Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenietei pašvaldības dzīvoklī jauns logs jāliek par pašas līdzekļiem

Logi, to izskats un tehniskais stāvoklis Gulbenes novada pašvaldībai piederošajos gandrīz 1000 dzīvokļos ir ļoti dažāds. Pašvaldība plānveidā tos maina vai labo, taču par to maksātāji ir īrnieki. Foto: Gatis Bogdanovs.

“Lūdz palīdzību, piemēram, nomainīt logu pašvaldības dzīvoklī, bet tevi vienkārši “atšuj”. To esmu izjutusi. Kādi ir logi dzīvoklī, kuru īrēju? Kāpēc nav nodošanas un pieņemšanas akta? Maksāju zemes nodokli par īpašumu, kas pieder pašvaldībai. Maksāju arī par dzīvokli, protams, – 0,79 eiro par kvadrātmetru. Ūdens no akas. Viena tualete uz diviem dzīvokļiem. Labi, ka vismaz man kā trūcīgajai pašvaldība palīdz ar malku,” “Dzirkstelei” saka sieviete, kurai invaliditāte un kura jau daudzus gadus mitinās pašvaldības dzīvoklī Gulbenē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vai īrnieks var veikt uzlabojumus pašvaldības dzīvoklī par saviem līdzekļiem un pēc tam saņemt īres maksas atlaidi? Agrāk Gulbenes novada pašvaldībā tāda iespēja bija. Lai gan konkrētajā gadījumā īrniece laikrakstam stāsta – viņas ienākumi ir tik zemi, ka pati nav spējīga par saviem līdzekļiem veikt remontu vai nomainīt logus.

Novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis “Dzirkstelei” teic, ka Dzīvojamo telpu īres likums, kas stājās spēkā 2021.gada 1.maijā, vairs neparedz īres maksas atlaides, ja īrnieks veicis remontu vai uzlabojumus īrētajā dzīvoklī.

Taču, kā norāda A.Caunītis, pašvaldībai ir jābūt pārliecībai, ka dzīvošana pašvaldības mājoklī ir droša. Piemēram, runa ir par ugunsdrošību, par situācijām, kad ir jāpārvelk elektrības vadi. Tas vairāk ir par koplietošanas telpām mājā, tomēr vēlāk paveiktais atspoguļosies dzīvokļa lietotājam piestādītajā palielinātajā dzīvokļa īres maksā. Taču ikviens īrnieks ir tiesīgs ar savām vajadzībām vērsties pašvaldībā vai pie apsaimniekotāja – SIA “Gulbenes Energo Serviss”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Man ar pilsētas pārvaldes vadītāju Gintu Āboliņu tūlīt būs saruna par vienu pašvaldības dzīvokli Viestura ielā. Tur vienlaikus vajadzīgs gan plīts, gan krāsns remonts. Mūrnieks pateicis, ka tas maksās apmēram 1500 līdz 2000 eiro. Īrnieks, kurš dzīvo tikai no pensijas, to nevar apmaksāt. Tātad būs jāuzņemas pašvaldībai. Kad tas būs izdarīts, attiecīgi paveiktais tiks iekļauts dzīvokļa īres aprēķinā,” saka A.Caunītis. Formula, pēc kuras aprēķina maksu šādos gadījumos, ir definēta pašvaldības saistošajos noteikumos “Par Gulbenes novada pašvaldībai piederošo un tās nomāto dzīvojamo telpu īres maksas noteikšanas kārtību”, kas ir spēkā no 2022.gada 1.oktobra.

“Tiek nomainīts logs, durvis dzīvoklim vai tiek nomainīts sanitārais mezgls – par to visu ir jāsamaksā īrniekam, ieskaitot PVN un arī pakalpojuma sniedzēja aprēķināto peļņas daļu,” skaidro A.Caunītis.

