Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Kāpēc Gulbenes novada pašvaldība iekasē soda naudu, ja nekustamā īpašuma nodoklis samaksāts termiņā? (labots)

Foto: “Pixabay”.

“Nepatīkams jaunatklājums mani pārsteidza 9.februārī. Saņēmu Gulbenes novada pašvaldības maksāšanas paziņojumu par nekustamā īpašuma nodokli 2024.gadam,” “Dzirkstelei” raksta galgausniete Austra Karole.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa skaidro: “Šī mana maksājamā summa nav mainījusies vairākus gadus. To arī vienmēr esmu samaksājusi pilnā apmērā un laikus – oktobra beigās vai novembra pašā sākumā Galgauskas pagasta pārvaldē, to veicot par visu gadu. Pagasta pārvaldes lietvede necēla iebildumus, pat apstiprināja, ka tā var darīt. Tā kā esmu pensionāre, pa ceturkšņiem samaksāt rastos grūtības, jo ik ceturksni ir jāmaksā arī citi izdevumi: par tehniku zemes apstrādei; par elektrību; par medikamentiem veselības uzturēšanai; par preses abonēšanu; par pārtiku. Kad saņemu Lauku atbalsta dienesta atbalstu, tūlīt samaksāju nekustamā īpašuma nodokli visam gadam vēl līdz 15.novembrim. Arī 2023.gada 3.novembrī veicu šo maksājumu ar pārskaitījumu no bankas konta. Bija liels un nepatīkams pārsteigums, kad 6.februāra paziņojumā ieraudzīju, ka par laikus nemaksāto nodokli pie 2024.gada summas man pierēķināta nokavējuma nauda kā sods. Vai varbūt jauns nodoklis? Kā var būt sods par pilnā apmērā laikus samaksātu nekustamā īpašuma nodokli? Turklāt nule saņemtajā maksāšanas paziņojumā ir šāds teikums: “Maksāšanas paziņojumā minēto summu var apmaksāt visu uzreiz vai daļēji pēc maksātāja norādes.” Kad piezvanīju pašvaldības kasierei, viņa soda naudu pamatoja ar to, ka maksājumi netika veikti pa daļām katrā ceturksnī. Atliek secināt, ka Gulbenes novada pašvaldība šādi ir izdomājusi jaunu soda nodokli savu algu palielināšanai. Tas – par laikus samaksātu naudu kā jaunu naudas iekasēšanas veidu no iedzīvotājiem, pat pensionāriem. Apetīte rodas ēdot. Šo sakāmvārdu apstiprina arī tas, ka novada administrācija vēl arvien neatsakās no lielajiem, manuprāt, nepelnītajiem algu pielikumiem. Varbūt neesmu vienīgā, kura “apbalvota” ar šāda jauna soda nodokļa iekasēšanu?”

Portālā “Epakalpojumi.lv”, ar kura starpniecību internetā iespējams Gulbenes novada pašvaldībai nomaksāt nekustamā īpašuma nodokli, patiešām šis nodoklis ir sadalīts ceturkšņos un katram ceturksnim ir noteikts atsevišķs termiņš: līdz 2.aprīlim; līdz 15.maijam; līdz 15.augustam; līdz 15.novembrim. Šie termiņi un summas norādīti arī maksāšanas paziņojumā. Ja visu summu nomaksā līdz 2.aprīlim, tad, protams, nekādus termiņus nokavēt vairs nevar. Ja visu maksājumu veic novembrī, tad trīs maksājumu termiņi jau ir nokavēti un par tiem iekasē kavējuma naudu. Maksājumu ieskaitīšana tiek veikta atbilstoši 2018. gada 30.oktobra Ministru kabineta noteikumiem Nr. 661 “Kārtība, kādā maksā nodokļus, nodevas, citus valsts noteiktos maksājumus un ar tiem saistītos maksājumus un novirza tos saistību segšanai”.

Saskaņā ar likumu „Par nekustamā īpašuma nodokli” nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi jāveic vienu reizi ceturksnī. Likums “Par nodokļiem un nodevām” paredz: “Par nodokļu un nodevu maksājuma samaksas termiņa nokavējumu maksātājam tiek aprēķināta nokavējuma nauda — no laikā nenomaksātā pamatparāda 0,05 procenti par katru nokavēto dienu, ja konkrētā nodokļa likumā nav noteikti citi nokavējuma naudas apmēri.”

