Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis par budžeta krīzi: “Tik traki vēl nav, bet ir lietas, ko nevar paredzēt saistībā ar nākamo gadu.”

Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Lai gan nākamā gada pašvaldību budžetā ir panākts uzlabojums, vairāk nekā desmit pašvaldībām, arī Gulbenes novadā, var nākties mēnesi slēgt pašvaldību iestādes – “Letai” ir paudis biedrības “Reģionālo attīstības centru un novadu apvienība” izpilddirektors Vents Armands Krauklis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Dzirkstele” jau rakstīja ŠEIT

Biedrība ir aprēķinājusi, lai sabalansētu budžetu, vairāk nekā desmit pašvaldībās būtu jāslēdz visas iestādes un struktūrvienības, ieskaitot skolas un bērnudārzus, uz vairākām nedēļām vai pat mēnesi, sūtot darbiniekus bezalgas atvaļinājumā.

Īpaši sarežģīta situācijas solās būt Kuldīgas, Dobeles, Valkas, Madonas, Talsu, Balvu, Gulbenes, Alūksnes, Preiļu, Augšdaugavas un Rēzeknes novadu pašvaldībās – paudis V.A.Krauklis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai nebūtu jāaptur pašvaldību darbība, pašvaldību budžetu palielinājumam 2024.gadā būtu jābūt vismaz par 8 procentiem, salīdzinot ar 2023.gadu. Biedrība ir aicinājusi valdību un Saeimu palielināt īpašo valsts dotāciju minētajām pašvaldībām.

Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis pauda, ka, viņaprāt, situācija tomēr nav tik dramatiska un novada pašvaldības iestādes nebūs uz laiku jāslēdz. “Tik traki vēl nav, bet ir lietas, ko nevar paredzēt saistībā ar nākamo gadu,” viņš teica un piebilda, ka ir samazināta piemaksa, kura Gulbenes novada pašvaldībai tiek piešķirta no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda. Lai arī šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu pašvaldības ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa iemaksām ir lielāki, palielinājies ir to pakalpojumu apjoms, kurus valsts uzdevusi veikt pašvaldībām. Klāt nāk arī valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas palielinājums, pirmsskolas izglītības pedagogu algu palielinājums un citu obligāto izmaksu kāpums.

Gulbenes novada pašvaldībai jāpārskata, kuras savas “brīvās iniciatīvas” nākamgad turpināt pildīt pilnā apjomā un kuras tomēr ne. Līdz šim simtprocentīgi no pašvaldības budžeta tika apmaksātas brīvpusdienas 5.-9.klašu skolēniem. Vairs tā nevarēšot. “Ilgus gadus bija. Esam pieradinājuši,” atzina A.Caunītis. Skolēnu vecāki gan aicinot atrast iespējas ietaupīt naudu skolēnu brīvpusdienu nodrošināšanai, taču ietaupīt diemžēl neko neesot iespējams.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

A.Caunītis piebilda, ka ir gribēšana 2024.gadā saglabāt bērnu peldēšanas apmācību, kuru pilnībā apmaksā pašvaldība. Savukārt tiesībsargs ir uzdevis nodrošināt pašvaldībām lielāku finanšu ieguldījumu skolēnu mācību līdzekļu iegādei.

Tāpat pašvaldībai ir jānodrošina uzsākto deinstitucionalizācijas pasākumu norise. Un vēl ir pašvaldības ņemto aizdevumu procentu maksājumi.

“Tas nav vienkārši,” pauda A.Caunītis. Pašlaik esot jādomā, no kā atteikties apmēram pusotra miljona eiro apjomā, lai varētu sagrozīt budžetu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (30)

 1. Nu, varbūt derētu skolas darbiniekiem ietaupīt ar saviem “pieredzes apmaiņas braucieniem” uz tālākām valstīm. Kuros brauc gandrīz katru nedēļu?
  Baseina apmeklējums arī rada lielas pārdomas daudzu vecāku, skolotāju un pašu bērnu ieskatos. Lieks stress, pazudušas mantas, utml.
  Un domes darbiniekiem, lai ietaupītu līdzekļus, šogad varētu iztikt arī BEZ cēlsidīgām un dāsnām prēmijām.

  57
  7
 2. Redz kā valsts un pašvaldību nevajadzīgo kantoru darbinieki, kuri nepelna, nav viņu darbības imitācijai pievienotās vērtības, nemaksā nodokļus , drāž ar savām regulām uzņēmējus, tikai tērē uzņēmēju samesto naudiņu , ir kraha priekšā.

