Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbeniete lepojas un saka: “Mana pērle!”

Pārsteigums! Pirmo reizi vairāk nekā 10 gadu laikā kartupeļpalma ir uzziedējusi gulbenietes Agras Riekstiņas mājās. Foto: no personiskā arhīva.

Arī manās mājās uzziedējis šis eksotiskais augs, ar kuru nesen lepojās Gulbenes novada bibliotēka. Pirmo reizi pa vairāk nekā 10 gadiem. Manās mājās to saucam par “kartupeli”, kaut tā īstais nosaukums ir amorfofalls un tā dzimtene ir Āzija. Sagaidījusi ziedu, es šo augu uzrunāju ar vārdiem: “Mana pērle!”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sākumā īpatnējo smaržu jutām maz, taču tas bija tikai sākumā. Man gribas dalīties priekā par skaisto ziedu, par tā īpatnējo krāšņumu ar piebildi – žēl vai labi, ka fotoattēlā nav iespējams parādīt arī smaržu. Tās dēļ tagad mūsu kartupeļpalma ir novirzīta uz mājas attālāko stūri, bet vienalga ir prieks par skaistumu. Man šis zieds nozīmē to pašu, ko miljardierim jahta!

Manās mājās šis augs nonāca no rokām rokās. “Kartupeli” iedāvāja kaimiņiene. Tā kā augs labi vairojas, arī es esmu citiem dāvājusi pa “kartupelītim” vai “bumbulītim”, no kura veidojas stumbrs ar lapotni.

Manās mājās kartupeļpalma ir augusi reizē ar mazdēlu Haraldu. Reiz viņš iekodās lapotnē, viņam bija dedzinoša sajūta mutē, sabijāmies, zvanījām uz slimnīcu, taujājām pēc padoma, jo augs taču ir indīgs! Viss beidzās labi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tas, ka kartupeļpalma ir sadomājusi pirmo reizi uzziedēt, ir pārsteigums. Katru gadu pirms ziemas augs noplok un veģetē. Pavasarī tas sāk augt un zaļot no jauna un katrreiz pastiepjas garāks. Šoreiz “kartupelis” izdzina ziedu.

Kartupeļpalma man ir istabas augs. Citus podiņus ar puķēm vasarā mēdzu iznest pagalmā, lai sasmeļas spēku saulē un lietū, bet kartupeļpalma nekad nav izceļojusi ārā no istabām.

Kaut arī augs ir indīgs, tā bumbuļus izmanto Japānas virtuvē un Ķīnas medicīnā holesterīna pazemināšanai. Pēc ziedēšanas amorfofalls var atkal doties miera periodā. Parasti gan sāk dzīt lapu. Amorfofalla ģintī ir ap 170 dažādu sugu un, neskatoties uz auga nosaukumu tautas valodā, tas nav radinieks ne kartupeļiem, ne palmām.

– Gulbenietes Agras Riekstiņas sacīto pierakstījusi Diāna Odumiņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (1)

  1. Mana peerle ir mezss…tas ir tik zalss un dzivs..tik tirs un skaists..kurs man ir nepieciesans tapat kaa maize..ta ir mana svetnica..kuraa es jutos vislabak…

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.