Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Pēc peldes Stāmerienas ezerā vairākiem peldētājiem uz ādas izsitumi (papildināts)

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Karstais laiks tā vien aicina atveldzēties ūdenī, bet, kā izrādās, vairākiem cilvēkiem, apmeklējot peldvietas, sākušās arī veselības problēmas – ādas alerģiska reakcija, kas rodas pēc peldes ūdenskrātuvēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Dzirksteles” redakcija saņēma kādas māmiņas telefona zvanu, kura vēlējās noskaidrot, vai “Lāčausī”, kas ir iecienīta peldvieta, ir kādas problēmas ar ūdens kvalitāti, proti, gan viņas bērnam, gan arī citiem, kuri svētdien vakarā tur peldējušies, pirmdien uz ķermeņa bijuši izsitumi. Šādu paši sūdzību redakcija saņēma vēl no citas māmiņas. “Mēs šonedēļ peldējāmies Stāmerienas ezerā pie pareizticīgo baznīcas, un pēc peldes nākamajā dienā gan man, gan arī bērnam pa visu ķermeni ir niezoši izsitumi,” stāstīja sieviete.

Sūdzības līdz šim nav saņemtas

“Dzirkstele” sazinājās ar Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības departamenta Vidzemes kontroles nodaļas vides veselības analītiķi Evitu Kupču, kura skaidro, ka šogad inspekcijā vēl nav saņemta informācija par Gulbenes novada peldvietu ūdens izmeklējumiem. 2021.gadā ūdens kvalitāte tika pārbaudīta, piemēram, minētajā peldvietā “Lāčausī”, un tā bija laba. Nekādas sūdzības arī nav saņemtas par šo peldvietu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa arī stāsta, ka pēdējo gadu laikā ir bijuši gadījumi, kad cilvēki, apmeklējot peldvietas, saskaras ar veselības problēmām – ādas alerģisku reakciju, kas rodas pēc peldes ūdenskrātuvēs, kurās ūdens mikrobioloģiskā kvalitāte ir laba un, vizuāli novērtējot, nav manāmas nekādas piesārņojuma pazīmes, tajā skaitā nav novērojamas arī zilaļģu savairošanās pazīmes. Ja ūdenskrātuvē, kura tiek izmantota peldēšanai, ūdens plūsma ir lēna vai ūdens ir stāvošs (karjeri, ezeri), kā arī, ja tajā ir novērota ūdensputnu un ūdens zīdītāju klātbūtne, būtu jāpatur prātā, ka ūdenstilpē ir iespējama arī mikroskopisko parazītu klātbūtne, kas cilvēkiem ar jutīgāku ādu var izraisīt veselības traucējumus (ādas alerģiju) ar nosaukumu “peldētāju nieze”.

Aicina ievērot higiēnas un piesardzības nosacījumus

Inspekcija informē, ka alerģiska ādas reakcija pēc peldes, kas tiek dēvēta par “peldētāju niezi”,vasaras mēnešos ir samērā izplatīta visā pasaulē, arī sakarā ar klimata pārmaiņām izplatās mūsu ģeogrāfiskajā zonā. “Peldētāju niezi” izraisa reakcija uz noteiktiem mikroskopiskiem parazitāro tārpu kāpuriem, kas savā attīstībā inficē putnus un ūdens zīdītājus un pēc tam gliemežus. Kāpuru stadija, kas izdalās no gliemežiem, var radīt minētās alerģiskās parādības jutīgiem cilvēkiem. Kāpuri nevar iekļūt cilvēku organismā un īsā laikā aiziet bojā. Vairumā gadījumu, ja ir konstatēta “peldētāju nieze”, medicīniska palīdzība nav nepieciešama, simptomus var mazināt jebkurš pretalerģijas preparāts vai ādu nomierinošs losjons.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai izvairītos no nevēlamām sekām, peldoties vietās, kur iespējams saskarties ar parazitāro tārpu kāpuriem, inspekcija iesaka ievērot higiēnas un piesardzības nosacījumus, proti, bērniem un pārējiem iedzīvotājiem, kuri ir jutīgi pret dažādiem faktoriem, kas izraisa alerģiju, neizmantot peldvietu, ja ir zināma informācija par novērotiem gadījumiem, kad pēc peldes konstatēta “peldētāju nieze” un peldvietas apkārtējā teritorija liecina, ka ir iespējams ūdens piesārņojums ar mikroskopiskiem parazītiem. Noslaucīties ar dvieli tūlīt pēc peldes vai noskaloties dušā, ja tas ir iespējams, jo kāpuri ūdenī nemēģina ieurbties ādā, bet mēģina to darīt laikā, kad peldētājs ir atstājis ūdeni un āda pakāpeniski nožūst. Nebarot ūdensputnus peldvietās un ūdenstilpēs, kuras tiek izmantotas peldēšanai, jo tas veicina putnu piesaisti noteiktai vietai.

SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” Gulbenes slimnīcas galvenā ārste Sigita Drubiņa saka: “Tā varētu būt gan “peldētāju nieze”, bet varētu būt, ka ir savairojušās kaut kādas aļģes. Bet tas nav nekas bīstams un par to ļoti nevajadzētu satraukties, ka tagad šī ūdenstilpe ir ļoti piesārņota. Varētu būt arī enterovīrusi, kas izplatās ar ūdeni. Cilvēki daudz peldas, mēs jau paši savu mikrofloru nesam iekšā ūdenī. Kādu tagad vainot kaut kādā neizdarībā īsti nevar. Jā, nieze – tas ir diskomforts. Šādos gadījumos ieteicams lietot pretalerģijas medikamentus un kādu laiku nepeldēties, kamēr izsitumi pāriet. Bet, ja ir bažas, tad jāvēršas pie ārsta, īpaši, ja tam visam klāt vēl pievienojas vemšana, caureja.”

Ņems ūdens analīzes peldēšanās vietās

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saistībā ar iedzīvotāju sūdzībām par to, ka pēc peldēšanās Stāmerienas ezerā cilvēkiem uz ādas parādās izsitumi, Gulbenes novada pašvaldība ir sazinājusies ar valsts zinātniskais institūtu “BIOR” un lūgusi veikt analīzes.

“Pašlaik, pie “Lāčauss” peldvietas ir uzliktas brīdinājuma zīmes, ka nav ieteicams peldēties, cilvēkam pašam ir jāizvērtē. Citās peldēšanās vietās pie Stāmerienas ezera sūdzības nav ienākušas un arī reakcijas uz cilvēka ķermeni nav. Ātrākais laiks, kad iespējams veikt analīzes, ir 5.un 6.jūlijs, kad tas tiks darīts, kā arī analīzes tiks veiktas vēl 17 novada peldēšanās vietās,” par to “Dzirksteli” informē Gulbenes novada pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vides pārvaldības speciāliste Dace Kurša.

– Inita Savicka

Foto: Inita Savicka.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (23)

  1. Peldvietas tiešām ir nesakoptas! Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad – zālē nepļauta, peldvietas aizaugušas…
    Žēl, ka nauda atliek visam citam, bet ne tam, lai sakoptu peldvietas, lai cilvēkiem būtu, kur atpūsties… Nedomāju, ka dārgas degvielas cenas ir attaisnojums tam, lai būtu nesakopta labākā atpūtas vieta Gulbenes novadā! Un jā, tās pumpas no netīrā ūdens ir tiešām briesmīgas, niez tik traki, ka jākasās “līdz asinīm”.

    21
    9
  2. Nesakiet, par visām peldvietām. Vai tad Stāmerienas ezera Lāčauss peldvieta nav sakopta? Ļoti sakopta, zālē nopļauta, peldvietas patīrītas no kalmēm, koki pagriezti. No savas puses varu pateikt lielu paldies darītājiem !!!
    Es esmu priecīga un lepna, ka mums novadā ir joprojām saglabājusies tik skaista peldvieta.

    26
    2
  3. Pēc sūdzībām, par ķermeņa izsitumiem ar niezošām pumpām, vai gadījumā nevajadzētu ŠOBRĪD paņemt analīzes no Srtāmeriens un Pogas ezeriem..un cilvēkiem papīra formā šeit pat parādīt Dzirkstelē , vai tiešām ūdens atbilst peldēšanās nosacījumiem, jo tie nav 5-10 cilvēki kuriem ir šādas problēmas, bet vairākiem 10, ne visi par to skaļi runā, un atļaušos nepiekrist, ka nav dzīvībai bīstami, Ziļaļģe nav nekas labs, un labi ja vieglā formā ar pumpām un iztiek ar parasto ziedi, un jā nē???

    14
    1
  4. Redzēju kă vīrietis no Gulbenes kopă ar lielu suni găja peldēties.Nav uzrakstu par aizliegumu.Alūksnes ezeră ir izvietoti uzraksti.

    12
    3
  5. Tur publiskā peldvietā regulāri peldina suņus, izsitumi noteikti ir ļoti daudziem, bet nav apkopojuma, un glābēju arī nav, tas līdz kāda noslīkšanai.

    11
    3
  6. Kāpēc vēl nav noņemtas analīze ? Peldēšanās sezona sen ir sākusies! Un ko tad tagad pa 2 nedēļām nevar iztaisīt analīzes? Nolaidība!

