Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada pašvaldībā plāno atteiksies no veidojuma “Kultūras pārvalde”

Viens nams, bet divi priekšnieki. Tā ir bijis līdz šim, jo Gulbenes kultūras centrā atrodas gan tā vadītāja Zeltīte Dūrīte, gan novada pašvaldības Kultūras pārvalde, kuru līdz 3.aprīlim vadīja Atis Barinskis. Tagad viņš amatu pēc paša vēlēšanās ir atstājis. Pēc Kultūras pārvaldes reorganizācijas tā tiks sapludināta ar pilsētas kultūras centru. Ar 1.augustu šeit būs novada metodiskais kultūras centrs ar vadītāju, kuru pašvaldība izraudzīs konkursa kārtībā. Foto: Gatis Bogdanovs

Gulbenes novada pašvaldībā tiek plānota iekšējā reorganizācija kultūras nozarē. Plānots atteikties no pašvaldības iestādes ar nosaukumu Kultūras pārvalde. Paredzēts arī likvidēt pilsētas kultūras centru, kas līdz šim bija Kultūras pārvaldes struktūrvienība.

Vietā tiks izveidots novada kultūras centrs, kuram būs metodiskā kultūras centra statuss. Pašvaldība izsludinās atklāto konkursu uz šādas jaunās iestādes vadītāja vietu. Reorganizācija varētu stāties spēkā ar 1.augustu.

Konceptuāli vietējie deputāti par to vienojās 19.aprīļa izglītība, kultūras un sporta komitejas sēdē. Taču gala lēmums deputātiem vēl jāpieņem novada domes 27.aprīļa sēdē.

Ļaus, lai paiet dziesmu svētki
Gulbenes novada pašvaldības izpilddirektore Antra Sprudzāne deputātiem komitejas sēdē skaidroja, ka notiks Kultūras pārvaldes un pilsētas kultūras centra sapludināšana. Novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika pateica vēl skaidrāk, ka pēc reorganizācijas zem viena jumta vairs nebūs divi priekšnieki, bet tikai viens. A.Sprudzāne bilda – tas, ka līdz šim vienā ēkā atradās gan Kultūras pārvalde, gan pilsētas kultūras centrs nenodrošināja efektīvu darbu. Viņa arī izskaidroja, kāpēc reorganizācija notiks bez steigas. Iemesls ir XXVII Vispārējie latviešu dziesmu un XVII Deju svētki, kas Rīgā šovasar notiks no 30.jūnija līdz 9.jūlijam. Svētkiem jāpaiet un pēc tam var veikt pārmaiņas novada kultūras darba organizācijā, uzskata A.Sprudzāne.

Reorganizācija novada kultūras nozarē notiks sakarā ar Kultūras centru likumu, kas stājies spēkā pagājušā gada 11.oktobrī. Šis likums nosaka pašvaldībai pienākumu līdz 2023.gada beigām vismaz vienam kultūras centram savā teritorijā noteikt metodiskā kultūras centra statusu. Likums paredz, ka metodiskais kultūras centrs novadā: nodrošina informācijas un pieredzes apmaiņu; sniedz konsultatīvu un metodisku palīdzību, koordinē, popularizē darbu; nodrošina pašvaldības attīstības plānošanas dokumentos paredzēto uzdevumu pildīšanu savas kompetences ietvaros; organizē pasākumus, festivālus, izstādes, kā arī citas publiskas dažāda līmeņa aktivitātes.

Struktūrvienības pagastos saglabāsies
Deputāte Mudīte Motivāne aicināja precizēt, kā reorganizācija skars pagastus. A.Sprudzāne teica – struktūrvienības pagastos saglabāsies. Tie ir tautas vai kultūras nami. Tos reorganizācija šobrīd neskars. M.Motivāne vēlēja kultūras darbiniekiem novadā ciešāk sadarboties ar pagastu pārvaldēm, laikus informēt par gaidāmajiem pasākumiem. Viņai ir radies iespaids, ka tautas/kultūras namu vadītāji reizēm ignorē pagastu pārvalžu vadītājus. Viņai oponēja novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika, kura teica – situācija pagastos ir atšķirīga. Esot pagasti, kur šī sadarbība “ļoti cieša”, bet ir arī pagasti, kur sadarbības nav, un tā “ir abpusēja vaina”. Deputāts Aivars Circens teica – tas ir jautājums, par kuru būs jārunā ar jauno novada kultūras centra vadītāju.

Deputāts Atis Jencītis gribēja zināt, kurš atbildēs par tautas/kultūras namu saimnieciskajiem jautājumiem. “Kas ir iekšā telpā, viennozīmīgi ir kultūras (arī tautas – red.) namu atbildība,” teica A.Sprudzāne. Bet piebilda: “Sadarbībai ar pagastu pārvaldēm ir jābūt. Abpusējai.” Bet tie esot “iekšējie darba procesi”. A.Sprudzāne teica: “Ceram, mums izdosies atrast ļoti labu jauno vadītāju (novada metodiskajam kultūras centram – red.). Tie visi būs viņa kompetences jautājumi.” Juridiskās un personālvadības nodaļas vadītāja Sanita Mickeviča piebilda, ka katra pašvaldības ēka ir nodota kādas konkrētas iestādes pārziņā un darbiniekiem par šo atbildību ir jābūt skaidrībai.