Pašvaldības Juridiskās nodaļas vadītāja Sanita Mickeviča “Dzirksteli” informē, ka visos neskaidrajos jautājumos par nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanu var vērsties pie pašvaldības darbinieces Daces Vējiņas. Viņas tālrunis darba laikā – 64474901, e-pasta adrese – “dace.vejina@gulbene.lv”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (31)

  1. Tāpēc kad pašvaldībai naudu vajaga, lai celtu sev algas.

    18
    7
  2. Kāpēc valsts iestādes pret pensionāriem izturas ar tik klaju necieņu? Cienījamā skolotāja nav sapratusi jauno kārtību. Ja nekļūdos, tad šīs soda naudas sāka kruķīt no pagājušā gada. Nu tak painformējiet sava novada seniorus, izskaidrojiet, lai saprot. Jeb nav intereses?! Svarīgi tik kādam maksimāli naudu atņemt.

    32
    4
  3. Pašvaldības attieksme vēl nepatīkamāka ir tad, ja aizej maksāt nodokli un tev pēkšņi paziņo, ka ir parāds par pagājušo gadu ar soda procentiem. Un tu pat paziņojumu neesi saņēmis, kaut gan apgalvo, ka izsūtīts. Vai tiešām nekā nevar atgādināt saviem iedzīvotājiem? Visa atbildība uzkrauta cilvēkam, iestāde tik iekasē naudu. Krāj soda naudiņu, vai? Ja paziņos, tak vēl ņems un samaksās uzreiz.

    24
    3
  4. Bet no rakstītā sapratu,ka maksāšana notika par nākošo gadu,nevis tekošo?Varbūt kļūdījos!!

    1
    4
  5. Valsts jāj iedzīvotājus, kamēr neņemsim rokās dakšas, lāpstas un cirvjus, un neiesim uzbrukumā pret visu valsts valdību tikmēr tā arī mūs čakarēs.

    15
    5
  6. Viņa saņēma jauno paziņojumu par zemes nodokli un uzzināja, ka ir parāds jeb doda procenti par 2023.gadu. Brīnījās, jo nodokli samsksājusi līdz 2023.g. gala termiņam – 15.11. Nezināja, ks normatīvie skti prasa maksāt par katru ceturksni. Nepietiek samsksāt 1x gadā. Ceturkšņa maksājumus (noteiktā termiņā) nosaka maksāt likums. Likums pašvsldībai paredz arī irkssēt nokavējuma nsudu par kstru nokavēto dienu. Šāda kārtība valstī ir jsu sen. Tikai Covid-19 pandēmijā valsts ļāva maksāt 1x gadā un neiekasēt nokavējuma naudu. Pašvaldība tagad dara tikai to, kas tai jādara.

    11
    20
  7. Ir jau aizmirsies,ka sadalīti pa ceturkšņiem maksājumi tika tādēļ,lai būtu vieglāk samaksāt.Nebija runa,ka tie termiņi ir obligāti.Tādēļ mums ir ierēdņu bars,kam dota atļauja jāt mūs,kā paši sadomā.

    20
    6
  8. Soda procentu ieksētājam, izsniedzot rēķinu jānorāda, kādā gadījumā sāksies soda procentu aprēķināšana un cik liels ir procents. Nepietiek mistiski uzskaitīt likumus. Vai tā nav? Jābūt visam saprotamam parastam cilvēkam, ne juristam. Ja cilvēks nav sapratis noteikumus, tad kā var zināt? Bez tam, vai tiešām pašvaldība tik rijīga, ka pensionāram, kurš samaksā tekošā gada beigās, ir jārēķina procenti? Atvieglojumus var noteikt pašvaldība. Pat netiek lūgts atbrīvot no samaksas, bet būt saprotošiem. Jaunie arī būs veci un saskarsies ar vēl nievājošāku attieksmi, jo viņi ne paši ciena vecumu, ne to māca bērniem. Bet deputāti gados jau drīz kā pensionāri tikai uz pensijas, izbaudīs sava darba augļus. Varbūt jāpieņem lēmums sākt ražot ērtas ragaviņas vilkšanai uz mežu?

    12
    3
  9. Nepaslinkoju un atradu rakstu, kad šīs nokavējuma naudas atjaunotas- to pieņēma pagājušā gada decembra sēdē. Nokavējuma naudas atcēla Daudziņas vadītā dome, vairāk kā desmit gadus atpakaļ. Ja decembrī atjaunoja, cik likumīgi ir aprēķināt par visu 2023.gadu? Tad varbūt šajā neprātīgajā naudaskārē viņi aprēķinās sodus par visiem 10 iepriekšējiem gadiem arī?

