Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada pašvaldība nerod iespējas savā budžetā vēl kādiem papildu atvieglojumiem skolēnu un bērnudārzu audzēkņu ēdināšanai

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Ar jauno mācību gadu krietni sadārdzinājušās ēdināšanas izmaksas Gulbenes novada skolēniem un bērnudārza audzēkņiem. “Dzirkstelei” vairāki vecāki ir pauduši savu sašutumu par to.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Iepazinos ar jaunajām bērnudārzu audzēkņu un skolēnu ēdināšanas izmaksām, kas publicētas laikrakstā “Dzirkstele”. Tā kā manai ģimenei nepienākas atvieglojumi, tad rēķinu, ka ēdināšana mēnesī manam bērnudārzniekam tagad izmaksās aptuveni 100 eiro! Un, ja divi bērni, tad aptuveni 200 eiro. Saprotu, ka visam ceļ cenas, bet varbūt pašvaldība tomēr jau šogad var meklēt risinājumu un palīdzēt ar atbalstu ēdināšanas izmaksu segšanai? Tā ir ļoti liela summai ģimenei, kurā aug bērni un vecāki saņem nedaudz virs minimālās algas,” stāsta divu bērnu māmiņa no Gulbenes.

Spēkā jauns cenrādis

“Dzirkstele” jau rakstīja, ka ar 1.septembri Gulbenes novada bērnudārzos un skolās spēkā ir jauns cenrādis ēdināšanas pakalpojumu saņemšanai. Deputāti par to nobalsoja novada domes 11.augusta sēdē. Pašvaldības ekonomiste Loreta Ozola domes sēde deputātiem skaidroja, ka izmaiņas veiktas sakarā ar pārtikas produktu un ēdiena pagatavošanas sadārdzināšanos. Dārgāka ir kļuvusi elektrība, ūdensapgāde un atkritumu apsaimniekošana. Atbalsts pienāksies tikai tiem bērniem, kuru ģimenēm sociālais dienests paredz atvieglojumus. Piecgadniekiem, sešgadniekiem, kuriem ir obligātā apmācība, pašvaldība apmaksā pusdienas, bet par tiem bērniem, kuri neiziet obligāto apmācību, vecākiem būs jāmaksā pilna maksa tāpat kā līdz šim.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iespējams atteiksies no brokastīm vai launaga

Gulbenes novada pašvaldības vadītājs Andis Caunītis “Dzirkstelei” stāsta, ka līdz šī kalendārā gada beigām tiks saglabāta šī sistēma. “Vēl kaut ko no atvieglojumiem pielikt klāt nevarēsim, jo pie esošā sadārdzinājuma vēl papildus atvieglojumus esošā budžeta ietvaros mēs nevaram ielikt pēc labākās vēlmes. Lai nodrošinātu skolēnu pārvadājumus, degviela ir kāpusi, ir nepieciešams tur ieguldīt papildus līdzekļus. Vecākiem arī tas ir jāsaprot, kāds ir degvielas cenu kāpums, un mums bērni ir jāved uz skolu. Plānojot budžetu, mēs nezinājām, ka degviela būs tuvu pie divi eiro. Tad jautājums, kur lai mēs to nosedzam un no kurienes naudu paņemam,” skaidro A.Caunītis.

Viņš zina, ka ģimenēm, kurām nav paredzēti sociālā dienesta atvieglojumi, reizēm nav viegli vērsties pašvaldībā ar iesniegumu, ka nespēj samaksāt, tāpēc aicina ģimenes, kurām šo izmaksu dēļ rodas problēmsituācijas, tomēr vērsieties Sociālajā dienestā. “Jānāk un jārunā. Jāskatās būs individuāli un jāvērtē atsevišķi,” saka A.Caunītis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmsskolas izglītības iestāžu vadītāji sanāksmē, kura notika šonedēļ, vadītāji esot uzsvēruši, ja vecāki līdz šim ņēma pilnu ēdināšanas pakalpojumu, tad varbūt atteiksies no brokastīm vai launaga. “Tad tā atkal būs administratīvā slodze papildus arī mums,” norāda A.Caunītis un pieļauj, ka, visticamāk, arī būs šādas situācijas, kad vecāki atsaka bērnudārzā, piemēram, brokastis vai launagu. Arī sarunās ar “Dzirkstelei” vecāki ir atzinuši, ka patiešām pārdomā šo iespēju.