  33
  4
 3. Tas ir vairāk kā nožēlojami. Ņemt bērniem brīvpusdienas nost. Neienāk prātā, ka kādam tā ir vienīgā ēdienreize dienā? Tikai par savu pakaļu vien domā. Varbūt vērts atteikties no autoparka un izmantot personīgos auto, kā parastie mirstīgie to dara? Varbūt pārskatīt darbinieku skaitu un likvidēt absolūti bezjēdzīgās ekskursijas(pieredzes apmaiņas braucienus)? Un izrevidējiet taču beidzot to nejēdzīgo sporta pārvaldi.

  64
  7
 4. Pietiek ziedot svešām valstīm!
  Un arī svešie karogi uz visiem stūriem maksā naudu.

  25
  28
 5. Atbilde – Nagla
  Skolu Pieredzes apmaiņas braucieniem NAV nekāda sakara ar pašvaldības budžetu!

  24
  8
 6. Sporta pārvaldi vispār vajag likvidēt!Tās izveidošana jau bija liela kļūda.Cik nav par to runāts,iedzīvotāji neapmierināti,bet Caunītim tik i bijis.Kurā vietā vēl bez strādāšanas var saņemt algu?Caunīti,tak vienreiz atbildi…

  39
  2
 7. Visi taču pašvaldībā nesaņem minimālo algu. Tātad šajā pozīcijā nekam dramatskam nevajadzētu būt, cik tad to cilvēku ir kam alga minimālā un būs jāpalielina? Vai doma ir tāda, ka sakarā ar minimālās algas palielināšanu, algu palielinās visiem?

  5
  1
 8. Vai tiešām peldēšana ir svarīgāka par paēdušiem bērniem – nesaprotu, kādas ir pašvaldības prioritātes, skumji… :'(

  28
  5
 9. Kādēļ gan vecāki nevar paši maksāt par savu bērnu pusdienām skolā?! Izglītību jau nodrošina valsts, par to nav jāmaksā.

  27
  25
 10. Ierosinātājam, vai ir parēķināts kāda kopējā ekonomiskā krīze cilvēkiem iestāsies šādā situācijā, cik nenomaksātu kredītu, cik bankrotējušu ģimeņu? Lielākā daļa dzīvo no algas uz algu, kas notiks? Iepriekšējam rakstītājam,kuram pat bail savu vārdu ierakstīt, ir ļoti daudz ģimeņu kuras ar grūtībām vispār bērnus skolā palaiž, un arī nelabvēlīgās, bet bērns jau tur nav vainīgs, viņam vienkārši gribas ēst, tāpat kā biezo bērniem.

  33
  0
 11. varbūt beidzot piedzīt no gulbenes objektu būvniekiem un būvuzraugiem līgumos un civiltiesiskajā adrošināšanā paredzētās soda naudas par nokavētu darbu nodošanu un paviršu celtniecības gaitas uzraudzību. un nebūtu neviens jāatstāj uz ielas bez naudas un siltuma, bet naudas pietiktu visiem 12 mēnešiem un vēl pāri paliktu ”pieredzes apmaiņas” komandējumiem teiksim uz Brazīliju janvārī???

  25
  1
 12. Tad jau apģērbu, lai dotos uz skolu arī pieprasīsim, lai pašvaldība apmaksā. Tā teikt, pilnā pansijā – mācības, audzināšana, uzturs, apģērbs, siltums, duša. Vecākiem galvenais uzdevums uztaisīt bērnu, nomaksāt nenomaksātos kredītus un dzīvot no rokas mutē.

  18
  10
 13. …. Tu pārāk gudri raksti punktiņa.ja ģimene ir divi bērni kas iet skolā tu vari iedomāties cik ir jāstrādā lai viņus pabarotu dienā vismaz 10eiro.lai neved bērnus uz to baseinu bez viņa var iztikt.nakoš reizi punktiņa kad raksti domā ar smadzenēm nevis ar citu vietu.

  5
  15
 14. Kāpēc man būtu no saviem nodokļiem jābaro skolās sveši bērni? Es gribētu, lai šo summu tērē infrastruktūras attīstībai, ceļiem. Mani bērni netika baroti no pašvaldības budžeta. Te viss nav tik viennozīmīgi. Ko tad tie vecāki vispār dara, ja skolā ir vienīgā ēdienreize? Tad jau tie nav normāli vecāki.

