Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Par Gulbīša pamatskolas likvidāciju balsos 29.februārī

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Gulbenes novada domes 29.februāra sēdē deputātiem būs jālemj par Gulbīša pamatskolas likvidāciju. Šādu lēmumprojektu virzīt apstiprināšanai domes sēdē nolēma tie deputāti, kuri 21.februārī piedalījās izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No 7 komitejas locekļiem uz sēdi nebija ieradies tikai Daumants Dreiškens, kurš atrodas darba komandējumā ārzemēs. Visi seši deputāti komitejas sēdē konceptuāli vienojās par Gulbīša pamatskolas slēgšanas jautājuma virzīšanu apstiprināšanai novada domes sēdē.

Komitejas priekšsēdētājs Anatolijs Savickis teica – līdz šai dienai bijis daudz sarunu, diskusiju par jautājumu un situācija ir vispusīgi analizēta.

Pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova sacīja – aizvadīto piecu gadu laikā skolēnu skaits Gulbīša pamatskolā ir turpinājis sarukt. Pirms pieciem gadiem skolā bijuši 68 skolēni, bet tagad ir 57. “Šī skola jau ilgstoši nesasniedz tos kritērijus, lai no valsts saņemtā mērķdotācija būtu pietiekama skolotāju algām,” viņa skaidroja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

D.Kablukova stāstīja, ka ir noskaidrots – Gulbīša pamatskolas audzēkņus ir iespējams veiksmīgi iekļaut Gulbenes novada vidusskolas sastāvā. Līdz novada vidusskolai skolēniem būs mērojams 20 kilometru attālums “15 minūtēs pa labu ceļu”, teica D.Kablukova. Viņa zināja stāstīt, ka pašvaldības administrācijā jau ir izveidots skolēnu autobusa provizorisks kustības saraksts, kādam tam jābūt, ja pilnīgi visi Gulbīša pamatskolas skolēni turpmāk mācītos Gulbenes novada vidusskolā. Laika gaitā šajā autobusa kustības sarakstā varēs izdarīt izmaiņas.

A.Savickis piebilda – pašvaldība orientējas nodrošināt skolēnu pārvadājumus no Jaungulbenes tieši uz Gulbenes novada vidusskolu. Ja bērnu vecāki izvēlēsies kādu citu skolu, bērnu nokļūšana tur būs jānodrošina vecākiem pašiem.

D.Kablukova apliecināja, ka pašvaldības darbinieki ir piedalījušies sarunās ar Gulbīša pamatskolas darbiniekiem un skolēnu vecākiem. Runāts arī ar nākamā mācību gada pirmklasnieku jaungulbeniešu vecākiem. Bērnudārzā esot 18 tādi bērni. Ja vairāk nekā 10 pirmklasnieku vecāki piekristu, ka viņu bērni skolas gaitas sāk Jaungulbenes bērnudārzā, tur tiktu atvērta 1.klase, sacīja D.Kablukova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputāts Ainārs Brezinskis vaicāja pašvaldības administrācijai, cik pašlaik tiek tērēts Gulbīša pamatskolai no pašvaldības budžeta. Viņu satraucot, ka skolas slēgšanas gadījumā pašvaldības izdevumi nesamazināsies, jo būs jātērē nauda skolēnu pārvadājumiem un, iespējams, arī pašvaldību savstarpējiem norēķiniem, jo būs vecāki, kuri nolems savus bērnus sūtīt uz Cesvaines vidusskolu.

Pašvaldības ekonomiste Gundega Upīte paskaidroja, ka 2023. gadā visas izmaksas bez mērķdotācijām (kuras maksā valsts – red.) Gulbīša pamatskolai bija 173 493 eiro. “Ja mēs par visiem 57 tagadējiem Gulbīša pamatskolas bērniem turpmāk maksātu Cesvainei, tie būtu 90 288 eiro.”