– Inita Savicka

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (40)

 1. Dzirkstele, būtu korekti ja rakstu papildinātu ar izcenojumu sarakstu brokastis, pusdienas, launags, vakariņas, skolās bērnudārzos, lai cilvēki var objektīvi izvērtēt no kā atteikties.

  24
 2. Sev algu pielikšanai gan naudu atradāt?
  Pieminekļu jaukšanai atradāt?
  Ukraiņu uzturēšanai atradāt?
  Bet bērniem nav!

  75
  8
 3. Caunīti! Vienreiz ir jāatbild par saviem vārdiem, solījumiem un darbiem! Ar galvu vajadzēja domāt tad, kad kāposta pavadā likvidējāt mazās lauku skolas, kur bija arī grupiņa pirmsskolas vecuma bērniem. Daudziem vecākiem jau tad likās, ka tas nebūs lētāk. Kur jūs atrodat naudu sev priekš algām? Kauna jums nav! Caunīti! Mums, vecākiem, nav jāsaprot, ka degviela ir sadārdzinājusies.Kur lai mēs, vecāki, ņemam papildus līdzekļus,lai segtu starpību degvielai, elektrībai, dārziņam un vēl daudz kam. Mēs visi drīz būsim nabagi! Tad jau labāk ir nestrādāt un griezties pēc palīdzības sociālajā dienestā. Aicinu vecākus būt aktīviem, jo tikai visi kopā mēs varam pastāvēt.

  59
  5
 4. nu lūk,priļetelo-nabagi grobanije,mums taču naudas ir tik daudz KĀ NEKAD….

  17
  1
 5. Pilnīgi piekrītu ‘Niknais’ un ‘Mamma’ komentāriem. Pilnīgi riebjas šāds domes lēmums. Nevajag lieki citās nevajadzībās naudu mest ārā, un pirms pieliek sev algas lai apdomā par to kā bērnus pabarot. Nu tiešām šausmas un kauns par šādu lēmumu. Ja bērni nav paēduši, viņiem zūd koncentrēšanās, nav intereses, negrib neko darīt utt. Bērniem vajag labklājību, veselīgu dzīvesveidu. Bērni ir mūsu nākotne.

  31
  3
 6. Mēs taisām pilsētas svētkus par vājprātīgiem tūkstošiem,zīmolus jaunus izstrādājam….
  Brīnišķīgi saimniekojam.

  38
 7. Kopš kura laika pašvaldībai no citi nodoklu maksātāju naudas, ir jābaro bērni? Tā ir vecāku atbildība! Nevajag pirkt līzingā dārgus auto un telefonus.

  27
  23
 8. Nu bet var taču kastītēs ēdienu likt līdzi. Tā to dara amerikā,anglijā.

  13
  12
 9. Stulbā desa, ja tagad nebarosi bērnus, tad nebūs kas tev pensiju maksā. 🐑

  20
  6
 10. Tas ir muļķības,ka iepriekšējā summa bija par maz. Saku ,ko zinu no pieredzes. Ja visu ,kas pienākas,saliek katlā, pietiek atliektiem galiem. Un vēl,lai visi virtuves darbinieki parāda čekus,kur ir samaksātas brokastis, pusdienas. Un vēl launags. Kas strādā visu dienu. Un vel- vecāki,pieprasat,lai var vest savu ražu uz skolu,kā bija agrāk. Par noteiktu samaksu un to summu norēķināt nost no kopgalda. Čakli vecāki ir visu izaudzējuši. Rudenī savest,pagrabi skolās labi un gatavošanas vaina. Tāpat pa kluso ved un lieto. Vienreiz jābeidz ,ka dažs labs pavārs komandē direktori. No visa jāatsakās. Bija skolai savas ogas,nevajag. Ābolu pilns parks,nevajag. Bija siltumnīca,bija lauciņi,kur izaudzēja skolai,pie reizes bērni mācījās strādāt. Tagad neko nevajag. Tikai pērkam visu par dārgu naudu. Visu gatavu. Tak jāsaprot ka iesaiņota produkcija ir daudz dārgāka. Var taču pasūtīt visu cūku un izgriezt visu,kas sanāk. Kas tev deva…. Nu tad nežēlojaties,ka dārgi jāmaksā. Atceraties,vecāka gadagājuma pavāri,kā Jums bija jāstrādā!!! Tad tagad….

