Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Komentārs: Aug lapu koku cenas – malka un granulas kļūst par “jauno naftu”

Foto: “Mm.lv”.

Problēmas būvniecības materiālu, kā metāla un izolācijas pieejamībā, pieaugošās transporta izmaksas un inflācija ir samazinājušas pieprasījumu un resno skujkoku zāģbaļķu vidējo cenu Latvijā par gandrīz 3 % šī gada jūnijā. Tajā pašā laikā pieprasījums pēc malkas jūnijā paaugstināja lapu koku malkas cenas par 8 %, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-Silva” apkopotā informācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jūnijā tika veiktas izmaiņas koku ciršanas noteikumos Latvijā. Jaunā kārtība paredz, ka tiek samazināti koku caurmēri (diametrs), kuru sasniedzot mežaudze apsaimniekošanas cikla ietvaros tiek novākta meža ražas atjaunošanas cirtē. Turklāt, kas ir svarīgi, tiek samazināta birokrātija – visām bonitātēm tiek noteikts viens caurmērs. Izmaiņas ir paredzētas arī meža atjaunošanas noteikumos. Tas nozīmē, ka meža īpašniekam būs lielāka atbildība atjaunot mežu. Atjaunot varēs tikai ar sertificētu un vērtīgu stādāmo materiālu, kas nākotnē nesīs būtisku labumu tautsaimniecībā. Augs meža īpašumu vērtība, un mežsaimniekam būs nedaudz ātrāks apsaimniekošanas cikls, jo meža īpašuma vērtība šodien ir nākotnē iegūstamais diskontēts uz šodienu. Tas ir solis pretī tam, lai meža īpašnieki varētu patstāvīgi uzņemties atbildību par to, ko darīt ar savā īpašumā esošu mežu, un palielināt apsaimniekošanas efektivitāti. Sagaidāms, ka kokmateriāli turpinās būt pieprasīts izejmateriāls būvniecībai, jo principā ir vienīgais materiāls ar pozitīvu CO2 piesaisti.

Arvien aug meža izstrādātāju interese un konkurence ne tikai par izstrādei pieejamām cirsmām, bet arī par darbaspēka un tehnikas pieejamību, kas varētu būt viens no izaicinājumiem nākamajiem periodiem visā Eiropā, liecina “E-Silva” ekspertu prognozes.

Jūlijā pilnībā tiks pārtraukts Krievijas meža produkcijas eksports uz Eiropu, spēkā stāsies Eiropas Savienības sankcijas, kas ierobežo koksnes izstrādājumu piegādi no Krievijas un Baltkrievijas, kas ilgstoši bija nozīmīgas koksnes produktu piegādātājas visā Eiropā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasaules tirgū trūkst aptuveni 10 % kurināmā

Pārmērīgs pieprasījums pēc malkas aptver visu Eiropu, sākot no Baltijas valstīm līdz pat Lielbritānijai. Malka kļūst par “jauno naftu”. Pieprasījuma pieauguma rezultātā malkas cenas Latvijā palielinājušās gandrīz par 55 % pēdējo četru mēnešu laikā. Lai gan ražošanas apmēri ir rekordaugsti, pasaules tirgū trūkst aptuveni 10 % kurināmā – granulu. Cenas turpina kāpt, šobrīd nav paredzams, kad šis kāpums sasniegs augstāko punktu. 

Krīt resnā skujukoku zāģbaļķa cena

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skujkoku papīrmalkas cena divu mēnešu laikā pakāpusies jau par 20 %, jūnijā vidējai cenai sasniedzot 80 eiro kubikmetrā. Resno zāģbaļķu cenu kritums saistīts ar būvniecības aktivitātes kritumu un uzkrājumu veidošanos.

Bērza cena aug visu pirmo pusgadu

Viens no lielākajiem bērza finiera un saplākšņa piegādātājiem Eiropā līdz šim bija Krievija. Bērza finierkluču vidējā cena jūnijā palielinājusies 1 eiro par kubikmetru robežās, savukārt bērza taras vidējā cena piedzīvojusi nopietnu cenas kāpumu, augstākajā punktā pakāpjoties no 92 līdz pat 110 eiro kubikmetrā, kas ir palielinājums par gandrīz piektdaļu Bērza papīrmalkai tupinās cenas pieaugums, vidējai cenai pakāpjoties jūnijā par 24 %.

– Ieva Lapiņa-Ennīte (“E-Silva”)

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (6)

 1. Tad labāk nosprāgsi badā? Ko pindosu pakaļlaiža?

  1
  5
 2. Ko tad tu lieto pindosu internetu,ko?Tu utaino sūkātājs!

  4
  1
 3. Ā,tu vienkārši pa gabalu mīli savu vatlandi.Geiropā tak labāk…..!?

  3
  2
 4. Aizej labàk pie bidona bildes pašapmierinies.

  1
  4
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.