    27
    2
  10. Tas jau nopietni. Principā, ja ir tā un negrib kolektīvos tiesu darbus, soda procentu nauda par pagājušo gadu jāatdod atpakaļ cilvēkiem. Tur tiešām nav jēdzīgu juristu? Kopumā pieņem lēmumus un dara trakas lietas, ja cilvēki mestos uz vienu roku, daudz kas tiktu atcelts, apturēts un atgriezts izejas stāvoklī. Diez ko tie gudrie darītu, ja cilvēki prasītu atdot soda naudiņu?

    12
    2
  11. Piekrītu. Varēja jau atļaut turpināt tekošā gada NĪN nodokli maksāt pilnā apmērā līdz tam 15.novembrim bez soda. Un skumji, ka neizdevās izcīnīt viena mājokļa NĪN atcelšanu. Lai tie daži, kuri sapirkuši daudzos dzīvokļus tad maksā visus nodokļus.

    15
  12. Es maksāju visu summu uzreiz kolīdz saņemu rēķinu. Tas ir gada sākumā. Un tad nekādi sodi nenāk.

    14
    2
  13. Jā, uz tādiem pareizajiem balstās pasaule bez izpratnes par citu problēmām, bez līdzjūtības, ar nosodījumu. Kas par to, ka varbūt pašvaldība nedrīkstēja ieturēt soda procentus! Man ir labi, ar citiem lai dara kā grib! Vai tā, cienījamie tautieši? Bet ja nu citreiz netaisnība skars jūs? Kaut arī jūs šobrīd mani niciniet, es nostāšos jūsu pusē. Jo pasauli uztveru tikai tā.

    2
    2
  14. Kādas mūsdienās ragaviņas?! Aiz kājām aizvilks un pa ceļam vēl zābakus nospers!

  15. Man īsti nav skaidrs. Kādēļ sieviete iedomājusies, ka gala atmaksas termiņš ir pēdējā ceturkšņa atmaksas termiņš? Loģiski, ka tādā gadījumā tiek piemērota soda nauda, jo iepriekšējos ceturkšņus sieviete maksājumus nav veikusi līdz norādītajiem datumiem.
    Tad jau tikpat labi es varu neievērot nekādus termiņus un apmaksu veikt reizi 5 gados. Domājat, ka arī tādā gadījumā nebūtu pieņemami saņemt par to sodu? Maksājumi ir kavēti, līdz ar to, protams, soda nauda ir jāaprēķina.
    Samaksājot visu summu uzreiz, līdz norādītajam 1.ceturkšņa datumam nekas netiktu kavēts, jo (jau atkal loģiski) – samaksāts ir laikus – pirms norādītie termiņi ir pienākuši.

    13
    3
  16. Vai jūs varētu pateikt, kur sieviete to varētu izlasīt? Vai aprēķinā nav jāizskaidro, pie kādiem nosacījumiem tiks piemērots sods, kāds ir soda procents un kā tiek aprēķināta soda nauda? Vai tas nav administratīvs akts, kad tiek aprēķināta soda nauda? Pat saņemot soda naudas summu, nekas nav paskaidrots. Jūsu augstprātība ir inteliģences trūkuma paraugs, bet rakstīt cenšaties gudri. Gadījumā, ja decembra beigās lēma, ka atjaunos soda procentus, tad tas attiecas ne ātrāk kā uz šo gadu!

    4
    2
  17. Pazīstama situācija. Arī nomnieki ko tik neizdomā, lai vispār nemaksātu vai maksātu mazāk. Tā vietā, lai paņemtu rokās likumu un izlasītu, viņš raksta avīzei. Un beigās tikpat paliek pie sava viedokļa. Pamēğiniet tādam ieskaidrot, ko saka likums. Un tāda visa sabiedrība. Prāta ziņā gulbenieši nav pieauguši ne par centimetru, lai gan 30 gadus it kā brīva valsts, attīsties, pilnveidojies, bet ne, dumības dzirnakmens pie kājas, neļauj.

    6
    3
  18. Likumi jālasa juristiem, kuri pārstāv pakalpojuma sniedzēju. Un saprotami un īsi jāpasaka, kas ir kas vienkāršam cilvēkam. Netaisnojaties tik traki, iestrādājiet nepieciešamo informāciju veidlapās un miers mājā. Gan izrakstot rēķinus, gan nosakot soda naudu! Un tad varēsiet pārmest, ka tantuks laukos neievēro termiņus!