Viņa arī pastāstīja, kādas ir Gulbīša pamatskolas izmaksas 2024. gadā. Uzturēšanas izdevumi, atlīdzība gan pedagogiem, gan tehniskajiem darbiniekiem kopā veido aptuveni 200 000 eiro, ieskaitot skolēnu pārvadājumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja Gulbīša pamatskola tiek slēgta, pašvaldībai ir jānodrošina skolēnu pārvadājumi uz Gulbenes novada vidusskolu. Jau šobrīd pašvaldība nodrošina vienu maršrutu, kas gadā pašvaldībai izmaksā apmēram 35 000 eiro. Bet papildus vajadzētu vēl otru maršrutu, kas izmaksātu apmēram tikpat – skaidroja G.Upīte.

D.Kablukova piebilda, ka līdz šim pašvaldībai ir bijušas tiesības pēc saviem ieskatiem starp savām skolām pārdalīt valsts piešķirto mērķdotāciju, taču tuvākajā nākotnē pašvaldībai vairs nebūs tādu tiesību attiecībā uz finansējuma pārdali.

“Tik, cik no valsts puses tiks aprēķināta mērķdotācija katrai izglītības iestādei par izglītības programmu īstenošanu, tik arī būs. Izglītības un zinātnes ministrija par to slēgs līgumus ar katru pašvaldību, lai mēs ievērotu šos nosacījumus,” skaidroja D.Kablukova.

Viņa arī teica, ka turpmāk valsts uzdos pašvaldībām no sava budžeta finansēt izglītības iestāžu darbinieku algām trūkstošo daļu, kā arī valsts uzliks pienākumu maksāt par katru skolotāja darba minūti, nerēķinoties ar to, cik naudas ir vai nav pašvaldības budžetā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (38)

 1. Gan jau racionāls kodols ir. Bet tā nepatīkami paliek, ka bērnu intereses tiek matemātiski aprēķinātas un neņemtas vērā. Varbūt bērnību vajadzēja pielīdzināt Gulbīšu parka renovācijai, kas galarezultātā ar visām klapatām varētu sasniegt 3 miljonus. Kāpēc nemaz netiek domāts par tiem, kas izauguši rūpēsies par mūsu vecumdienām? Ar sarausto naudu nepietiks.

  27
  1
 2. Tomēr vajadzētu vērtēt to, ka slēdzot Gulbīša skolu, bērni dosies uz Cesvaini, nevis uz Gulbeni kā plāno izglītības pārvaldes vadītāja. Tas jau notiek gadiem, jo Cesvaines autobuss regulāri aizved un atved skolēnus līdz pašām mājām. Savstarpējie norēķinemaz nebūs mazāki kā skolas uzturēšana.

  48
  3
 3. Labāk tērēt naudu degvielai un autobusa remontam, nekā skolotājiem. Kas notiks ar skolas ēku?

  14
  2
 4. Un kas notiks ka vidusskola un likās ielas skolas būs parbāstas ar skolēniem un klases būs pārpildītas par to gudrie ābeļu iela esat padomājuši?????? Varbūt uzreiz visas slēdzot ciet skolas?

  22
  4
 5. Tas ir traģiski un nepiedodami!
  Skaista skola, skaista vieta, un visos vējos bijusi skola. Tagad redz, nevajag
  Deputātu kungi, vai nebūtu labāk slēgt šīs daudzās pašvaldības pagastos, kas praktiski blakus viena otrai ar pāra km attālumu. Tā kā sēnes pēc lietus!
  Visas funkcijas tāpat vada un apstiprina dome, un būs līdzekļi skolas uzturēšanai!
  Žēl, ka ir tik tūvredzīga un bezatbildīga politika.