— Diāna Odumiņa

FAKTI
Jau 2018.gada sākumā Andra Vējiņa vadītā Gulbenes novada dome konceptuāli apsprieda Kultūras pārvaldes izveidi, bet līdz galam par to vēl nevienojās.
2019.gada 31.jūlijā Normunda Audziša vadītā Gulbenes novada dome vienojās par Kultūras pārvaldes izveidi.
2019.gada 30.septembrī deputāti par Kultūras pārvaldes vadītāju ar 1.novembri apstiprināja Gundegu Ķikusti.
2021.gada 30.decembrī Anda Caunīša vadītās novada domes deputāti nobalsoja par G.Ķikustes atbrīvošanu no Kultūras pārvaldes vadītājas amata pēc viņas pašas vēlēšanās.
2022.gada 31.martā novada domes deputāti nobalsoja par Ata Barinska iecelšanu novada Kultūras pārvaldes vadītāja amatā ar 1.aprīli.
2023.gada 30.martā novada domes deputāti nobalsoja par A.Barinska atbrīvošanu no Kultūras pārvaldes vadītāja amata pēc paša vēlēšanās.
2023.gada 26.aprīļa novada domes sēdē deputāti lems par Kultūras pārvaldes reorganizāciju, atsakoties no šāda nosaukuma, likvidējot pilsētas kultūras centru un vietā nodibinot novada metodisko kultūras centru, kura struktūrvienības būs pagastu tautas/kultūras nami.
Avots: Gulbenes novada dome

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (18)

 1. Kangari noreorganizes latviju….paturiett prataa tikai vienu…tauta pastav tik ilgi cik valoda un kultura…lidz ar kulturas iznicinasanu boja ies ari tauta….bet izskatas ka viss notusk pec plaana.

  1
  8
 2. Eiropa gatavojas latviju parpkudinat ar afrikaniem.gan begluem gan darbaspeku..kas ir savdabiga naciju iznicinasana

  5
  9
  1. Ņem savu instrumentu un ej uztaisi latviešus tad nebūs citiem te jābrauc.

   1
   7
 3. Ej ārstē galvu! Ārprāts ar šiem sazvērestības teorijas piekritējiem.

  8
  9
 4. Sazvērestības teorijas nerodas ne no kā ..visur ir kripatiņa patiesības, aizdomājies par to.

  14
  5
 5. Nra.lv…..

  Vai latvijaa tiks ielaisti afrikas migrants tukstosi

 6. Mja nra.lv viena mo interesantakam avizem….izlasu visus rakstus…bet pat bez rakstiem var sapraxt kas patiesibaa notiek latvijaa

  4
  3
 7. Ja szvetestibas teorijas nav..ir tijai nevelesanas vai hespeja saredzet patiesibu kas divainaa kartas piepuldas soli pa solim. …mana objektivakaa avize ir mainampasauli telegram..tik daudz interesanta. Var uzinat ko slepa musu mediji…un kas jau sen piepildijies…bet sirdih tuvajas man ir latgalees zinas..dzivisim redzesim kuran tausniba..

  3
  2
 8. Šajā jomā prātīgs lēmums! Izskatās, ka lietas aizvien labāk sāk notikt, par ko prieks! Tā kā agrāk esmu paudusi šāda risinājuma nepieciešamību, saku – BEIDZOT!

  12
  1
 9. Izglītības pārvaldē gan būtu kaut kas jāsamazina. Skolas paliek mazāk, bet cik tur metodiķu sēž! Ārprāc!
  Piekrītu- beidzot tas ir noticis.

  16
  1
 10. Algotaa gorilla ieradusies …ar saviem ieteikumiem..nedod dievs tauta patiesibu uzzinas..

 11. Kas ir reorganizacija..ta ir lauku iznicinasana visas izpausmes lai cilveki dotos prom…

  5
  1
 12. izlasat 8 marta principus,kadus izstrādāja OON juristi un jautajumu nebus!vel nav pienemts ,bet viss skaidrs!pat pedofili var darit,ko grib,un nekas vinam pedofilam nebus?un tā talak,bez kommentariem!soros rulle!un vinu globalistu principi!

 13. rodas iespaids, ka monitora otrā pusē sēd Aijo Beness…..

 14. Ahahaha.. Man atkal skiet ka monitiora otraa pusee sez sorisitu un svaba pakallazis tvaika ielas iemitnieks trekokreklaa bez piedurknem.

  3
  1
 15. Kad argumentu nav, tad darbā dodas apsaukāšanās? Tu vēl mēli parādi… atbilstoši 5 gadu vecumam… :)))

  1
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.