Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

158 vecāki nosūta vēstuli Gulbenes novada domei

Foto: “Pexels.com”.


2022.gada 11.augustā Gulbenes novada dome ārkārtas sēdē (ārkārtas sēdes protokols Nr. 15; 5.p.) nolēma veikt grozījumus Gulbenes novada domes 2013.gada 24.oktobra lēmumā (protokols Nr. 16, 43.§) “Par Gulbenes novada pirmsskolas izglītības iestāžu maksas pakalpojumiem”, palielinot izglītojamo ēdināšanas izmaksas par gandrīz divām ar pusi reizēm, tādējādi uzliekot lielu slogu vecākiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc šobrīd pieejamās informācijas uzskatām, ka jaunais izcenojums ir neadekvāts, tas ir pārāk liels un daudziem vecākiem neapmaksājams, tādēļ vēlamies redzēt pilnu izmaksu aprēķinu, lai, piesaistot neatkarīgu ekspertu, pārliecinātos par konkrētā izcenojuma pieauguma pamatotību.

Mēs vēlamies saviem bērniem sniegt labu izglītību un nodrošināt pilnvērtīgu uzturu, taču šobrīd, kad izmaksas kāpj ne tikai izglītības iestādēm, bet arī visām pārējām ikdienas precēm un pakalpojumiem, nākas izvērtēt prioritātes un meklēt risinājumus.

Izskatīsim piemēru! Ģimenē aug divi bērni (1,5 gadi un 4 gadi), kuri tiek vesti uz pirmsskolas izglītības iestādi un vēl nav sasnieguši vecumu, kad daļa no ēdināšanas izdevumiem tiek segta. Aprēķini tiks veikti par mēnesi ar 21 darbdienu, bērnam ēdot brokastis, pusdienas un launagu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz 2022.gada 1.septembrim tas izmaksāja 1,75 eiro vecumā no 1 līdz 2 gadiem un 1,94 eiro vecumā no 3 līdz 6 gadiem: 1,75×21=36,75 eiro un 1,94×21=40,74 eiro, kopā sastādot 77,49 eiro.

Taču no 2022.gada 1.septembra tas izmaksā 4,01 eiro vecumā no 1 līdz 2 gadiem un 4,49 eiro vecumā no 3 līdz 6 gadiem): 4,01×21=84,21 eiro un 4,49×21=94,29 eiro, kopā sastādot 178,50 eiro.

Ņemot vērā, ka minimālā valstī noteiktā mēnešalga 2022.gadā ir 500 eiro (bruto) un rēķinot ar divām apgādībā esošām personām, tas ir 447,50 eiro (neto). Šajos gadījumos sanāk, ka 40 % no algas tiek maksāti par ēdināšanas izmaksām pirmsskolas izglītības iestādē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Salīdzinājumam vēlamies norādīt tuvāko novadu ēdināšanas izmaksas pirmsskolas izglītības iestādēs (dati no publiski pieejamās informācijas):

Madona: 2020.gada 30.jūlija lēmums Nr. 299 (protokols Nr. 15, 20.p.): “Ar 01.09.2020. piešķirt atlaidi 100 % apmērā maksai par ēdināšanas pakalpojumiem pirmsskolas izglītības iestāžu un izglītības grupu izglītojamiem.”

Alūksne: 2017.gada 24.augusta Alūksnes novada pašvaldības saistošie noteikumi Nr. 18/2017 par ēdināšanas pakalpojuma maksas atvieglojumiem Alūksnes novada pašvaldības izglītības iestādēs:
“3. Tiesības saņemt ēdināšanas pakalpojuma maksas atvieglojumus ir: 3.1. pirmsskolas izglītības iestādes (1-4 gadīgie) izglītojamajiem; [..] 12. Ēdināšanas maksas atvieglojumi tiek piešķirti šādā apmērā: 12.1. pirmsskolas izglītības iestādes (1-4 gadīgie) izglītojamajiem par ēdināšanas pakalpojumu izglītības iestādē, kur ēdināšanas pakalpojumu nodrošina pati izglītības iestāde no pašvaldības budžeta līdzekļiem – ēdināšanas pakalpojuma pastāvīgās daļas apmērā [..].”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Balvi: Pamatojoties uz 2019.gada 26.septembra protokolu Nr. 14, 39 §, par grozījumu 2018.gada 13.septembra Balvu novada domes lēmumā “Par ēdināšanas maksas noteikšanu Balvu novada vispārizglītojošās izglītības iestādēs”, Balvu novada pašvaldība no budžeta līdzekļiem piešķir līdzfinansējumu ēdināšanas izmaksā, kā rezultātā vecāki maksā 1,28 eiro par dienu (3 ēdienreizēm).

