Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada pašvaldība kavējas ar bio atkritumu jautājuma risināšanu (labots)

PĒRN decembra sākumā brūnie konteineri bija izvetoti 10 adresēs Gulbenē. FOTO: NO “DZIRKSTELES” ARHĪVA

Pērn decembrī apsaimniekošanas SIA “Pilsētvides serviss” (kuras saistības tagad pārņēmusi SIA “Lautus vide”) desmit vietās Gulbenē izvietoja brūnos konteinerus speciāli bioloģiski noārdāmajiem (bio) atkritumiem. Izrādās – tas bija tikai īslaicīgs pagaidu eksperiments, kaut Latvijā ar 1.janvāri bioloģisko atkritumu šķirošana ir obligāta.

Uzņēmums ir gatavs pildīt Atkritumu apsaimniekošanas likuma prasības un turpināt piedāvāt privātajām un juridiskajām personām bio atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu. Taču pašvaldība kavējas izdarīt grozījumus savos saistošajos noteikumos “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Gulbenes novadā”, jo kavējas apstiprināt arī uzņēmuma piedāvāto cenu bio atkritumu apsaimniekošanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bio konteineri Gulbenē noņemti

Kad bio atkritumiem paredzētie konteineri parādījās vairāku Gulbenes daudzdzīvokļu māju atkritumu novietošanas laukumos, iedzīvotāji mācījās šķirot un vākt bio atkritumus, taču SIA “Lautus vide” paziņoja, ka līdz 25.martam šie konteineri tiks iztukšoti un noņemti sakarā ar bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanas kārtības maiņu. Tā informēja SIA “Lautus vide” Gulbenes klientu apkalpošanas centra vadītāja Inese Aizupiete.

Ir beidzies pilotprojekts, kuru firma īstenoja sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību, izmēģinot, kā iedzīvotājiem veiksies ar bioloģisko atkritumu šķirošanu. Uzņēmums arī tādējādi noskaidroja savus izdevumus saistībā ar šāda veida atkritumu apsaimniekošanu.

2022.gada 20.aprīlī stājās spēkā Atkritumu apsaimniekošanas likuma 39.1 pants. Saskaņā ar 2023.gada 16.marta grozījumiem Atkritumu apsaimniekošanas likumā pašvaldībai maksa par dalīti savākto bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu ir jānosaka 60 procentu apmērā no nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas.

Tas nozīmē, ka bio atkritumu dalītā vākšana ir izdevīga, jo izvešanas maksai par vienu kubikmetru ir jābūt zemākai, salīdzinot ar nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu.

Pašvaldība negrib piekrist, uzņēmums rīkojas

“Dzirkstele” telefoniski sazinājās ar SIA “Lautus vide” Gulbenes biroju, kur saņēma atbildi – daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieku pilnvarotajām personām ir jāraksta iesniegums uzņēmumam, tad tiks piegādāts speciāls konteiners un varēs šķirot bioloģiskos atkritumus.

Taču novada dome šajā sakarā nav vēl izdarījusi grozījumus pašvaldības saistošajos noteikumos. Pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vadītājs Kristaps Dauksts “Dzirkstelei” teica – pašlaik notiek sarunas par šiem jautājumiem ar SIA “Lautus vide”. Uzņēmumam esot tiesības noteikt bio atkritumu apsaimniekošanai pagaidām tikai tādu cenu, kāda ir iekļauta SIA “Pilsētvides serviss” piedāvājumā (sakarā ar publisko iepirkumu 2019.gadā). Tur teikts: “Bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošana – 18,30 eiro/kubikmetrā bez PVN.”