  38
  3
 11. Caunìtis tak ar savu bandu varèja bèrniem kàdu tugriku noziedot. Gana tak esat gràbuußi!

  6
  2
 12. Pilnīgi pareizi,niknais.Visam citam ir nauda,tikai ne bērniem.Saprastu,ka nekam nav naudas.

  16
  3
 13. Iemācies taisīt ēst savam šmulim vai baro ar krūti ( ja tev tādas ir!) Pabalstu dīcēji fakenie…Agrāk dīca, bezkaunīgi, Anglijā un Norvēģijā, tagad atvaļījuši atpakaļ.

  6
  15
 14. Ir stipri pārapīlēts ar cenām. Veikalā pārtikai kaut kā īsti 100% uzcenojums produktiem nav, arī ūdenim un atkritumiem nav 100% uzcenojums, bet ēdināšanai pilnīgs 100% uzcenojums. Neko neiebilstu,ja būtu 30 %, bet nē, Gulbenē taču viss notiek otrādāk. Vai tad tiešām izglītības iestāžu vadītājiem nav šajā jautājumā nekāda teikšana?

  15
 15. Kauns par Latviju alga 400€ mēnesī trūkst vārdu. Deputāti sev ceļ algu a mums….

  18
 16. Un kā, lai vecāks pasaka savam bērnam… Bērniņ, tu diemžēl neēdīsi pustdienas, jo mums vienkārši nav naudas..??? Kā??? Kā, lai bērns jūtas skolā to bērnu vidū, kuri atļausies ēst?? Kā citi bērni rādīs ar pirkstiem uz viņiem un ņirgāsies par to ka viņi ir nabagi?? Kas šis par laikmetu. Jūs naudu nevariet atrast?? Jūs tur sēdiet desmitiem purnu,ar sev paceltām algām, puse pilnīgi nevajadzigu darbinieku. Par ko jūs tur lemjat, par kārtējiem valsts apmaksātajiem komandējumiem?? Jums mūsu bērni pilnīgi pie vienas vietas?

  23
  2
 17. Kauns par Latviju alga 400€ mēnesī trūkst vārdu. Deputāti sev ceļ algu a mums….

  11
  1
 18. Es ir šokā, kakā, kā man ar pamtskolas izglītību nebūs pabalsts? Dodiet! Visa šitā stulbo bābu armija mocija savus sīkos, lai aizlidotu uz UK un pieteiktos pabalstiem. Dzīvoja te pat, kamēr bērnu taisītājs rukā burkāncehā Yorkšīrā, un krāja naudu, svešas valsts nodokļu maksātāju naudu. Pasakiet paldies tiem fakeniem vateņiem, ka viņi ir karu sākuši neatkarīgas valsts teritorijā, dēļ kā ir enerģētiskā krīze! Reāls planktons, nezsmadzeņunradījumi….tikai ēst un vairoties!

  1
  12
 19. desiņai izglītība-kurpniekskola un deju kursi,no kura laika Ukraina mūs apgādā ar energoresursiem,cenu cēlums ir IEMESLS uzvārīties uz esošā konflikta blaknēm,kovidteātris aplauzās,milltāristi rullē,pasaules ienesīgākie biznesi-farmācija,militārā joma,narkotikas,bankas utt.

  8
  1
 20. Tiešām ļoti “‘gudrs” lēmums.Vecāki,kas nevarēs atļauties samaksāt,dos līdzi saviem bērniem brokastis,launagu-ja būs ko iedot,ja nē mazais tiks grupiņā ielikts stūrī,lai neskatās kā citi ēd. Ja būs ko iedot līdzi,ēdamais atšķirsies no pārējiem,un audzinātājai vai auklītei būs 2,3,4gadniekam jāsāk mācīt kādēļ dzīvē tā notiek.Vienkārši lieliski,nerunājot nemaz par veselīgu ēdināšanu bērnudārza vecumā.Pašu elementārāko,kas ir jānodrošina,tas nav iespējams.Nāks svētki,raķētēm,eglēm pa n-tajiem tūkstošiem naudas pietiks,bet bērnu veselībai jau pirmsākumos-nekas nesanāk.Vienkārši super! Latvijā citās pašvaldībās naudu atrod,(ja ne visu,tad%)nosedz,te ir tas kas ir.