Īrniecei, kura ar jautājumu vērsusies “Dzirksteles” redakcijā, ir divas iespējas: pašai samaksāt par loga nomaiņu īrētajā dzīvoklī un atrast, kas veic šo darbu, vai lūgt pašvaldību organizēt loga nomaiņu un pēc tam izdevumus par to visu pakāpeniski nomaksāt ar palielinātas īres maksas palīdzību ilgākā laika periodā. To “Dzirkstelei” uzsver novada deputāts Normunds Mazūrs. “Īres līgums paredz reizi piecos gados veikt dzīvokļa kosmētisko remontu. Pašvaldība ar savu naudu tur vairs nepiedalās. To nosaka jaunākie valstī un Gulbenes novada pašvaldībā spēkā esošie normatīvie akti,” akcentē N.Mazūrs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt A.Caunītis saka: “Katru gadījumu izvērtējam. Gada ietvaros arī pasūtām, ka tik logus vajadzēs nomainīt pašvaldības dzīvokļos. Ir tādas dzīvojamās mājas ar pašvaldības dzīvokļiem, kuras skaitās kultūrvēsturiskie pieminekļi. Tur ir jāsaskaņo, kāds izskatīsies nomaināmais logs. Ir plānveida nomaiņas un arī akūti gadījumi. Bet arī tie ir jāizvērtē. Ja var vēl pagaidīt, tad plāno uz nākamo gadu. Bet, piemēram, Brīvības ielā, Gulbenē, kādas mājas pirmajā stāvā ir nenoskaidrotas personas izsists loga stikls pašvaldības dzīvoklim; īrnieks raksta iesniegumu, ka jānomaina visi logi. Nevis tikai jāieliek jauns stikls, bet jānomaina visi rāmji! Pašvaldība ir kā ķīlnieks. Policija vainīgo atrast nevar. Varbūt jāpiedāvā īrniekam stikls, lai pats kārto sasistā loga stikla nomaiņu?”

Pretēji bieži vien kultivētajam mītam, ka sazin kur paliek par pašvaldības dzīvokļiem iekasētā īres nauda, A.Caunītis saka: “To neviens nenodzer, nenospēlē kārtīs. Tā nauda visa tiek novirzīta pašvaldības dzīvojamā fonda uzturēšanai.” Viņš skaidro – pašvaldība samaksā arī par savu brīvo jeb neizīrēto dzīvokļu uzturēšanu, piemēram, tās ir siltumapgādes izmaksas, ja mājā ir centrālapkure. A.Caunītis norāda, ka reizēm ir arī jātiesājas ar kādu no īrniekiem par izlikšanu no pašvaldības dzīvokļa parādu dēļ. Tāpat arī pašvaldība maksā, lai kārtībā tiktu savesti tie pašvaldības dzīvokļi, kuru īrnieki, piemēram, ir miruši. Visi šie pasākumi kopumā saucoties – pašvaldības dzīvojamā fonda uzturēšana. Taču A.Caunītis arī neslēpj – kopumā ieņēmumi par pašvaldības dzīvokļu īri ir pārāk mazi, lai no šiem līdzekļiem uzturētu teicamā kārtībā visu pašvaldības dzīvojamo fondu.

A.Caunītis arī norāda, ka, pamatojoties uz jauno Dzīvojamo telpu īres likumu, vairs nedrīkst būt beztermiņa līgumi pašvaldības dzīvokļu īrei. Un ir vēl citas novitātes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tiekot plānots, ka katram pašvaldības dzīvoklim Gulbenes novadā būs individuāls aprēķins par pašvaldības ieguldījumu un par nolietojumu. Un tur būs informācija par visu, vai tā ir krāsns vai tas ir logs, vai durvis, kuras pašvaldība nomainījusi, veicot kapitālo remontu. A.Caunītis arī saka: “Ja cilvēks negrib, lai mēs strauji paceļam īres maksas apmēru, tad tas “groziņš” jeb nauda, par kuru mēs varam atremontēt dzīvokli, ir maza.”

– Diāna Odumiņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (27)

 1. nez kurš gan pieņēma šos Gulbenes novada domes saistošos noteikumus?
  Bet tagad jautājums: ja es eju prom no pašvaldības dzīvokļa- krāsni ņemu līdzi?

  61
  2
 2. Supper! Cilvēks maksā īri, apsaimniekošanu un vēl nez ko, bet remonti jāveic pašam.

  20
  1
 3. sādžas izpildkomitejas loģikā -tieši tā ejot prom no izpildkomitejas dzīvokļa viss paša ieguldītais ir jaņem līdz tas ir jedomentē un izpildkomitejai ir janod dzīvoklis tāda pašā stāvoklī, kads bija pirms ievākšanās

  43
  1
 4. Obligāti krāsnī jāņem līdzi ja tu pats esi pa savu naudu maksājis.

  22
  1
 5. Obligāti krāsnī jāņem līdzi ja tu pats esi pa savu naudu maksājis.logus arī,durvis arī visu ko tu esi pats esi licis pa savu naudu.

  16
  1
 6. Atremontēt? Nopietni? Žurnālisti, jūs taču esat profesionāļi, sargāsim mūsu valodu!