Savukārt SIA “Lautus vide” klientu centra vadītaja Inese Aizupiete “Dzirkstelei” skaidro: “Iepirkuma līgumā paredzēto maksu par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu ir nepieciešams pārskatīt ar pašvaldības lēmumu, ņemot vērā, ka Atkritumu apsaimniekošanas likumā ir veikti grozījumi un iepirkuma līgumā paredzētā maksa par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu ir augstāka, nekā pašlaik vajadzētu. Tādēļ SIA “Lautus vide” vairs nav tiesīga piemērot, un arī nepiemēro, iepirkuma līgumā paredzēto maksu par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu. Papildus tam ir nepieciešams pārskatīt pašvaldības saistošos noteikumus, ņemot vērā, ka piedalīšanās bioloģisko atkritumu apsaimniekošanā visiem atkritumu radītājiem un valdītājiem tagad ir kļuvusi obligāta. SIA “Lautus vide” ir iesniegusi pašvaldībai aktuālos maksas aprēķinus ar lūgumu apstiprināt jauno maksu par dalīti savākto bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu, kā arī veikt nepieciešamos saistošo noteikumu grozījumus. Pašlaik visas turpmākās darbības ir atkarīgas no pašvaldības lēmuma pieņemšanas.”

Jau divas reizes domnieki esot noraidījuši SIA “Lautus vide” piedāvājumu sakarā ar bio atkritumiem. Nākamā tikšanās ir paredzēta 16.aprīlī, “Dzirkstelei” saka novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika un piebilst: “Lauku teritorijā nekad mūžā bio atkritumi nav bijuši, jo tie visi tiek kompostēti.”

UZZIŅA

• Gulbenes novada pašvaldībai līgums ar SIA “Pilsētvides serviss” uzņēmumu par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma nodrošināšana Gulbenes novada teritorijā par 2 700 000 eiro līgumcenu bez PVN ir noslēgts uz septiņiem gadiem un spēkā vēl būs ilgāk nekā divus gadus.

• 2024.gada 2.februārī SIA “Pilsētvides serviss” reorganizācijas rezultātā apvienojās ar SIA “Lautus” un SIA “Zaļā karte”. Jaunais nosaukums ir SIA “Lautus vide”. Uzņēmuma juridiskā adrese ir Ķekavā. Pamatkapitālā ir 2 394 530 eiro.

• SIA “Lautus vide” nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa Gulbenes novadā no 2024.gada 1.janvāra ir 24,59 eiro par kubikmetru bez PVN (ar PVN – 29,75 eiro).

• Uzsverams, ka SIA “Lautus vide” mājas lapas sadaļā par pakalpojumu sniegšanu Gulbenes novadā vispār nefigurē maksas apmērs dalīti savākto bioloģisko atkritumu apsaimniekošanai, ņemot vērā, ka pašvaldība nav pieņēmusi lēmumu par minētās maksas apstiprināšanu saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likuma 39.1 pantu.

• Tāpat SIA “Lautus vide” mājas lapas sadaļā par pakalpojumu sniegšanu Gulbenes novadā vispār nefigurē maksas apmērs liela izmēra atkritumu apsaimniekošanai.

AVOTS: “LURSOFT” UN SIA “LAUTUS VIDE”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (10)

 1. Galīgi nav vajadzīgi.Ne visi skraidīs ar kulītēm un izbērs.Jau bija redzams,ka nobērts garām konteinierim.Vasarā smirdoņa.

  15
  4
 2. Ļoti neērta sistēma ar to izvešanas kārtību agrāk bij daudz vienkāršāk kad bij pilns zināji kurā dienā izvest. Diemžēl iedzīvotāju viedoklis netiek ņemts vērā !!!

 3. Cilvēki, Jūs esiet gatavi maksāt vēl par kompostu? Jau tā atkritumi daudzdzīvokļu mājā ir astronomiskās summās, ja salidzina ar personīgajām mājām. Mēs dzīvoklī tikai 2, bet iedomājos cik maksā ģimenes ar bērniem>

  6
  1
 4. Pilnīgi piekrītu … komentāram, kā mēs varētu apvienoties un kopīgi cīnīties pret uzņēmuma visatļautību. daudzi klusē, jo nav jau kur vērsties pēc palīdzības.

 5. Tak kāda visatļautība. Tad cīnies pret likumdošanu, kura nosaka, kādi atkritumi, kā jāvāc, kur jāliek, cik augstas būs dažādu nodokļu likmes. Var jau vienkārši bļaut, bet taču palasi info un padomā arī.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.