  37
  2
 6. Kā ar Līgo pagasta bērniem? Vai transports pēc bērniem brauks pakaļ uz Līgo un tā nomalēm? Vai vecāki būs spiesti tomēr sūtīt bērnus uz Cesvaini, jo tā skola droši padomās par katra bērna atkļūšanu līdz skolai? Kaut kā nevarēju izlasīt neko par Līgo bērniem….Deputāti!

  32
  1
 7. Tie locekļi kas sēž komisijas lai drusku iedziļinās tajās lietas ko dara.Viegli visu aizklapēt un likvidēt bet vai no tā būs labums.Cietīs bērni. Halloooo atjedzaties jūs locekļi kas jūs tur lemjat tos jautājumus.

  18
 8. Gulbenes novads būs reāli zaudētājs,ar laiku varbūt tāds novads vispār nepastāvēs.Sen zināms,ka vecāki labprāt bērnus sūta uz Smilteni,Cesvaini,Madonu,Valmieru.Gulbenē paliek tie,kam galīgi nav variantu.Arī iepriekš,kad Lizumā un Lejasciemā bija vsk,daudzi izvēlējās tieši Smilteni.Deputāti,padomājiet,kāpēc!Dēļ ATTIEKSMES!!!

  28
  4
 9. Ko tu nesaprati?Lizumā dzīvo augstprātīgi cilvēki!!!Paskaitiet,cik tur darba vietu,bet vsk vajadzēja likvidēt,jo nebija pietiekams skaits bērnu.Jocīgi.Tikai dēļ ATTIEKSMES,jo tur sķiroja bērnus!!!

  3
  8
 10. Skolā mācās 57 skolēni un strādā 17 pedagogi, droši vien arī vēl citi darbinieki. Vai bērni cietīs no skolas slēgšanas? Droši vien! Bet jums liekas, ka tā ir tāda racionāla neapmierinātība – pieprasīt, lai pašvaldība finansē pēc būtības privātskolotājus?

  10
  6
 11. Kāpēc mēs tikai, komentējot, izrādām savu neapmierinātību un viss? Būtu jāpulcējas kopā tiem cilvēkiem, kuriem Gulbīšu skola ir savēja un jāiet uz Domi ar protestu. Vismaz parādīt savu attieksmi skaļi un iespaidīgi.
  Bet mūsu “klusi” komentāri neko nedod!
  Kad sākas karš Ukrainā, tad domnieki ļoti ātri noorganizēja mītiņus un daudzi skrēja uz tiem ka traki. Bet kad iet runa par mūsu problēmām, par mūsu bērniem, tad viss notiek pa kluso.
  Rokas nost no mūsu skolas! Domnieki, kuri lems šo jautājumu, Dace Kablukova un pārējie, kur jūsu prāts? Jums svarīga tikai nauda (savā kabatā!!!) . Galu galā, kad Jūs sāksiet domāt par cilvēkiem, par mūsu bērniem?
  Lasu rakstu un brīnos! Cik viegli pateikt , jābrauc būs tikai 15.min. pa labu cēlu līdz skolai Gulbenē. Mazam bērnam no rīta cikos jāceļas un cikos viņš atbrauks mājas? Vēl. 18 pirmklasniekiem varētu būt atvērta 1.klase dārziņa. Un kas pēc tam?
  Viela pārdomām. Nekas līdz galam nav pārdomāts! Neticu nekādai matemātikai, kad iet rūna par bērniem, par mūsu nākotni!

  18
  4
 12. Par ko cepjās? Tagad cacas negrib bērnus, modē ir ar silikonu piepumpēties, braukt dārgā auto ar škirnes suni, kura uzturēšana dārgāka par bērna iuzturzmaksām un cerēt ka viņas nekad nebūs pensionāres un pensiju viņām kāds sametīs.Būtu ģimenēs trīs un vairāk bērni, būtu gan skolēni, gan darba spēks.