  25
 21. Kur tad Cēsu novads naudu ņēma? Viņiem ēdināšanas izmaksas nemainās!

  12
  1
 22. Jēkabpilī arī bezmaksas pirmskola ēdīs.
  Pamatskolai būs jāmaksā

  6
  1
 23. Jāiet pie domes demonstrēt, lai paliek kauns ka nedomā par bērniem…

 24. Par tādiem lēmumiem Caunīša bandai drīz miesassargus vajadzēs, nevarēs brīvi pārvietoties.Kā nav kauna? Izlasot komentārus, secinājums viens. Visvairāk cietīs mazie cilvēciņi, jo diezin vai divgadnieks vai trīs gadnieks varēs paņemt kastītē līdzi ēdienu. Ja ģimenē viens bērns, valsts pabalsts ir 25 eiro, par bērnudārzu jāsamaksā 120 eiro, bet bērns jau mājās arī vēl ēd, plus sestdienā un svētdienā arī ēd. Cik tad ir jāpelna mēnesī un vai ar minimālo algu vispār iespējamas tādas “ekstras”, kā bērnam ēdināšana?

  12
  6
 25. Reālo situāciju, cik turīgi vai nabadzīgi, sapratīsim septembrī, maksājot rēķinus -elektrība, telekomunikācija, internets, apsaimniekošana, ceļa izdevumi / degviela utt. Jau tagad galvassāpes sagādā bērnu sagatavošana skolai/bērnudārzam-apavi/ apģērbs ikdienai un sportam, kancelejas preces, mugursomas…. Ar bērna pabalstiem un minimālo algu neiespējamā misija…
  Runā ka b/d būs jātaupa elektrība, ūdens, siltums…jāpārskata vajadzības un iespēju robežās jālūdz vecāku līdzdalība materiālu sagādei… Pieļauju, ka daudzas ģimenes piemeklēs izmisums…
  Aicinu būt aktīviem un apmeklēt izglītības iestāžu sapulces, ar sapratni un iecietību izturēties pret to vadītājiem un darbiniekiem, jo visi esam vienā laivā (rēķini pieaug). Nekautrējoties griezties sociālajos dienestos, rakstīt iesniegumus par atvieglojumiem un pieņemt līdzcilvēku atbalstu; klašu un b/d sapulcēs atklāti pateikt-mūsu ģimenes finansiālās iespējas ir ierobežotas, varam /nevaram atļauties. Lai sapratne, savstarpējā cieņa un pozitīvisms ir kopā ar mums!

  10
 26. Vai tiešām vecāki paši nevar pabarot savus bērnus,visu laiku viena ņaudēšana.dodiet to un dodiet šo-tie taču jusu bērni ,ne pašvaldi’bas.

  11
  8
 27. Vecākiem pašiem jāuztur savi bērni, respektīvi, pašiem jābaro, nevis valstij. Pieraduši par visu čīkstēt. Ārzemēs ņem līdzi ēdamo uz b/d.

  6
  7
 28. Visiem tiem, kas par to, ka vecākiem nav vajadziga palidziba. saka:

  Ne tikai vecākiem ir jauztur bērni, bet arī valstij jādomā par to. Vecāki no savas puses uztur jau pietiekami bērnus, cik viņu maciņi atļauj, bet tad kad tā robeža iet pāri, vecāki jau sauc pēc palīdzības. Jo cenas jau kāp visam elektrībai malkai,gāzei degvielai plus vēl pašvaldība paceļ cenas ēdināšanai. Nav visiem ienākumi vienādi. Un darbavietas ari nav tik vienkarši atrast, vakances ir jā daudz, bet daudzas no viņām ir tikai formalitātes pēc. Un pamest darbavietu kura tev ir un meklet laimi ka citur noteikti paņems, var beigties ari nesekmigi un ieilgušiem parādiem. Nez kāpēc citas pašvaldības līdzekļus atrod bet Gulbenei nekad nekam nav naudas, toties projektiem vērienīgiem gan ir, kas šajā situācijā ir mazāk nepieciešami un var atlikt uz dažiem gadiem. Turklāt daudzas privātās iestādes un arī tā saucamie lielie novada uzņēmumi to vien dara, kā spekulē ar cilvēkiem un vēl joprojām nemaksā vairāk par minimālo algu un minimālo stundas likmi. Prasa darīt daudz bet maksāt negrib. Un neviens par to nav atbildīgs. Un šāda situācija ir gadu desmitiem un neviens valsts mērogā par to neinteresejas un nerisina, tik rēķina kaut kādus vidējos ciparus kas kāpj uz lielo algu pamata, bet cik daudz strādājošo cilvēku sektorā ir mazo algu cilvēku vēl joprojām neviens nezin. Un atbildību arī par cilvēku maigi sakot ” čakarēšanu” arī nenes. Un tādēļ vecākiem arī rodas problēmas.

