
29. un 30. aprīlī Madonas, Gulbenes un Ogres novados norisinājās Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) kopīgās mācības “Ausma 2025”, kas notika jau sesto reizi. SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” Gulbenes slimnīcā naktī tika uzņemti 40 “cietušie”.
Mācībās kopumā piedalījās vairāk nekā 200 dalībnieki un aktīvajā fāzē notika dažādu mācību scenāriju izspēle. Mācībās piedalījās 12 NMPD brigādes no visas Latvijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts policija, kā arī Valsts robežsardzes Aviācijas un speciālo operāciju pārvaldes un Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku helikopteri.
Ierodas ar apdegumiem, lūzumiem un citām traumām
Nacionālo bruņoto spēku 2. Vidzemes brigādes štāba pārstāvis Aigars Roga stāsta, ka mācību laikā 40 “viegli ievainotie” tika nogādāti uz Gulbenes slimnīcu. “Cietušie” tika nogādāti ar dažādām mācību scenārija traumām – apdegumiem, lūzumiem utt.
“Mācību laikā iesaistītajām civilajām ārstniecības iestādēm bija iespēja vingrināt spēju uzņemt daudz cietušos vienlaicīgi. Šogad mācībās bija iesaistīts vēl lielāks iestāžu skaits nekā iepriekšējos gados, tas ļāva izspēlēt sarežģītākus mācību uzdevumu scenārijus,” stāsta A.Roga.
SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes locekle Marika Jermaševiča uzsver, ka Gulbenes slimnīcā šādas mācības noritēja pirmo reizi.
“Aicinājām, lai šādas apmācības notiek pie mums, jo gribam būt patstāvīgi un spēt reaģēt krīzes situācijā. Gribam būt atbalsts, nevis slogs arī “X stundā”, un šīs bija ļoti vērtīgas mācības, kurās uzzinājām daudzas nianses par kara medicīnu,” uzsver M.Jermaševiča.
Viņa izsaka lielu pateicību arī apsardzes firmai SIA “Mega Sargs”, kuras darbinieki palīdzēja atbruņot “cietušos”. Ieroči ir jāglabā īpašā vietā, un, uzņemot pacientus, medicīnas personālam ir jāzina, kā rīkoties šādās situācijās.
“Mums ir lepnums par labajām atsauksmēm arī no NMPD un Zemessardzes par to, cik sagatavoti esam un ka mūsu slimnīca spēs reaģēt nepieciešamības gadījumā,” saka M.Jermaševiča.
Slimnīca “X stundā” spēs sniegt palīdzību
Viņa uzsver, ka kopumā slimnīcā “cietušie” tika uzņemti ar dažādām traumām, kas nebūt nav bijušas tik vieglas. Bijuši arī sarežģīti lūzumi. Arī 40 “cietušos” uzņemt uzreiz vienlaicīgi ir izaicinoši jebkurai reģionālajai slimnīcai.
“Lai arī “cietušos” atveda pusvienos naktī, bijām jau savlaicīgi informēti. Ikdienā, parastā situācijā, Gulbenes slimnīcā dežurētu viens ārsts un ārsta palīgs, taču šoreiz palīdzību mums sniedza arī citi kolēģi no Gulbenes un Balviem, kopumā iesaistoties 29 darbiniekiem,” stāsta M.Jermaševiča.
Viņa atzīst, ka arī Gulbenes slimnīca kā jebkura reģionālā slimnīca izjūt personāla trūkumu, un cer, ka reģioniem tiks piesaistīti jauni speciālisti.
“Mēs tiešām gribam mācīties un zinām, ka mūsu slimnīca arī “X stundā” spēs sniegt atbalstu,” teic M.Jermaševiča, taču atzīst, ka vēl aizvien nav skaidru norāžu, kas tieši “X stundā” būtu jādara vienotā līmenī.
Jūs labāk ārstējat iedzīvotājus nevis spēlējat spēlītes!
Drīz būs jāklapē ciet, jo vairs nav kas uzņemšanā dežūrē, bet saimnieki sevi tik slavē.
Jaunieši, kuri gribēja strādāt Gulbenē, pamēģina un bēg prom uz Rīgu atpakaļ neskatoties.
Lai piesaistītu darbiniekus sazināties ar skolām kas apmāca. Sarkanā krusta koledža piedāvā visas slimnīcas apgūt profesijas.Pasiem vajag interesēties un sadarboties ar medicīnas skolām.
Ja uzņemšana ir dikti nelaipnas tas vecās ārstes kas dežūrē. Nu pilnīgi nelaipnas un tādā sajūta ka esi atnācis pēc palīdzības nelaikā.
Slimnīcas šoferiem alga sētnieka algas apmērā, vadība uzskata,ka tas ir normāli.
Vadības attjeksme – nepatīk ejat prom dabūsim citus durakus ko čakarēt!
Vadībai ir cita alga, par pārējiem viņiem špļaut, ka tik pašam labi.