Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Beļaviete jautā: ko darīt, ja traucē stārķa ligzda?

Foto: no privātā arhīva.

Stārķu pāra dzīve uz elektrības staba radījusi galvassāpes kādai ģimenei no Beļavas pagasta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mums pie mājas uz piegulošās zemes elektrības staba, kurš vairs neveic savu funkciju, galā stārķiem ir izveidota gadiem veca ligzda. Mums, īpašniekiem, šobrīd ir izveidojusies situācija, ka vēlamies šo ligzdu pārvietot citur, jo, pirmkārt, stabs atrodas tieši pa vidu nelielajam īpašuma gabalam, kuru vēlamies sakopt un pacelt ar zemes uzbērumu, otrkārt – stabs jau ir diezgan novecojis un ligzdai jau ir pamatīgs biezums, kā rezultātā stabs sāk šķiebties uz vienu pusi, apdraudot arī mūsu drošību. Vēlamies saprast, kā rīkoties šajā situācijā, kur jāvēršas, jo saprotam, ka paši uz savu galvu rīkoties nedrīkstam, ligzda ir arī uzskaitīta, bet, ja tā nokritīs, kad stārķi jau būs sākuši perēt, būs vēl lielāks zaudējums,” stāsta beļaviete.

Putnu pētnieks Elvijs Kantāns “Dzirkstelei” skaidro: “Šajā gadījumā, kad vēlas noņemt stārķa ligzdu no elektrības staba, ģimenei jāvēršas Dabas aizsardzības pārvaldē. Dabas aizsardzības pārvalde ir jāinformē un jāpamato, kāpēc vēlas to darīt, kā arī jāpievieno fotogrāfijas. Ja iemeslu, kāpēc vēlas atbrīvoties no stārķa ligzdas, labi pamato, tad, kamēr vēl nav sākusies stārķu ligzdošanas sezona, to var izdarīt. Ja vienkārši pamatos ar to, ka stārķis nepatīk, tad tas, protams, nederēs. Ja, piemēram, AS “Sadales tīkls” ņem nost stārķa ligzdas, tad arī saskaņo to ar Dabas aizsardzības pārvaldi. Tagad, martā, vēl diezgan mierīgi varētu ligzdu noņemt, jo aprīlī stārķi būs klāt un uzreiz aizņems ligzdas. Vairums no stārķu ligzdām arī ir uz elektrības stabiem Latvijā, tam iemesls varētu būt – labi pārredzama apkārtne, vieglas pielidošanas iespējas, uzturas pie vietām, kur var dabūt barību, piemēram, laukiem.” .

– Inita Savicka

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (6)

 1. Rokas nost no starku lligzdas..ka bus ka jusu ligzdu kads gribes parvietot…. starki pasi izvelas kur ligzdot uz jusu izveleto vietu vins neies..jo vini vij ligzdas uz aderem.man bija tada pati problema stabs no vadiem ir atvienots un bija saskiebies..ir jauzluek liela stute.un stabs staves gadiem..ta ir liela laime un svetiba majai kuraa majo dzivi starki..nevis plastnasas figuras…nekad nepostiet putnu ligzdas jus piemekles nelaime..starkus jusu pagalma ir jysu ciemins.nu gluzi ka gimenes loceklis kurs vienner atgriezisies klabinas peres bernus un jusu pagalma ienaks dziviba rosiba svetiba un skaistums…

  3
  4
 2. Kuram ķeizaram pat stārķi traucē?Tak lieciet putniem mieru !Viņiem taču arī kaut kur jādzīvo !Jau tā visas ligzdas noposta uz elektrības stabiem .Visus īpašumus var sakopt bez ligzdas postīšanas un pēc tam priecāties par stārķu dzīvi un svētību tai vietai !

  4
  5
 3. Man ir pretējs viedoklis un atbalstu, ja traucē stārķa ligzda informēt sadales tīklus, iesniegt iesniegumu rakstiski, paskaidrot kāpēc traucē. Jo jau no 01.04. sākas stārķu ligzdošanas laiks un tad nu viss par vēlu. Ja runā par svētību, tad kāda svētība? Zari, ko stārķi nes krīt zemē, zālāju nevar nopļaut visu laiku ej un vāc pēc tiem svētajiem putniem. Kā arī putnu mēsli… šis pavasaris stārķiem manā pagalmā vairs nebūs…. stabus likvidēja un miers būs no svētajiem…..

  8
  1
 4. Driz pies manis atlidos starki..es vinys milu vairak ja dazu labu cilveku …vini ir manas dvesekes stiga..ky piepilda ar dzivo skaisto..starkys sauc par sveteliem..ja vini ir vienreizeji dabas brinumi..nevaru iedomaties savu pagalmu tuksu bez viniem..kad vini dodas prom vini no manis atvadas visa gimenite reiz tupeja kartuoelu lauka malaa kad es tos lasiju..pat neiedonajos ka rit vairs vinus neredzesu..vini atvadijas..un mana dvesele ieliha mikzigas skumjas.reiz es vinus izglabu no naves jo aprili uznaca barga ziema un dikis biha aizsalus..es pirku renges ko vini notiesaja….ak starki es jys gaidu atgriezamues dzimtenee..jo es jys milu.

  1
  2
 5. Cik tuksa ir jusu dvesele.tikpat tuksa noteikti ir jusu dzive.jusu merkis ir tikai kadam kaitet infornet izpostit…bet tas pats ka bumerangs jums naks atpakal.jus savu tukso dveseli piepukdat ar naudu rotaslietam un zelta sominam un launiem darbiem vai ne..tas jusu piepildijums..katram savs..bet tadi ka jys noteikti man ir nesimpatiski..un noteikti starki man skiet par juns ir galvadtiesu paraki.

  1
  4
 6. Zināšanai…stārķim arī gadās izperēt vairāk, nekā spēj uzturēt un tad svētulīgi – palielo cāli pāri ligzdas malai…
  Dabai sava kārtība, cilvēks ir dabas daļa un ar vēlas savu kārtību.
  Neiekritīsim galējībās, bet kam patīk, varbūt var uzsliet stabu, vai vairākus, un kaut kā pievilināt putnu.
  Man pašai vasaras mājas pagalmā ir ligzda. Elektriķi tikai nojauca biezo ligzdu, sakopa un …uzlika metāla!!! paaugstinājumu ligzdai. Nu sadzīvojam, bet skaistumu un mīlestību meklēju citur…

  4
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.