Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Svinīgi atklāj renovēto Lejasciema skolu

Lejasciema pamatskolas centrālā ieeja tagad ir pasargāta no nokrišņiem un tai ir uzbraucamais celiņš. Foto: Gatis Bogdanovs

Pagājušajā piektdienā notika Lejasciema pamatskolas atjaunotās ēkas simboliskā atklāšana. Renovācijas pamata mērķis bija primārās enerģijas patēriņa samazināšana Lejasciema pamatskolā.

Vēsturiski Lejasciema skolas ēka tika atklāta 1960. gadā, bet 1964. gadā tai piebūvēja sporta zāli. 2022./2023. mācību gadā toreizējā Lejasciema vidusskola, samazinoties skolēnu skaitam vidusskolas posmā, pārtapa par Lejasciema pamatskolu. Pēc noslēgtās vienošanās ar Gulbenes novada pašvaldību 2024. gada aprīlī Madonas SIA “Solart būve” uzsāka būvdarbus, kas, pēc sākotnējām aplēsēm, bija jāveic 240 dienās. Atklāšanas ceremonijā skolas direktore Ineta Maltavniece uzsvēra, ka pārmaiņas skolā bija ļoti nepieciešamas.

Par darbiem, nevis vēsturi
“Skola vairākkārt ir piedzīvojusi pārmaiņas gan skolēnu skaita ziņā, gan izglītības pakāpju ziņā. Taču šoreiz par vēsturi mazāk, vairāk par paveiktajiem darbiem un šodienas pārmaiņām vairāk. Pateicoties Eiropas Savienības un Gulbenes novada pašvaldības finansiālam atbalstam, skolai ir būtiski uzlabota energoefektivitāte, ēka ir nosiltināta, nomainīta elektroinstalācija, logi un grīda pirmajā stāvā. Tāpat arī uzstādīti saules paneļi, sakārtots āra apgaismojums, santehnika un daudz kas cits. Ir atjaunotas vairākas telpas, un katrā klasē ir redzamas pārmaiņas. Sporta zālē ir atjaunota grīda, padomāts par vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem, un tagad uz otro stāvu mums ir lifts. Visu nemaz nevar uzskaitīt, bet vienu var pateikt droši – šīs pārmaiņas labvēlīgi ietekmēs izglītošanās iespējas Lejasciemā,” sacīja I.Maltavniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Skolas direktore Ineta Maltavniece atzina, ka šobrīd nav iespējams pat nosaukt visus tos darbus, kas paveikti renovācijas laikā, bet rezultātu noteikti novērtēs gan audzēkņi, gan darbinieki, gan vietējie iedzīvotāji. Pagājušā gada septembrī “Dzirkstele” rakstīja, ka Lejasciema pamatskolā kopā ar pirmsskolu mācības uzsāka 191 audzēknis. Foto: Gatis Bogdanovs

Būvdarbi bija saplānoti un koordinēti tā, lai netraucētu mācību procesu. Šobrīd, kad tie ir pabeigti, direktore pateicās gan skolotājiem, gan skolēniem par izturību, pacietību un spēju pielāgoties.
Savukārt Gulbenes novada Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova pauda viedokli, ka sakārtotā vidē rodas vēlme gan mācīties, gan strādāt.

“Daudz tiek runāts par labu un kvalitatīvu izglītību. Dokumentos, kas to skaidro, ir veltīta vesela nodaļa videi, infrastruktūrai, ēkai, aprīkojumam un apkārtnei, kādai jābūt izglītības iestādei. Bet pēdējais teikums šai nodaļā vēsta, ka tas viss raisa bērnam vēlmi nākt uz skolu, savukārt pedagogiem, ka tas raisa vēlmi strādāt,” sacīja D.Kablukova.

Lielākā finansējuma daļa no ES
Madonas SIA “Solart būve” pārstāvis un būvdarbu vadītājs Artūrs Škute “Dzirkstelei” skaidro, ka paveikts ticis daudz vairāk, nekā sākotnēji bija cerēts.

Pacēlājs starp abiem stāviem noder ne tikai cilvēkiem ar kustību traucējumiem, bet arī smagāku priekšmetu pārvietošanai. Foto: Gatis Bogdanovs

“Salīdzinot ar sākotnējo līgumcenu, pasūtītājam šā projekta realizēšanā pāri palika brīvie līdzekļi, tāpēc tika pieņemts lēmums veikt darbus, kas vēl vairāk paaugstina energoefektivitātes rādītājus. Tika nolemts nomainīt visus logus, kas nebija plānots sākotnējā projektā. Tas ir būtiski, un ar visu saskaņošanu tas ir ļoti laikietilpīgs process. Tāpat grīdas pirmajā stāvā tika plānots mainīt tikai divos kabinetos, taču, pateicoties finansējumam, tās tika nosiltinātas un nomainītas visā pirmajā stāvā. Bija arī tādi darbi, ko nekad nevar paredzēt. Uzsākot demontāžu pirmajā stāvā, atklājās, ka vietām ir deformējies pārsegums, kura vietā tika izbūvētas jaunas konstrukcijas. Tāpēc ar darbu pasūtītāju – pašvaldību – mums sanāca slēgt vairākas vienošanās, lai pilnībā izmantotu piešķirtos līdzekļus. Tagad, kad ēkai ir jauna energoefektivitāte, atliek to pārbaudīt, notestēt un savest kārtībā ventilācijas sistēmu, tad arī varēs izjust šī darba rezultātus,” sacīja A.Škute.

Gulbenes novada pašvaldības vietnē atrodama informācija par izlietoto finansējumu. Izmantots divu projektu finasējums. Viena projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 972 111,58 eiro, no tām 803 398,00 eiro ir Atveseļošanas fonda finansējums un 168 713,58 eiro ir Gulbenes novada pašvaldības finansējums. Otra projekta kopējās attiecināmās izmaksas Lejasciema un Lizuma pamatskolu pilnveidei ir 2 798 437,18 eiro, no tām 2 312 758 eiro ir Atveseļošanas fonda finansējums un 485 679,18 eiro ir Gulbenes novada pašvaldības finansējums.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.