  18
  5
 15. Lai mazāk tērē to Valts naudu.cik mašīnas stāv pie domes visām mašīnām degviela ir jālej,par kādu naudu viņi pilda savas mašīnas protam par Valts naudu.Vis labākais domes priekšsēdētājs ir un būs mūsu sirdī Stepanovs kas tiešām nāca pretī Gulbenes iedzīvotājiem.Bet tagad ir tāds bardaks.Jus saprotat kad būs tāda diena kad neviens vairs neies vēlēt un es arī vairs neiešu.tur pusē ir jālaiž vaļā tanī domē.

  18
  1
 16. Pārlasot saistošu noteikumu projektu “Par izglītojamo ēdināšanas maksas atvieglojumiem Gulbenes nov.pašv.” 5.-9..klasēm – pusdienas – ar 50% vecāku līdzfinansējumu, kas ir – 1,605 eur dienā (mēnesī ap 32 eur) un par brīvu bērniem no daudzbērnu ģimenēm.
  Ļoti gribētos saprast – ar ko vecumposmā 5.-9.klase atšķiras paši bērni, kuri savā ģimenē ir 1 vai 2, ar tiem kas ir 3 un vairāk???
  Tad vai nu visiem par brīvu vai tad lai visi piemaksā tos 50%.

  12
  1
 17. Protams ir jauki ka sedz to ēdināšanu,bet lidz 5 klasei jau to veic,nu un ja primāri vecāki nespēj nodrošināt sava bērna uzturu tad ko vispar var?

  7
  3
 18. Teiksim kā ir, mums ir nabadzīgs novads. Pašvaldībā minimālās algas, kā lai tie nabaga ierēdņi nodrošina saviem skolnieciņiem vēl pusdienu naudu? Baseinā ar tukšiem vēderiem būs grūti. Pusdienām jāpaliek! ja noņems, iešu ar dakšām piketēt zem logiem un rakstīšu VARAM sūdzību, ka novads nolaists līdz kliņķim un lai izpēta zem lupas visu.

  11
  2
 19. Bērni naudu nepelna,pusdienas var atmaksāt visiem novada bērniem,kā tas ir daudzās citās pašvaldībās.Bet domes deputāti gan lai brauc ar savu transportu un lej degvielu no algas.Kas tad viņi par izredzētajiem,algas tak ir pietiekoši lielas.

  16
  2
 20. Naudas ir tik.cik ir. Viss pārējais atkarīgs no vadītāja.cik profesionāli atrisinās problēmas. Visi Jūsu komentāri atspoguļo to.ka katrs domā tikai par savu pašlabumu. Lai pietiek spēka visiem izturēt šo grūto periodu.

  5
  5
 21. Ir jāprot saimniekot.Ja maciņā ir palikusi nauda tikai maizītei,tad normāls cilvēks nepirks,piemēram,zābakus vai somu,bez kā vēl var iztikt.Ja Andis domātu saimnieciski,naudas pietiktu visam.Tieši deputāti ir tie,kuri domā par pašlabumu sev.Tieši deputāti lai pārlasa cilvēku komentārus,viņiem bilde kļūs skaidrāka.

  21
  1
 22. Saskaitiet finanšu nodaļas darbinieku skaitu- 21? Speciālisti un palīgi un vietnieki! Un vēl jau pagastos ar pa kādam ir. Juristi un juristu palīgi. Pat padomnieks jautājumos, kuriem atvēlēta vesela nodaļa!

  16
 23. Vai tad iedzīvotāju viedoklis tiek uzklausīts un ņemts vērā?Vai kaut kas tiek mainīts uz labo pusi?Tikai domā,kā paši sev algas palielināt,savilkt pazīstamos amatos.Ja neesi spējīgs vadīt novadu,ej meklē citu darbu.

  8
  1
 24. Gulbene ir tāds kas pērk dzīvokļu no domes, vārda Mareks . Nodokļus nemaksā nevienam īrniekam nav līguma atbrauc savāc naudu un aizbrauc.kapec viņš nemaksā nodokļus.

 25. Uz savu pakaļu NEAPDROŠINĀŠANU varētu budžeta ietaupīt.kapec jums ir jāapdrošinās sēžot krēslos???? Pārāk daudz sev gribat.

 26. Pie labas algas to summu apdrošināšanai līdz 10 eiro var samaksāt pats darbinieks, ne? Bet par bērnu ēdināšanu. Neēst augošam taču sekas visai dzīvei. Gan fiziskā, gan garīgā ziņā. Ja mēs skaldam matus- cik kurš pelna, bet nedomājam par mūsu bērniem, faktiski barotājiem vecumā (arī pensijas, ja kas), tad ļoti slikti. Mūsu valsts nākotnē, kas tā tāda? Bez situācijas sapratnes, līdzjūtības un jā, arī genofonda.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.