Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Jaungulbenes uzņēmums cilvēkiem dāvā ziedošas rudzupuķes

Foto: Gatis Bogdanovs.

Kā zvaigžņots lakats ir rudzupuķes Madonas-Gulbenes šosejas abās pusēs, braucot no Jaungulbenes. Tas viss – Gulbenes novada teritorijā. Puķes ir speciāli sētas pagājušajā rudenī. Sētas teju trīs kilometru garumā, bet uzdīgusi ir labi ja puse – “Dzirkstelei” saka Jaungulbenes SIA “Arka” līdzīpašnieks lauksaimnieks Alvils Pētersons.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Saku paldies kooperatīvajai sabiedrībai “Vaks”, kura iedeva sēklu! Un paldies šīs sabiedrības pārstāvei Vitai, kura iedrošināja realizēt ieceri. Teica, ka tas būs skaisti, lai nebaidāmies!” teic A.Pētersons.

Viņš aicina ikvienu plūkt pilnus klēpjus, kamēr vien ir tāda iespēja. Daudzi to jau paspējuši izdarīt, gaidot Jāņus, bet citi vēl var meklēt iespaidus un dabas rotu Pēterdienai.

Foto: Gatis Bogdanovs

Rudzupuķes ir sens un tautā mīlēts augs Latvijā. Arī kā pret nezāli cilvēki parasti pret rudzupuķi izturas ir iejūtību. Nacionālajā enciklopēdijā ir teikts: “Zilā rudzupuķe ir viengadīga tīruma nezāle, kas savulaik bija plaši sastopama graudaugu tīrumos.” Rudzupuķe ir arī selekcionēta un audzēta dārzos kā dekoratīvs augs. Mūsdienās radītas ļoti daudzas zilās rudzupuķes kultūršķirnes ar dažādu nokrāsu ziediem: baltiem, gaiši ziliem, sārtiem, rozā un violetiem. Arī Madonas-Gulbenes šosejas malās augošās rudzupuķes ir dažādās krāsās.

Latviešu tautas sens ticējums vēsta, ka rudzupuķes ziedi kalpo par pretējā dzimuma partneru pievilinātājiem tobrīd brīvām dāmām vai kungiem. Jaunavām vajagot sakaltēt šo zilo ziedu un nēsāt amuletā – tas palīdzēšot cerētās mīlestības piepildījumam. Rudzupuķe simbolizē arī iejūtību, pateicību. Rudzupuķu tēja maziem bērniem palīdzot pret garo klepu, bet pieaugušajiem – pret mīkstu vēderu. Senāk latviešu vīri kaltētas rudzupuķu ziedlapiņas esot tinuši klāt pie tabakas, tad pīpējot esot branga smarža.

Foto: Gatis Bogdanovs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (6)

  1. Liels,liels paldies par šo skaistumu! Tiešām novērtējam un pateicamies!

    42
  2. Prieks bija visur redzēt šīs puķes un dzirdēt, ka lasītas Jaungulbenē, prieks, cik skaisti un prieks, ka citiem prieks un ĻOTI noderīgi! Paldies. 🙂

    13
  3. Flīžu soliņa precedentam Šķieneru autobusu pieturā seko nākamais brīnišķīgais piemērs, ka ar labu gribu un izdomu ir iespējams arī neformāli uzlabot šo pasauli. PALDIES, Alvil & Co!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.