  12
  1
 29. Vecāki arī paši baro savus bērnus! Bet par ko tie 120 eiro mēnesī jāmaksā? Katra ēdienreize izmaksā 1.50.Maizes kukulis maksā lētākais 0.39.Cik tad bērns apēd? Gribētos ēdienreizēs paskatīties, ko dod ēst. Jo mazie bērni jau īsti neprot pastāstīt, ko ēda, vai garšīgi bija… Vai tad uz maizes zeltu liek? Bērnu vecākiem nav jāsedz elektrības izmaksas un nezin kas vēl.

  7
  3
 30. Pilnīgi precīzi pateikts, ka darba devēji čakarē cilvēkus, negrib maksāt. Un tāpēc arī rodas problēmas samaksāt rēķinus!!!

  9
  3
 31. Domaju ka beidzot ir jariko pikets pie domes. Kurs par?

  10
  4
 32. Tieši tā reālo situāciju redzēs septembrī. Ja runa ir par kastītē dot līdzi var nonākt pie tā kā citi arī gribēs no tas kastītes ēst ne tikai tam kam viņa iedota līdzi. Bet tās ir šausmas kas notiek.kapec mazākas pašvaldības var nodrošināt atlaides un atvieglojums??? Ja ceļat pakalpojumu cenas tad ceļat arī algas parastajiem cilvēciņiem.

  3
  1
 33. Pareizāk būtu.ka vispār neēdinātu skolas bērnus.Katrs ņemtu līdz savas pusdienas.

  2
  5
 34. Skolas bērni kaut kā izdzīvotu, bet ko mazie? Sabeigt bērniem kuņģi ar sauso barību un pēc tam, ko?Dzīvē uz “zilajām lapām” vien būs jādzīvo.

 35. Tiem bļāvējiem..kas uzskata ka valstij nav jābaro mans bērns skolā, te neiet runa par ikdienu..tad man ir jautājums,,kāda velna pēc mēs vecāki maksājam milzīgos nodokļus, kapēc tad man vsp kkas tai valstij jādod ja viņi neko mums nesniedz pretī.mums tak saucas ka valstī ir bezmaksas izglītība..kurā vietā?
  Tad cietumniekus es arī par saviem nodokļiem uzturēt negribu, nekad nēsmu gribējusi..bet tur naudu nežēlo,painteresējaties cik viens tāds zaglis dienā no jūsu nodokļiem izmaksā..tad bļaujat ka citu bērnus barot negribat.. Man nav žēl savu nodokļu bērniem,,bet deputātiem,un tiem kam vienmēr vis pienākas, atbalstiņš pie atbalstiņa..gan.

  6
  1
 36. Pareizi būtu ja cietumniekus nebarotu..lai uztur vinjus ģimenes locekļi. Ja māk tur sēdēt lai prot sevi pabarot.

  Ja mums vecākiem jāmaksā lieli nodokļi tad mūsu bērni ir pelnijuši brīvu ēdināšanu skolā. Bet ja naudu jau notrallinājuši Gulbenes novada galvas, tad ļaujiet vecākiem skolas pagrabus piepildīt pašiem..Ja būs tikai jāsedz tādas lietaa ka piens ,olas utt..to vecāki pavilkt varēs..

  6
  1
 37. Paskaidrojiet man, Kurā brīdī bērnudārzā ir paredzētas 4 ēdienreizes?
  Saprotu Bokastis, pusdienas un launags, bet vakariņas vai tad bērnudārzā ēd?
  Es līdz šim par ko tādu pirmo reizi dzirdu.
  Nu Man liekas, ka visā Latvijā cenas ir augšā, bet Mums Pierīgā par ēdināšanu bērnudārzā ir 4€, bet nu par trīs ēdienreizēm un par tādu ceturto ēdienreizi dzirdu pirmo reizi.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.