Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Kādu sociālo palīdzību un kādā veidā Gulbenes novadā var saņemt 1.grupas invalīds?

Foto: Gatis Bogdanovs.

“Dzirkstele” ir saņēmusi jautājumus no kādas 1.grupas invalīdes, kura ikdienu pavada ratiņkrēslā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņas mēneša ienākumi ir 245 eiro, neskaitot apkopšanas pabalstu 213 eiro. Viņa lūdz noskaidrot atbildes uz šādiem jautājumiem: kādu atbalstu viņa var lūgt un saņemt kā invalīde, kā trūcīgā; cik lielā apmērā un vai var saņemt atbalstu par malku, par gāzi, par telefonsakariem; kas un cik bieži jādara – vai jāraksta iesniegums, jāiesniedz citi dokumenti, lai saņemtu atbalstu maksājumiem no pašvaldības, no novada sociālā dienesta.

Gulbenes novada sociālais dienests atbild:

– Lai sniegtu konkrētu atbildi, vislabāk, protams, būtu zināt faktisko situāciju. Ja mājsaimniecībā ir viena persona ar ienākumiem 245 eiro mēnesī, viņai nav uzkrājumos vairāk par 272 eiro, nav vairāk par vienu nekustamo īpašumu, nav vairāk par vienu automašīnu, tad šāda persona var pretendēt uz trūcīgas personas statusu. Trūcīga (ienākumi nepārsniedz 272 eiro mēnesī vienīgajai personai mājsaimniecībā) vai maznodrošināta persona (ienākumi nepārsniedz 376 eiro vienīgajai personai mājsaimniecībā) var pretendēt uz pabalstiem veselības aprūpei: medikamentu iegādes izdevumu segšanai līdz 50 eiro gadā; izdevumiem par veselības aprūpes pakalpojumiem līdz 100 eiro gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mājokļa pabalsta piešķiršanu nosaka Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 35.panta trešās un ceturtās daļas regulējums.

Lai zinātu, kādā apmērā persona var pretendēt uz mājokļa pabalstu kurināmā iegādei, nepieciešama informācija par mājokļa platību.

Persona var pretendēt arī uz citiem izdevumiem mājokļa uzturēšanai: tiek ņemti vērā izdevumi par īri, apsaimniekošanu, patērēto ūdeni, elektrību, atkritumiem, nekustamā īpašuma nodokli, telekomunikāciju izdevumiem, nepārsniedzot 20 eiro mēnesī, gāzi (ja lieto balonu gāzi, tad ne vairāk par diviem baloniem ar tilpumu 50 litri gadā). Visām izdevumu pozīcijām ir noteiktas normas atbilstoši Ministru kabineta 2020.gada 17.decembra noteikumu Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu” 3.pielikumam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai saņemtu mājokļa pabalstu, personai ar iesniegumu ir jāvēršas Gulbenes novada sociālajā dienestā. Iesniegumam pievieno izdevumu apliecinošus dokumentus. Piemēram, ja persona vērsīsies februārī, tad iesniegs rēķinus, kas izrakstīti februārī par janvāri. Pabalstu piešķir uz 3 vai 6 mēnešiem, tomēr izdevumus apliecinošie dokumenti jāiesniedz katru mēnesi, un arī attiecīgi aprēķināto pabalstu izmaksā katru mēnesi.

Līdz 2023.gada 31.maijam mājokļa pabalsta aprēķināšanā ir spēkā normas, ko nosaka Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likuma 13.panta 2.1 daļas regulējums, kas nosaka, ka, aprēķinot mājokļa pabalsta apmēru, par laikposmu no 2022.gada 1.oktobra līdz 2023.gada 31.maijam mājsaimniecībai garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summai piemēro koeficientu 3. Savukārt šī likuma 2.2 daļas regulējums nosaka, ka mājokļa pabalsta apmēru mājoklim, kur apkuri nodrošina ar cieto kurināmo, aprēķina, piemērojot ne vairāk kā 12 eiro par mājokļa kvadrātmetru, ar nosacījumu, ka aprēķinā tiek ņemta vērā normatīvā platība – vienai personai 32 kvadrātmetri (ja dzīvo vairākas personas, tad normatīvā platība palielinās par 18 kvadrātmetriem uz katru personu), tomēr, ja mājoklī ar 2 istabām dzīvo pensionārs vai persona ar invaliditāti, tad aprēķina kurināmo par visu platību.

Aicinām katru personu, kas vēlas noskaidrot, vai ir mājokļa pabalsta pretendents, vērsties Gulbenes novada sociālajā dienestā vai attiecīgi pie sociālajiem darbiniekiem Gulbenes novada pagastu pārvaldēs.

Gulbenes pilsētā sociālais dienests atrodas Dīķa ielā 1. Uz konsultāciju pilsētā jāpiesakās iepriekš pa tālruni 25675067.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.