    3
    1
  19. Vai Dzirkstele varētu noskaidrot, kā ir ar tiem soda procentiem īpašuma nodokļa samaksai? Tiešām bija ar lēmumu atcelti un atjaunoti tikai 2023.gada decembrī? Un ja tā, par kuru periodu drīkst sākt aprēķināt soda naudu?

  20. Iekopēju 28.12.2023 rakstu no portāla dzirkstele.lv

    2010.gada 26.marta novada domes sēdē bija pieņemts lēmums “Par kavējumu naudas par kavētiem maksājumiem neaprēķināšanu”, bet šā gada pēdējā novada domes sēdē 28.decembrī deputāti nobalsoja par iepriekšējā lēmuma atzīšanu par spēku zaudējušu.13 gadus spēkā bija Gulbenes novada deputātu lēmums, kas ļāva nepiedzīt kavējuma naudu, ja laikus nebija samaksāts Gulbenes novada pašvaldībai, piemēram, nekustamā īpašuma nodoklis par zemi.

    Pašvaldības vecākais jurists Eduards Garkuša šajā sakarā finanšu komitejas 21.decembra sēdē izskaidroja, ka pirms 13 gadiem pieņemtais deputātu lēmums toreizējās domes priekšsēdētājas Sandras Daudziņas vadībā, visticamāk, bijis saistīts ar iedzīvotāju tā brīža zemo maksātspēju. Tā bijusi pašvaldības pretimnākšana iedzīvotājiem.

    “Šobrīd normas par nokavējuma procentiem mēs esam iestrādājuši arī līgumos,” teica E.Garkuša un norādīja, ka likums pats par sevi nosaka nokavējuma procentus arī tad, ja tie netiek pielīgti. “ “Cilvēkiem, ja viņiem ir izveidojies parāds, diemžēl būs jāmaksā arī nokavējuma procenti, jo katrs ir atbildīgs par savu rīcību,” viņš piebilda.

  21. Noskaties 21.12.2023. finanšu komitejas pirmo jautājumu. Kavējuma naudu lēmums ir par komunālajiem maksājumiem. Nevajag jaukt dažādas lietas

    5
    1
  22. Ja mēs, prastā tauta, kaut ko nesaprotam vai pārprotam, pašvaldībai ir pienākums skaidrot pieņemtos lēmumus nevis anonīmi komentāros, bet pieejamā formātā norādot autoru. Izrādiet iniciatīvu un apgaismojiet tos, kam sarežģīti tikt pie jūsu lēmumiem! Tas tomēr skar naudas lietas un tāpēc jābūt pilnīgai skaidrībai.

    5
    1
  23. Citēju “…13 gadus spēkā bija Gulbenes novada deputātu lēmums, kas ļāva nepiedzīt kavējuma naudu, ja laikus nebija samaksāts Gulbenes novada pašvaldībai, piemēram, NEKUSTAMĀ ĪPAŠUMA NODOKLIS PAR ZEMI…”
    Ja tas attiecas tikai uz komunālajiem maksājumiem un es pārprotu, tad izskaidrojiet, kā tas var būt, ka Ausmas kundze gadiem ir maksājusi NĪN novembrī, vienmēr viss bija labi, bet tagad uzrēķina sodu. Iepriekš varēja, tad pagājšgad vairs nē? Kādā sakarā?

  24. Pašvaldībai iespējams noteikt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, nesaistīti ar nodokļa likmēm. Jāievēro objektīvs dalījums grupās u.c. Nu neražosim ragaviņas, bet atļausim pensionāriem samaksāt nodokli līdz nākošā gada 1.aprīlim bez kavējuma naudas, jo vecumā gadās aizmirst, ka neesi samaksājis, kā arī gadās citi apstākļi. Nu savi cilvēki taču, kas lielākoties dzīvojuši un strādājuši novadā, bet tagad grib vecumdienas bez liekā stresa. Un tie spēka gados lai nešūmējas, grūti tagad saprast, bet paši būsiet veci!

  25. Varbūt tad tagad sāksim visus attaisnot? Vecums, problēmas ģimenē, stress darbā, inflācija, svarīgāki citi tēriņi, aizmirsa utt. – vai tad nu visi nevarētu atrast kādu attaisnojumu, kādēļ kāda rēķina apmaksu kavēt?

