Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novadā vētra radījusi zaudējumus aptuveni 12 920 eiro apmērā

Imants Jēkabs Bērziņš ceturtdien ar zāģi rokās strādāja turpat blakus Druvienas kapiem, atbrīvojot ceļu no lūzušajiem kokiem. Foto: Gatis Bogdanovs.

7.augusta postošajā vētrā, kas skāra Latviju lielākie postījumi Gulbenes novadā konstatēti Druvienā, Rankā, Tirzā un Lizumā. Izgāzti un lauzti koki mežos, ceļa malās, izpostīti Sila kapi Lizuma pagastā, kā arī Druvienas kapi. Lauzti koki arī Gulbenes Vecajos kapos. Vētrā cieta arī Rankas muiža, kur spēcīgais vējš lauza kokus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gulbenes novada pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vadītājs Kristaps Dauksts “Dzirkstelei” stāsta, ka Gulbenes novadā vētrā visvairāk ir cietusi Druviena un Lizums.

“Pats arī biju apsekot trakāk skartās vētras vietas mūsu novadā, un vissmagāk vētra ir plosījusies Druvienā un Lizumā Sila kapos. Druvienas pašā centrā ir ļoti daudz koku, kas vētrā sagāzti. Vecie ozoli, kas ir ap skolu, vai nu nolauzti pilnīgi, vai daļēji. Daudz lūzušu koku ir Druvienas kapos un apkārtējā mežā, kas pieder pašvaldībai. Mežs vietām pilnībā ir “noslaucīts”,” stāsta K.Dauksts.

Vētras posta darbi redzami arī Lizuma pagasta Sila kapos. “Sila kapos izgāztas kādas 30-40 priedes. Rankā arī ir postījumi. Tur pašu spēkiem cilvēki kokus ir novākuši no ceļiem. Tirzas pagastā Virānes gals ir smagāk cietis. Pilsētā Spārītes parkā ir koki, kas cietuši vētrā,” stāsta K.Dauksts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gulbenes novada pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vides pārvaldības speciāliste Dace Kurša “Dzirksteli” informē, ka Gulbenes novadā vētra radījusi zaudējumus apmēram 12 920 eiro apmērā. Druvienas pagastā elektroenerģijas piegādes bojājumi skāra aptuveni 95 mājsaimniecības. Sagāzti, nolauzti koki, vairākos īpašumos pilnībā nopostītas mežu platības. Rankas pagastā pašvaldības īpašumos lauzti koki, bija īslaicīgi satiksmes kavējumi. Tirzas pagastā bojāta malkas šķūņa jumta nesošā konstrukcija un jumta segums, 43 mājsaimniecībām bija elektroenerģijas piegādes bojājumi, sagāzti, nolauzti koki. Ir informācija par to, ka vētrā vienai mājai bojāts jumta segums. Lizuma pagastā lauzti koki pagasta teritorijā, norauti jumti saimniecības un ražošanas ēkām. Savukārt kādas privātmājas daļai norautas jumta loksnes.

K.Dauksts stāsta, ka Lizuma Sila kapos vētras lauztos kokus zāģēja jau trešdien.

Laikraksts ceturtdien pārliecinājās, ka no Sila kapiem lielie koki jau izvākti. Turpat pie kapiem pagasta darbinieki krāva sazāģētos bluķus piekabē, lai vestu prom. “Trešdien firma “Rairu” brauca palīgā, mēs jau tikai saviem spēkiem te neko neizdarītu. Un trešdien gandrīz visu jau novāca kapos. Milzīgi lieli koki ir nolauzti, izrauti ar saknēm. Arī centrā pie skolas ir lauzti koki. Vienam šķūnim vētrā ir norauts jumts,” zināja stāstīt pagasta ļaudis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sila kapsētas pārzine Liena Vaļģe “Dzirkstelei” atzīst, ka skats pēc vētras kapos esot bijis sirreāls. “Skats bija briesmīgs! Cik sevi atceros un kopš strādāju par kapu pārraudzi, šāda vētra piedzīvota pirmo reizi. Ir bijis tā, ka koki lūzuši pa vienam, bet šādā apjomā – pirmo reizi. Esmu apsekojusi kapus – pieminekļi nav bojāti, ir nogāzti, noliekti vai izcelti no smiltīm, bet ne bojāti. Kapu apmales gan ir bojātas. Kapliča vētrā ir pasaudzēta – nav nekas ne uzgāzies, ne nolauzts. Blakus un visriņķī apkārt ir lūzuši koki, bet kapliča ir pasaudzēta,” stāsta L.Vaļģe.

Lielās koku saknes, kas palikušas kapos, centīsies dabūt ārā paši saviem spēkiem, nāks palīgā arī pagasta darbinieki. Līdz kapusvētkiem, kas ir jau šo svētdien, to vēl nevarēs paveikt. “Paši cilvēki arī nāk ar saviem zāģiem, strādā un kopj. Visi ir pretimnākoši, un tas ir patīkami, jo saprot, ka daba ir daba,” atzīst L.Vaļģe.

Savukārt ceturtdien zāģēšanas darbi sākti Druvienas kapos un arī blakus esošajā pašvaldības mežā. “Pašvaldībai ir noslēgts līgums ar pakalpojumu sniedzēju par mežizstrādi, un viņi veic darbus arī Druvienas kapos,” saka K.Dauksts.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

 1. Pats vētras un negaisa notikums – protams, skumji. Bet no otras puses – daba uztaisa inventarizāciju,lielāko daļu beigto koku,kurus pašvaldība neapseko un neizzāģē-nolauž un izgāž. Kad novada kapos kāds apsekojis, sakopis vecos kokus? Šādas vētras pašvaldībām sāk kļūt nevis par kļūdu labojumu, bet par it kā veicamo-ieplānoto,bet neizdarīto darbu secinājumu!

  11
  2
 2. Secinajuns viens.tuksa muca talu skan..vecaa algotaa grezele sodien llotii neglita jo vecas lojskeres galigi sasubejusas un greizzas lokas uz liikas deguna izsjatas atbaidosas….bet diena izdevusues jo grezele uzrakstiha komentu un pati to sev ieteica..urraa

  3
  7
 3. Paldies par komplimentu esmu tiesam neglita..bet visneglitakaa un melnakaa ir mana perkamaa dvesele..es tiesam esmu valdibas algotaa snerdele sezu pue pults un rakstu melus..bet labi sanemu.

  -2
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.