  17
  1
 13. Nav tik traki bērni ceļās 6 no rīta, tad ap 7 autobuss kratās 40 min līdz skolai , lai salasītu bērnus no Galgauskas, Tirzas, ,Druvienas, Lizuma un atvestu uz vai nu Lizuma skolu vai Tirzas skolu . Ceļā 40 min visi dzīvi un te Gulbītis raud pa 15 minūtēm.

  11
  5
 14. Caunītis varētu no Norvēģijas atvest atbildi uz jautājumu, kāda ir Norvēģijas mazākā skola uncik ir tādu, kas tikai nedaudz par to mazāko lielākas.

  14
  2
 15. Maksimālo pieļaujamo skolēnu skaitu klasē arī lai pajautā. Maksimālo, nevis minimālo!

  10
 16. Cik bērni neceļas pēc 06.00 un ap 07.00 brauc uz skolu.Vienkārši mīļie vecāki beidziet cepties un laidiet tad bērnus laicīgi gulēt.Visi tie bērni kas ir agri cēlusies jau no 1.5gada vecumu.Visi ir pabeiguši skolu,sekmes arī nav pasliktinājušās.Koncentrēšanās spējas arī nezūd.
  BEIGSIM VIENREIZ PA VISIEM LAIKIEM VAINOT GULBENES NOMI.KO VALDĪBA VIŅIEM LIEK TO VIŅI DARA.Viņi arī ir tikai cilvēki.Neliesim samazgas un žulti viens uz otra.Padomājiet,varbūt vajaga vērsties LV valdībā-Rīgā kas sāka lauku skolas jau iznīcināt ap 2007 gadu…un tas turpinās vēl jo projām.

  8
  12
 17. Ja bērnam 7-os jau jāiet ārā no mājas, tad skolā vajadzētu organizēt brokastis. Nu kurš ir gatavs ēst tik agri no rīta? Un tad sēž visas pirmās mācību stundas ar nepietiekamu glikozes līmeni, un vēl vainīgs, ka nevar sekot stundai.

  16
  1
 18. Un kas notks kara gadījumā? Pa novada gandrīz vienīgo skolu kā uzmauks, tā novada gandrīz visiem bērniem -Āmen!- ja?

  7
  2
 19. Es saku, ka no drošības viedokļa liela skola- tas nav īsti labi. Liela skola, kurā savākti plašas apkārtnes bērni- pavisam nav labi.

  11
  1
 20. Piedodiet, 56 bērni 9 klasēs, tā nav skola, vidēji 6 bērni klasē, uz 3 bērniem 1 skolotājs + tehniskie. Kam to skolu vajag, bērniem vai skolotājiem, lai būtu alga? Padomājiet!

  5
  8
 21. Bet kāpēc vajag pieņemt, ka vairāk bērnu nebūs arī nākotnē un ka tā vieta nekā neattīstīsies? Vai ir tāda nostādne, ka laukus tukšos tukšus? Ne gribēdamiem neļaus tur neko attīstīt?

 22. Varēja visu Jaungulbenes pagastu pārdot Zviedrijai, kā Gulbenes novada dome pārdeva zviedru kompānijai Jaungulbenes lielāko mežu. Caunītim jāpiešķir Gulbenes novada Likvidatora goda nosaukums.

  10
  2
 23. Tos vispārējas likvidēšanās plānus pārskatīt vajadzētu. Zviedrija pievienojas NATO, vēl varbūt i dzīvosim.

 24. No Deputātu viedokļa skolēnu autobuss 20km brauks 15 min.
  Ar tik grizu izpratni arī top greizi lēmumi.

 25. Lūgsim Dievu par Gulbīša skolu! Valdības teiktais, ka nepietiek naudas mazo lauku skolu uzturēšanai, neiztur kritiku, jo valdībai ir jārūpējas, lai valstī būtu labklājība. Skolēni nav vainīgi pie naudas trūkuma.

 26. Tas “nav naudas” visdrīzāk nozīmē- “nav otkatu”. Uzvārīties iespējas nav, nu!!!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.