    23
    2
  7. Atkal Stāmerienā !
    Varbūt paejiet pa upīti , kas savieno Ludza ezeru ar Stāmerienas un Pogas ezeriem /un iet gar kapiem/un paskatieties , kas tur ietek .

    12
  8. Gulbene un Gulbene rajons ir ļoti nesakopts pret citām pilsētām un rajoniem nekā šeit nav pat Ukaiņi negrib braukt uz tik nesakoptu pilsētu😪😪😪🤮

    17
    7
  9. Saskāros jau pagaišo gad ar izsitumiem, pietika ar vienu reizi. Šogad atkal pamēģinājām peldi ezerā, ģimene izsitumos, bērnam pamatīgi pleķi. Liela daļa neticēja,ka no ūdens. Tagad re, jau katram otrajam. Vai tiešām nevar pārbaudīt ūdens kvalitāti?!

    16
    1
  10. Nu tāāā..super…mūsu ģimenē tas pats! Un nevarēju saprast, no kā tādas drausmīgas pumpas bērniem. Un man. Vīram nekas. Peldējām Stāmerienas ezerā pie baznīcas

    7
    1
  11. Tur taču ezerā ietek Stāmerienas sūdi!Kā tad nebūs visiem kaut kas!Kur ir attīrīšanas iekārtas?Kur to uzraudzība?Jābūt trakam,lai peldētos tos sūdos pie baznīcas.Un galvenais,nevienam nekāda atbildība par to,ka ezers tiek piecūkots.Makšķernieki arī saka,ka zivīs lenteņi un kādi vēl tur viņās dzīvo.Kas tad to ezeru piecūko?DIEMŽĒL PAŠI STĀMERIENIEŠI!

    21
    1
  12. Apkārt ezeram ir saceltas mājas, pils ,sonata , citas stāmerienas ēkas un visām kanalizācija gala rezultātā nonāk ūdeņos. Gulbeniešiem , kuriem vienīgajiem nav ne ezera , ne baseina ir zudusi vienīgā publiskā vieta ,kur nopeldēties.

    16
    2
  13. Sen vairs nepeldos novada ezeros – tālāk par 10m no krasta drausmīgi viss aizaudzis, ka nepatīkami peldēt. Varbūt tiem ,kas neprot peldēt, bet plunčājas krastā pietiek ar to. Naudas nav pat tekošiem remontiem un ceļu uzturēšanai, kur nu vēl labiekārtot atpūtas vietas un visa stagnācija jau bija sākusies Nikolaja laikā.

    8
    3
  14. Nu ja saucas pilsetnieki atbrauc peldeties. Brauciet tur kur ir labi jums. Visu laiku peldos ezera ne pumpu neka. Un ja runa ir par nesakoptam peldvietam, tad atveriet acis jo visas peldvietas ir sakopta. Jus laikam tiesam neesat redzejusi nesakoptu peldvietu.

    11
    5
  15. Pirms 2 nedēļām bijām peldēties stāmerienas ezerā tad viss bija labi nekā nebija ilgi jau nebijām kādas 30min jo tad vēl bija auksts ūdens tagat vairs nepeldamies jo atpakaļ arī divas nedēļas radinieki peldējas lāčausī un jau tad bija isitumi uz ādas par laimi pašam nekā nebij tagat vienīgais ezers kur nemetas ir ludzas ezers vanadziņos tur ir tīrs ūdens un kvalitatīvs uz pusi vairāk tīrāks nekā stāmerienā..

    5
    1
  16. vonadinos udens tirs un jauks, zusu nama ne visai ari tur izsitumi bija manami

    2
    1
  17. Tas ir loģiski , savi stāmerienas sūdi nav toksiski vai alerģiski, Gulbenes dome garantē ka tikai domes radītie sūdi ir labākie un netoksiski…cauņa.

  18. Šķiet visā valstī nav tik drūmas pilsētas,kur nav baseina( atsevišķi deputāti gadiem cīnīijās pret) , nav normālas ,, tīras, bez mèsliem, ar glābējiem drošas peldvietas, kā rezultātā šī novada 50% iedzīvotāju nemāk peldēt, 30% domā ka māk, bet slīkst , pārējie daudzmaz kaut kur ir iemācījušies un bērniem nav jau , kur iemācīties.Purva deputatdomāšan.

  19. Arī mēs 24.06 nopeldejamies Stāmerienas ezera, niezēja āda un metās pumpas!

  20. Vai ir kāda informācija, par noņemtajām analīzēm par Stāmerienas ,Pogas ezeriem???

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.