Pirmsskolas izglītības iestāde, risinot šo problēmu, no savas puses vecākiem piedāvāja atteikties no kādas ēdienreizes, taču apgrūtinot to ar vēlāku bērna atvešanu uz izglītības iestādi (pēc brokastīm) vai agrāku bērna izņemšanu (pirms launaga vai pusdienām). Lielākoties vecākiem, kas tiek nodarbināti, šāds risinājums neder, jo tas nav savienojams ar pilnas slodzes darba laiku.

Saprotam, ka, pamatojoties uz preču un pakalpojumu cenu kāpumu, arī izglītojamo ēdināšanas izmaksas ir kļuvušas lielākas, taču lūdzam rast iespēju pārskatīt ēdiena sagatavošanas un produktu izmaksas vai rast iespēju līdzfinansēt šobrīd noteiktās izglītojamo ēdināšanas izmaksas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā minēto, papildus norādām, ka tik strauji pieņemts lēmums, savlaicīgi (mēnesi iepriekš) nebrīdinot par cenu kāpumu, ir neprofesionāls un nerada uzticību novada domei.

(Pielikumā Gulbenes novada pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu vecāku paraksti, kas atbalsta izmaksu pārskatīšanu, – 158 paraksti uz 11 lapām)

– Gulbenes novada pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu vecāku vārdā – Rasma Meisīte

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (17)

  1. Pievienojos vēstulē rakstītajam.Paldies vecākiem, kas uzņēmās iniciatīvu,lai aizstāvētu pašu neaizsargātāko sabiedrības daļu-mūsu bērnus. Piekrītu vēstulē paustajam, ka katrai ēdienreizei pretī vajag pilnu izmaksas aprēķinu. Un vēl, nedrīkst vecākiem likt maksāt par to dienu, ja bērns ir slims un ir atteikta ēdināšana no rīta. Slimošanu nevar ieplānot un paredzēt. Mēs, vecāki, taču nodokļus valstij maksājam. Un vēl, Gulbenes domē nav īsta saimnieka, tāpēc arī visas šīs nejēdzības notiek.

    16
    2
  2. Bērnu ēdināšanai pašvaldībai naudas nav, bet, lai apdrošinātu savas pakaļas no darba tulznas uzberšanas pret siltu, mīkstu krēslu, tur gan. Liels FUI tam, kurš virzīja šādu ideju domē!

    31
    2
  3. Ne tikai par velti baro,viņi pat daudz ko neēd. Vai zinājāt,ka Druvienas ukraiņiem katru dienu pienākas uzturs par 40 eiro? Tāpēc es bieži redzu,ka nes tādus tīklus ar pārtiku. Es nevaru atļauties 40 eiro nedēļā. Bet runa ir par ko citu. Par dārgo ēdināšanu. Visi zinām,ka cenas kāpj, bet ne tā,ka uz pusi dārgāk. Kā tas var būt ka porcijas ir tādas pašas? Lasu rakstu,ka ēdināšana vajag taisīt vairākus ēdienus,lai ir ko izvēlēties,tad būtu lētāk. Protams,tad paņem pilnu porciju zupas,vai salātus ar maizīti, vai plikus kartupeļus ar salātiem. Vajag dažādību. Un vēl runājot par iepirkumiem. Kāpēc nerunājat par to,kādi nāk produkti,kas ir jāizmet un nav ko likt vietā? Jums ir daudz reizes sūtīti pierādījumi un tāpat nekādas reakcijas? Kāpēc nestāstat,cik naudas tiek burtiski nomesta zemē ? Piekrītu ka nevar likt maksāt par to,ka bērns nav skolā un ēdis, bet arī virtuve nevar izņemt no katla ,kas tur ielikts,jo bērns pieteikts. Preces ved,kad ved,termiņi ir mazi. Tātad ar visām pretenzijām pie Gulbenes vadības,nevis skolas. Un galu galā,katrs darīsim savu darbu,nevis grāmatvedis tikai skaitās,jo viņa darbu dara citi. Diemžēl tā notiek. Tāpēc ir darba vietas,kur atrast cilvēku nav iespējams.

    12
    3
  4. Vēstule taču ir uzrakstīta, gaidīsim atbildi no Gulbenes domes!!!Ja bērns ir slims un vecāki dzīvo netālu, varbūt var aiziet uz dārziņu pēc ēdiena, kas paredzēts bērnam tajā dienā. Cik es zinu, kaut ko jau var arī norakstīt. Ko tad lai saka mazo veikalu pārdevēji, kur produktus ne izpērk? Ne jau pagasta cilvēkiem jāsedz zaudējumi. Tas pats bērnudārzā, tas pats mājās. Jāprot dzīvot taupīgi, vispirms jālieto tie produkti, kurus nevar ilgi glabāt. Ne jau nu bērnu vecākiem jāmaksā par to, kas nav apēsts. Ja cilvēks nestrādā pirmo dienu par pavāru, tad jau gandrīz precīzi var noteikt, ko un cik apēdīs.