    Es arī neredzu iemeslu, kādēļ pieminēt augstprātību. Atvainojiet, bet vai tiešām pirmo reizi dzirdat par termiņiem un to, ka kaut kas jāsamaksā līdz norādītajam datumam? Ja vēlaties interpretēt rēķinā saņemto informāciju kādā savā veidā, varat to darīt, tomēr tas nenozīmē, ka šī interpretācija nebūs kļūdaina. Ne velti rakstīts, ka “nezināšana neatbrīvo no atbildības”.
    Likumā, kuru ikviens var izlasīt, par termiņiem arī ir izskaidrots: “(3) Nekustamā īpašuma nodoklis maksājams reizi ceturksnī — ne vēlāk kā 31.martā, 15.maijā, 15.augustā un 15.novembrī — vienas ceturtdaļas apmērā no nodokļa gada summas. Nodokli var nomaksāt arī reizi gadā avansa veidā.”

    Par sodu runājot – sievietei jau tika izskaidrots, ka sods ir par kavētiem maksājumiem. Cita informācija ir pieejama publiskajā telpā. Neviena pienākums nav kādam atsevišķi ko skaidrot. Ja ir jautājumi- jāmeklē atbildes likumos un noteikumos vai jāvēršas attiecīgā iestādē.
    Ja Jums ir īpašums, tā tomēr arī ir Jūsu atbildība

    5
    2
  26. Tieši jūs kā pašvaldības darbinieks neievērojot prasības. Gan nodokļa paziņojums, gan kavējuma naudas aprēķins ir administratīvais akts. Ja tas neko neizsaka, tad iepazīstieties ar MK noteikumu nr.495, “Likuma “Par nekustamo īpašuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 36.p., kā arī minētā likuma 3.p.3.d. Pirms ko prasīt no cilvēkiem bez juridiskās izglītības, godprātīgi izpildiet savus pienākumus. Un ar tādu paštaisnu attieksmi labāk ielas slaucīt! Komentāru diskusijas, ne? Sniedziet kvalificētu atbildi un skaidrojumu laikrakstā, ja dūša to atļauj!

    5
    1
  27. Kurš tieši no komentētājiem ir pašvaldības darbinieks? Un kas uz to norāda?

    Vai tas, ka netiek piekrists šāda veida tekstiem: “pašvaldība šādi ir izdomājusi jaunu soda nodokli savu algu palielināšana”, “Tas – par laikus samaksātu naudu kā jaunu naudas iekasēšanas veidu no iedzīvotājiem, pat pensionāriem. Apetīte rodas ēdot”? Un tas, ka tiek norādīts uz kļūdām, kuras arī pati sieviete pieļāvusi?

    Izskatās, ka Jūs arī esat šī sieviete, kas vērsās Dzirkstelē, ja reiz zināt, kas ticis vai neticis saņemts 🙂
    Norādītajos likuma punktos atbildes neatradu. Citos gan

  28. Es arī šobrīd nedaudz neizprotu – ja sieviete sākotnēji sūdzējās par to, ka soda nauda viņai aprēķināta, lai gan ir visu apmaksājusi laikus, kādēļ izejat no šī un uzmanību vēršat uz citām lietām?
    Tad varbūt sākumā ir jāsaprot – bija vai nebija sievietei taisnība par maksāšanas termiņu ievērošanu. Kā norādīju – nebija. Un pēc tam tad var runāt tālāk un skatīties uz citām lietām

    3
    3
  29. Kāpēc iepriekš viņa varēja šādi maksāt bez soda un tagad vairs nē?
    Vismaz saprotu, ka visu laiku šādi ir maksājusi un neviens neko un tad 2023.gadā kāds pamodās?

    3
    1
  30. Ne darbinieks bet deputāts? Arī jūs varētu apgaismot atpalikušo un kašķīgo tautu ar interviju vai rakstu. Patiešām būtu pateicīgi. Daudzi komentētāji nesaprašanā, ņemot vērā komentārus un plusiņus. Un neskaidros jautājumus arī viegli izsecināt.Tāda karsta diskusija izvērtusies, cerams ka nesīs augļus vismaz nākotnē.

    2
    0
  31. Sen zināms, ka likuma nezināšana neatbrīvo no atbildības. Nesaprotu par ko te vispār cepiens. Tas ir tas pats, kas paņemt kredītu un izdomāt, ka visu summu maksāšu kredīta termiņa pēdējā maksājumā. Galu galā, nav ko grābt tik daudz zemes, ka nevar nodokli samaksāt, nesagaidot platību maksājumus.

    3
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.