
Vairāki desmiti jautājumu Gulbenes novada domes 30. janvāra sēdē bija saistīti ar pašvaldības dzīvokļu pārdošanu vai izsoli dažādās šo darījumu stadijās. Šie visi gadījumi nav saistīti ar pašvaldības dzīvokļiem, kas paredzēti izīrēšanai mazaizsargāto sociālo grupu iedzīvotājiem.
Pašvaldības, arī Gulbenes novada pašvaldība, ir ieinteresētas pārdot ilgstoši izīrētos pašvaldību dzīvokļus – “Dzirkstelei” apliecināja novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika. Viņa uzsvēra, ka nevajag jaukt ilgstoši izīrētos dzīvokļus ar sociālā atbalsta dzīvokļiem, kuri pašvaldībai ir rezervē, lai pildītu savus saistošos noteikumus. “Sociālā atbalsta iedzīvotāju grupām mums pašvaldībā ir pietiekami dzīvokļu,” teica G.Švika.
Ilgstošajiem īrniekiem ir pamats satraukumam?
Dzīvojamo telpu īres likums, kas stājies spēkā 2021. gada 1. maijā, vairs nepieļauj beztermiņa dzīvojamo telpu īres līgumus. Līgumi ar pašvaldību ir jāpārslēdz arī ilgstošajiem dzīvokļu īrniekiem. Gulbenes novada pašvaldība līdz šim nevienu savu ilgstošo īrnieku uz ielas nav izlikusi – izskanēja domes sēdē. Kaut tādas tiesības varēja izmantot. Visiem pašvaldības dzīvokļu ilgstošajiem īrniekiem tiek pagarināti īres līgumi uz laiku līdz diviem gadiem – domes sēdē sacīja novada deputāts, domes sociālo un veselības jautājumu pastāvīgās komitejas vadītājs Anatolijs Savickis.
Īrniekiem, kuri ar pašvaldību līgumu par dzīvokļa īrēšanu ir parakstījuši līdz 2002. gada 1. janvārim, līdz šim varēja izmantot tiesības īrēto dzīvokli no pašvaldības nopirkt. Taču ne visi šie īrnieki finansiāli to spēj.
No Saeimas prasa, lai ilgstošie īrnieki netiktu šķiroti
G.Švika “Dzirkstelei” stāsta, ka viņa ir bijusi iniciatore grozījumu veikšanai likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”, rodot atbalstu Latvijas Pašvaldību savienībā un arī Jēkabpils novada domē.
“Pašvaldību lūgums Saeimai ir atļaut pašvaldībām izvērtēt visus savus ilgstoši izīrētos dzīvokļus, lai saprastu, kuri ir nepieciešami sociālajām vajadzībām, lai varam izveidot šādu dzīvokļu sarakstu. Lai pēc tam pārējos dzīvokļus pašvaldības būtu tiesīgas atsavināt (vairs neņemot vērā atrunu par 2002. gada 1. janvāri kā robežšķirtni – red.),” sacīja G.Švika.
Pašvaldību prasītie grozījumi likumā ir apstiprināti
Turpmāk pašvaldības dzīvojamo telpu visi īrnieki šīs telpas varēs iegūt īpašumā. Šādu iespēju paredz Saeimā ceturtdien, 6.februārī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”. Atsavināt varēs tās dzīvojamās telpas, kuras pašvaldībai nav nepieciešamas. Atsavināšanai nevarēs nodot pašvaldības sociālos dzīvokļus un tādas dzīvojamās telpas, kas izīrētas kvalificētiem darbiniekiem (pašvaldībai nepieciešamajiem speciālistiem).
Ja dome būs lēmusi izīrētās dzīvojamās telpas pārdot, tai turpmāk par to būs jāinformē īrnieks un jāpiedāvā viņam šīs telpas nopirkt. To paredz likuma grozījumi. Gadījumā, ja īrnieks šo piedāvājumu neizmantos, pašvaldība šo izīrēto telpu atsavināšanas procesu vairs neturpinās un īrnieki šajā dzīvoklī varēs turpināt dzīvot atbilstoši noslēgtajam īres līgumam.
Tāpat grozījumi likumā paredz iespēju pašvaldībām finansiāli atbalstīt iedzīvotāju iniciatīvu dzīvojamajā mājā izveidot patvertnes.
FAKTI
SASKAŅĀ AR PAŠVALDĪBAS SAISTOŠAJIEM NOTEIKUMIEM
“Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” tiesības pretendēt uz pašvaldības dzīvokļa īrēšanu ir vienīgi sociāli mazaizsargātajām iedzīvotāju grupām atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumam. Papildus savos saistošajos noteikumos pašvaldība vēl ir noteikusi, ka tā ir tiesīga savus dzīvokļus izīrēt novadam nepieciešamiem speciālistiem.
AVOTS: “LIKUMI.LV”
Ir domei pilns ar tukšiem dzīvokļiem. Ko jus raujat ārā no cilvēkiem viņus tiek maksāti visi komunālie maksājumi. Un kāda cena būtu 1 istabas dzīvoklis kura īrnieks pa saviem līdzekļiem veicis remontu???? Pēc ka jūs noteiksiet tā vērtību?????
Cena būtu kosmiska😂
Jo pat bez remonta novērtēs par neadekvātu summu. Vai novērtētāja dokumenti nav jāuzrāda pircejam?
Tieši ta!!!Ja irnieki godigi maksa,lai paliek un dzīvo.Kauns tādai domei!Drīz vēlēšanas….
Ir cilvēki kas pašvaldības dzīvokļus uztura un kārtību veic remontus,un izpilda īres līguma noteikumus.Bet ir tādi kad pašvaldibas dzīvokļos ieiet nevar deguns jātīra ciet,telpas nemazga koridori netīri.Bet viņi tiešām aizlaiz dzīvokļus posta guļ gultā pīpē nedomā par citiem kaimiņiem kad smaka iet uz augšu dūmu un peregara smaka.es uzskatu kad tādiem ir jādod dzīvokli Litenes ielā lai dzīvo vienā mājā ar saviem pudeļ brāļiem.Ir arī tādi kam iedoti pašvaldibas dzīvokli un nedzīvo stāv tukši tā arī dzīvokli paliek beikti.Esat lūdzu tingraki pret pašvaldibas dzīvokļiem un skaties līdzi kas dzīvo kas nē.
Kā rīkoties kad privāt īpašumi nekurina savus dzīvokļus mājas iet boja pamati krīt.Likums arī ir kad privāt īpašumiem ir jakurina .Es aukša dzīvoju man apakšā ir privāt ipašums viņi nekurina,es piemēram nevaru sakurinat telpas gridas auktas.Un dzīvoju pašvaldibas dzīvokli un maksaju pa auksto gaisu.