    10
  5. Neesmu bērnu vecāks ne arī politiķis…visi bļaujam, ka ir dārgi, pat nedēļā nevaram atļauties 40.00 eiro pārtikai… bet ja paskatās, kas notiek veikalos, pērkam ratiņiem, nevis groziem, visiem mobilie tālruņi, interneta pieslēgumi, pa dienas vidu pilsētā mašīnu ir vairāk kā cilvēku, un tā varētu turpināt… par kādu minimālo agu ir runa, tas viss maksā naudu ? Protams, vienmēr ir un būs izņēmumi. Malači vecāki, ka cīnās, vairāk tādu momentu. Nezin kāpēc viss tiek novelts uz iedzīvotāju pleciem… Atvainojos, ja kādu aizskāru. Tās ir tikai manas domas.

    13
    7
  6. Taču jau par 50% samazināja ēdienu izmaksas.

    2
    3
  7. Tur jau tā lieta, ka daļa vecāku lepojās, ka ir izvairījušies no nodokļu nomaksas. Kāpēc gan tik daudz jāmaksā nodokļos! Tai pašā laikā bērni iet bērnudārzā. Citam svarīgāk naudu ieguldīt citur, jo ar saukli ” bērni ir neaizsargātākie” sabiedrība savā līdzcietībā sametīsies. Citam patiešām tās naudas ir tik cik ir, bet tur jau ir saistība ar sociālo dienestu.

    4
    3
  8. Izmaksas visur un visam aug. Ejot veikalā gar piena produktu plauktiem, redzu, ka cenas 2-3x augušas.
    Jārēķinās ar to, ja nevarēs dzīvot kā iepriekš.Ir jārēķina ko var atļauties un no kā var atteikties.
    Patreiz gan šķiet, ka liela daļa sabiedrības uzskata, ka taupība uz viņiem neattiecas. Un vēl – lai kaut ko pieprasītu , kaut kas arī jādod. Ar šo es domāju nodokļus. Cik no tiem lielajiem bļāvējiem tiešām godprātīgi maksā nodokļus….?
    Tiem, kas skaita kumosus ukraiņu mutēs, ieteiktu apdomāt, vai gribētu atrasties viņu vietā….

    9
    3
  9. Viena daļa ukraiņu Latvijā sāka strādāt pirms kara, un tie nav nekādi bēgļi. Viņi atbrauca šeit pelnīt, bet beigās jau visi ukraiņi bēgļi. Viena daļa-slaisti pēdējie,bet tādas privilēģijas. Paši grimstam nabadzībā, bet visu ukraiņiem. Šis jau sāk piegriezties.

    6
    7
  10. Zinu gan par tiem, kas atbrauca peļņā, gan par tiem, kas ir slaisti. Arī starp Latvijas iedzīvotājiem ir dīkdieņi un loderi, kas to tik māk, kā pieprasīt. Taču, ja tagad ir grūtības, tas tomēr nav salīdzināms ar tām zvērībām un ciešanām, ko piedzīvo ukraiņi. Necīnītos viņi, mēs jau sen būtu zem rašistu tupeles. Un tad ne vien grimtu, bet diezin vai būtu dzīvi….

    8
    2
  11. Bet pie kā mūsu bērni vainīgi, ka no viņiem plēš deviņas ādas

    2
    1
  12. Ar panorāmu nekāda sakara… Toties Tev, Kumoss vispār nav savu domu…. Tukša muca tālu skan

    3
    1
  13. kumos, fakenais urlu aizstāvi. Es , ja tevi satikšu, salauzīšu potīti!

    1
    3
  14. Ja gribat zināt kur rodās tādas cenas par ēdināšanu uzjautājiet iepirkuma speciālistiem, nevar dot bērniem lētākos un sliktākos produktus,bet vien daļa preču skolām un bd tiek iepirktas no piegādātājiem par lielāku cenu nekā veikalā!!! Kur skatās iepirkuma speciālisti vai tas nav viņu darbs izvērtēt tirgu un cenas noslēgt līgumus kur būtu izdevīgākas cenas nevis ar firmām kurās strādā radi draugi vai kaimiņi. LIEKOT KATLĀ DĀRGUS PRODUKTUS NEVAR IZVĀRĪT LĒTU ZUPU,PAT JA TO VĀRĪTU UZ UGUNSKURA!!!

  15. Par bērniem pat negrib gādāt normāli lai lēti paēd un lai viņiem būtu labi! Tad tāda attieksme ir pret Latvijas nākotni!

    2
    6
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.