  8
  1
 7. Nu vot,domei vienalga kas notiek ar Gulbenes cilvēkiem.Tas nekas kad tu esi invalīds.stiklo logu pati,ja nemāki prasi kādām un maksa par loga iestiklošanu 50.eiro.tas kopā ar rocentiem.

  11
  2
 8. “…kura jau daudzus gadus mitinās pašvaldības dzīvoklī Gulbenē.” Tas nozīmē, ka šo logu visus šos daudzos gadus vajadzēja kopt, krāsot, tīrīt. Kāpēc šī īrniece neprasīja ātrāk ? Ir ļoti daudz kāpēc ? Vai cilvēks pats šajā situācijā nav pirmais vaininieks ? Ir tāda kategorija, kurai vienmēr pienākas, bet ir tādi, kuri paši cīnās.

  21
  9
 9. ir pagasti, kur to dara par pašvaldības naudu, ko tā????

 10. Kāpēc citās pilsētās pašvaldības liek logus,durvis un krāsnis taisa.gulbene nē kur tā nauda paliek ko maksā ?????.domei.pareiz būtu lai sauc bez tabu.lai to lietu noskaidro.

  10
  4
 11. Logu maiņa, krāšņu mūrēšana ir kapitālie darbi,kuri javeic īpašniekam ne īrniekam. Tātad pašvaldībai.

  23
  1
 12. Ir noteikumi, kuri ir mainījušies. Par ko te strīdēties? Un citās pilsētās ir tieši tāpat tie paši jaunie noteikumi. Visā Latvijā ir saistošs Dzīvojamo telpu īres likums.

  8
  10
 13. O.jaaa.ja jau pašam par savu naudu ir jamaina logi durvis un ttttt.pašvaldības dzīvoklī.par kuru katru gadu uzkrājas nauda un ir uzkrāta arī par iepriekšējiem gadiem. bet kur viņa paliek tālāk?????tad ejot projām es paņemšu līdzi savas durvis un logus.vieta ielikšu uz putām vecos.logus.durvis. tā būs labāk….Un tas ne kas kad pašvaldība izremontē eiropas līmenī savus dzīvokļus un tajos ielaiž savu darbiniekus…..tad viņi arī atmaksā visu ??????..kad tik ne arrrr.??????

  13
  2
 14. Pienāks tāda diena kad vēlet neies neviens gulbenietis.

  12
  4
 15. Tagad ir pienācis tāds likums kad invalīdiem nepalīdz.

  3
  1
 16. Tad kad īrnieks nomaina logu un pārmūrē krāsni par saviem līdzekļiem ir pilnīgi cita lietošanas kvalitāte. Tas viss tiek saudzēts. Jā jāmaina, bet ir arī jāsaudzē. Šis ir viens no piemēriem, dzīvo, neko nedara un pēc tam kliedz, ka īpašnieks neko nedara. Vai īrējot pie privātā mēs tāpam uzvedamies ? Privātīpašnieks ilgi neauklēsies, palūgs telpas atstāt, savedīs kārtībā un meklēs īrnieku, kurš māk uzvesties.

  12
  10
 17. Loģiski gan būtu, ielieku logu, tā summu man atrēķina no īres maksas un visi apmierināti…

  11
 18. Ielieku durvis/logus pats par saviem līdzekļiem, rakstu pašvaldībai iesniegumu, lai man atgriež naudu, vai arī atsedz konkrētu pilno summu no GES rēķina, par to, ka esmu veicis ieguldījumu šajā dzīvoklī. (Nu ja nē, tad brīdī, kad izvākšos – skrūvēšu ārā gan logus, gan ārdurvis)
  Jaunajiem īrniekiem liek parakstīt pieņemšanas – nodošanas aktu. Tad to arī papildināt un labot.
  Diez gan principiāla padarīšana!

  10
  1
 19. Es no rīta skatījos rīta ziņas,un apakšā bija rakstīts vai invalīdi zin savas tiesības,bet Gulbene domē ir vienalga par invalīdu tiesībām.

  9
  3
 20. Gulbenē ir nabadzīga pašvaldība.Te vispār nekas nenotiek.

  6
  1
 21. Jāmaksā visiem un par visu.Lai pašvaldības transportu uzturētu braukāšanai ārpus darba laika!Cauņa laikam nezin ka pašvaldības transportam var uzlikt gps.Ceļa zīmes nevajadzēs sacerēt!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.