Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada “Atspulgam 5” – 12 gadi

Anna Vīgante. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Gulbenes novada pensionāru biedrība “Atspulgs 5” 19.janvārī varēja izvērtēt 12 gadu darbības laiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2011.gada 19.janvārī pēc toreizējās Gulbenes pilsētas pensionāru apvienības vadītājas Mirdzas Kušķes iniciatīvas tika uzaicināti pensionāri aktīvisti arī no pagastiem, lai izveidotu novada pensionāru biedrību viņu sociālekonomisko tiesību un interešu aizstāvībai, materiālās un garīgās labklājības veicināšanai, iesaistot viņus dažādās aktivitātēs. Tika apstiprināti biedrības statūti, nosaukums “Atspulgs 5”, ievēlēta valde un valdes priekšsēdētāja Anna Vīgante. Atlika tikai reģistrēt biedrību Valsts ieņēmumu dienestā, ko arī izdarījām.

Pēc reģistrācijas 2011.gada 22.martā “Atspulga 5″ valde (15 cilvēki) uzsāka savu darbību. Biedrībai piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss, tā ir Latvijas Pensionāru federācijas sastāvā kopā ar Gulbenes pilsētas biedrību un Jaungulbenes, Rankas, Lizuma, Lejasciema, Beļavas, Stradu, Līgo, Daukstu pensionāru kopu pārstāvjiem.

Ik gadu biedrība piedalās dažādu institūciju un pašu piedāvāto projektu aktivitātēs. Maksimāli iesaistāmies mūžizglītības programmā senioriem informācijas tehnoloģiju un svešvalodu apgūšanā, veselīga dzīvesveida izpratnē, psiholoģijā, kultūras aktivitātēs. Protams, ka digitālo rīku apguvē konsultanti un palīgi ir jaunieši. Tā pamazām veidojas šī paaudžu sadarbība, aktivitātes, radošās darbnīcas skolās, bērnudārzos, jauniešu centros. Visu šo gadu garumā katra mēneša trešās nedēļas trešdienā notiek valdes sēdes, tematiskas sanāksmes, lai satiktos ar Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) un novada domes sociālā dienesta vadību, speciālistiem, ministriju, banku, uzņēmumu, politisko partiju pārstāvjiem, interesantiem cilvēkiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai labāk izprastu un uzzinātu pensionāru dzīves problēmas, organizējam izbraukuma sēdes pagastos kopā ar šī pagasta kultūras darba organizatoru un pagasta pārvaldi, sociālo darbinieku. “Atspulgs 5” aktīvi sadarbojas ar Igaunijas, Polijas, Lietuvas vecāka gadagājuma organizācijām, Rīgas aktīvo senioru aliansi. Pieredzes apmaiņas braucieni notiek arī pie Latvijā aktīvajām pensionāru organizācijām Latgalē, Vidzemē, Zemgalē un Kurzemē.

Jau no pirmajām biedrības darbības dienām aktīvi iesaistījāmies brīvprātīgā darba kustībā ne tikai novadā, bet arī apmaiņas programmās ar ārzemju senioriem. Mums no darba nav bailes. Šo projektu rezultātā tika iepazīta Anglija, Dānija, Somija, Horvātija, Itālija, Francija, Bulgārija, Polija, Slovākija, Rumānija, Sicīlija. Paldies Anitai Birzniecei, Laurim Šķenderam, Gulbenes novada domei, Kultūras pārvaldei, kultūras centram, sporta centram, sociālajam dienestam! Laba sadarbība ir izveidojusies arī ar “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības” valdi, Alūksnes novada un pilsētas pensionāriem, Madonas, Cēsu, Smiltenes, Balvu, Kuldīgas, Siguldas, Rīgas, Ķekavas, Saulkrastu pensionāru organizācijām.

Mūsu tradīcijas: Gulbenes novada senioru svētki “Kvēl saulespuķe rudenīgā” augustā, senioru sporta svētki kopā ar sporta centru maijā, Starptautiskās Senioru dienas atzīmēšana ar koncertu, Zvaigznes dienas balle ar “zvaigžņu” piedalīšanos, dalība Vislatvijas Senioru sadziedāšanās svētkos augustā, dalība Senioru Ziemassvētku un Lieldienu tirdziņos Rīgā, ko organizē LPF, ekskursijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai nu kā, bet ikkatra diena – sūra vai salda, bet piedzīvojumiem bagāta ir tūkstošreiz vērtīgāka nekā viena bezrūpīga diena. Reizēm ir grūti motivēt sevi katrai dienai, bet ar tuvinieku, domubiedru, ģimenes atbalstu rodam spēkus. Pārdzīvots ir pandēmijas laiks – kaut vairs nebūtu šīs ligas!

Arī 2022.gads “Atspulga 5” darbībā ir bijis aktīvs. Turpinām iesaistīties dažādu projektu aktivitātēs. Brīvprātīgo darbu mūsu novadā aizrautīgi organizē Vija Kokareviča. Aktīvie seniori darbojās kopā ar jauniešiem, bērniem, savas prasmes, zināšanas, tradīcijas nododot tālāk projektos “Labākie draugi”, “Selfijs ar senioru”, “Pagalma svētki Dienas aprūpes centrā”. Piedaloties konferencē Cēsīs par sociālajiem jautājumiem, radās iespēja uzsākt dialogu ar Francijas brīvprātīgā darba aktīvistiem. Interesantas mums bija tikšanās ar psiholoģi, zāļu sievu, politisko partiju pārstāvjiem pirms Saeimas vēlēšanām, ar Madonas pensionāriem un citiem.

Pērn septembrī tika izveidots tituls ““Atspulga 5″ Goda biedrs”, piešķirot to par neatlaidīgu, nesavtīgu darbību visus šos gadus Maldai Krogzemai. Par pensionāru aktivitāti, dzīvesveidu un problēmām pārliecinājāmies izbraukuma sēdē Tirzā 20.aprīlī. Pērn piedalījāmies sadziedāšanās svētkos Lejasciemā, Litenē, Stāmerienā, Liepājā. Neaizmirstamas mums bija ekskursijas uz Kurzemi, Liepāju, Sēliju un radošo kvartālu Līgatnē ar F.Ķiģeļa rokkoncertu. Lai atbalstītu Ukrainas karavīrus, kopā ar Gulbenes Rotari klubu iesaistījāmies zeķu adīšanā un nosūtīšanā uz Ukrainu – paldies visām adītājām!

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākumu daudzveidība turpinās arī 2023.gadā, bet reālā dzīve vienmēr mums liek izvērtēt prioritātes, jo mēs taču arī novecojam.

Piepildītai dzīvei vecumdienās nepieciešama arī pārdomāta valsts politika un likumdošana. Strauja pasaules novecošana ir bumba ar laika degli, ja netiks pieņemti nopietni plāni valsts ekonomiskajā attīstībā. Šodienas karš Ukrainā arvien spēcīgāk ietekmē pasaules valstu un mūsu labklājību. Varas pieļautās kļūdas gulstas uz mūsu pensionāru pleciem. Ar nepacietību gaidām no 14.Saeimas darbības par vecākās paaudzes jautājumu risināšanu.

– Anna Vīgante, Gulbenes novada pensionāru biedrības “Atspulgs 5″ valdes priekšsēdētāja kopš 2011.gada

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.