei LG – kuras skolas, kuras klases skolēnien braucāt līdzi un vērojāt nodarbības, lai varētu spriest par pedagogu profesionalitāti?
  Pagājušajā gadā??? Peldēšanas nodarbības vispār nenotika……
  Šādi teksti ir kā spļāviens sejā visiem novada sporta skolotājiem!
  99% skolēnu iemācās peldēt tiklīdz saprot, ka var aizsniegt baseina dibenu – 4.-5. klasē. Līdz tam tā tiešām ir vairāk plunčāšanās, jo skolotājs nevar ar varu piespiest bērnam pildīt vingrinājumus, ja viņam ir bail!!! Šī tomēr ir paaugstināta riska nodarbība! Skolotāji var tikai piedāvāt vingrinājumus, drosmīgākie pilda un pamazām sāk peldēt, bailīgāki – plunčājas. Ko ieteiksiet darīt skolotājiem? Bāzt ar varu bērna seju ūdenī un pūst burbuļus, gulēt uz ūdens ar seju uz leju un uz muguras, darboties tā, lai rodas šļakatas – ja bērnam no tā visa ir paniskas bailes?! Vecāki bērnus vairāk nelaidīs, sūdzēsies visur, kur vien varēs!
  Arī plunčāšanās ir peldētapmācība bailīgajiem – pamazām pierod pie ūdens, sāk nebaidīties un, kad aizsniegs baseina dibenu, aizpeldēs!
  Varbūt pirms šādu rakstu publicēšanas vajadzētu aprunāties arī ar neko neprotošajiem skolotājiem un pieteikties pavērot kādu nodarbību???

  16
 12. Tās dienas, kad jābrauc uz baseinu, ir brrr. Ja skolā bērni ir dauzonīgi, strīdīgi, neuzvedīgi, tad tas viss tomēr notiek uz zemes un bērni tieši tādi paši ir arī baseinā, kur bīstamības risks pieaug vismaz 5 reizes.
  Tajos kursos, kur bijām gan audzinātājas, gan skolotāji, Rīgas peldēšanas pasniedzēja tā ari teica, ka mūsu uzdevums nav iemācīt visiem peldēt, bet iemācīt, kā jāuzvedas uz un pie ūdens, jāiemāca nebaidīties no ūdens. Pasniedzējz arī teica, ka šajā baseinā , tik maziem bērniem un pie tik liela skolēnu skaita, tas ir maldigi domāt, ka viņi visi sāks peldēt.

 13. Baseins Gulbenē ir vajadzīgs normāls un savs un bērniem ir jāmācās peldēt. Neuzskatu ka braukt uz Balviem 1 reiz mēnesī ir kvalitatīvi, ja tas būtu reizi nedēļā tad jā. Un protams lai būtu apmeklējums arī cenām jābūt atbilstošām nevis uz mežonīgu peļņu tendētām Igaunijā arī daudzās nelielās pilsētiņās kā Gulbene ir baseini un apmeklējums ir tiešām normāls un apmeklējums ir sadalīts pa grupām un laikiem. Viss ir atkarīgs kas to organizē un kā un pa kādu maksu. Bērniem bail no ūdens, vecāki tur ir Jūsu vaina, vasarā ir tik daudz iespēju bērnam peldēties dīķos, ezeros upēs tak aizvediet savus bērnus un padzīvojaties ar viņiem. Es piemēram saviem bērniem to neesmu liegusi, lai cik būtu aizņemta, iepriekšējā vasarā gandrīz katru dienu braucām pirms vai pēc darba uz ezeru, kas nav tuvu pie mājām. Bet tā bija atslodze gan pašiem, gan bērniem turklāt bērniem prieks garantēts un miegs arī vakaros labāks pēc peldes. Lai kādas algas un problēmas, bērnu dēļ darām visu. Bet citiem pie mājas vai tuvākā kilometra attālumā peldvieta un tad bērnu nevar aizvest. Bērniem vajag regulāri apmsklēt peldvietas un izmantot iespējas tad arī nebaidīsies. Mans divgadnieks pirmajās 2 reizēs baidijās pats iet ūdenī tikai opā ienesot bija ok, nākamajās reizēs vairs neko nevajadzēja pats ātri tipināja uz ūdens pusi tik vajadzeja riņķīti un ap rokām apliekamos aizsargus. Beigās no klēpja ar lecieniem lēca ūdenī. Vecākiem pašiem ir daudz jādarbojas lai nebūtu bērniem bail no ūdens. Abi bērni ir radināti no 2 gadu vecuma, tik daudz cik viņi paši grib neuzspiežot neko. Bailes jau ik pa brīdim mainoties vecumam bet regulārs treniņš bailes izkliedē. Ja būtu baseins Gulbenē tas būtu forši, jo sezona no rudens lidz pavasarim tā būtu lieliska iespēja jebkuram un turklāt arī veselīgi nekā audzēt liekos cm gan uz saviem puncīšiem un bērnu puncīšiem. Turklāt muskuļiem, ķermenim un stājai tas nāk tikai par labu.

 14. Balvu novada iedzīvotājiem no 54 gadu vecuma baseins par velti un viņi iesmej ka par to maksā gulbenieši, bet ko novada iedzīvotāju dzīves kvalitātei var piedāvāt mūsu žoputāti? Mistisku , apšaubāmi nepieciešamu , dārgu , n-miljonu otkatu vieglatlētikas manēžas projektu? Soļot, skriet un nūjot gribētāji to dara svaigā gaisā un parkā.

 15. Tieši tā. Visiem labi zināms, ka ūdens ir ļoti veselīgs. Kāpēc 21.gs. pilsētā ar spārniem nevarētu būt kaut mazītiņš baseins. Un nevajag muldēt, ka nebūs, kas tur iet. Kad Gulbenē bija baseins, tad pašvaldība bērniem nodarbības neatmaksāja, tāpēc nevajag salīdzināt; Zinu ļoti daudzus, kas brauc uz Balvu baseinu. Ne tikai bērnus tur ved. Ja deputātiem būtu veselības problēmas, iespējams, viņi šo jautājumu atrisinātu.

 16. Iemācīt peldēt bērnu, kurš neprot nevar vienreiz mēnesī aizbraucot uz Baviem! Turklāt Balvu baseinā to izdarīt varētu tikai skolēnam kurš var jau nostāties ūdenī, tas ir augums ap 1,60m, tas ir 4 klase un uz augšu! Līdz 4 klasei ir jāpieradina nebaidīties no ūdens, ja baiļu nav tad var mēģināt! Zinu ko saku, jo šogad dēlu esmu iemācijis peldēt, bet tas sanāca tikai 8 baseina apmeklējumā. Trenneriem ir cita pieeja, vini māca peldēt pareizi, tas ir strādāt ar kājām, turēt tās tuvāk ūdens virsmai, pareiz elpot, un roku darbību! Deputātiem būtu jānoskaidro, vai Balvos sporta stunda bērniem notiek baseinā sākumskolai! Varu atbildēt nē! Jo tam nav jēgas! P.s. ja Gulbenē nebūs sava baseina, ar domu mācīt bērnus līdz 1.60m, tad šādas iniciatīvas ir tukša laika tērēšana!

 17. Gandrīz pusmiljons izkakāts aiz stūra! Baseinam labi, autobusiem labi, bet bērniem ieguvums apaļa 0 !

  3
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.