Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

LASĪTĀJS JAUTĀ: Kā palīdzēt stārķiem?

Foto: no “pixabay.com”

“VAI TIEŠĀM nekā nevar palīdzēt stārķiem? Viņi cenšas vīt ligzdu vietā, kur tā pirms tam ir bijusi. Stāsts ir par māju Brīvības ielā. Uz tās skursteņa stārķi vija ligzdu, bet tagad virs tā skursteņa ir jumtiņš, lai putni tur vairs ligzdu nevītu. Katru dienu braucam garām un redzam, kā abi stārķi nabadziņi stāv uz šīs mājas jumta un cenšas vīt ligzdiņu. Bet tas nav iespējams, un izskatās traģiski. Nevaru noskatīties – viņi nes zarus, mēģina vīt. Laiks taču iet. Varbūt var palīdzēt stārķiem? Uz skursteņa droši vien nav īstā vieta, lai vītu ligzdu, bet viņi grib tur atgriezties. Varbūt ir dabas draugi, kuri var kaut kā palīdzēt, piemēram, uzstādot stabu, kur viņi var uzvīt ligzdu,” interesējas “Dzirksteles” lasītāja.

Atbild ornitologs Elvijs Kantāns:
“Apkārtnē vietas, kur stārķiem vīt ligzdu, vēl ir pietiekami, tikai stārķi mēģina vīt ligzdu savā vecajā vietā. Protams, uzlikt stabu var, bet jārēķinās, ka tas aizņems laiku, bet citiem stārķiem jau ir izdētas pirmās olas. Manuprāt, labāk būtu lieki neko tagad nedarīt, jo tas paņems laiku. Kamēr uzliks stabu, kamēr viņi vīs ligzdu, aizkavēsies putnu attīstība, proti, mazie stārķi šķilsies vēlāk, un pēc tam viņi var netikt līdzi savam baram. Jā, liela daļa stārķu mēdz vīt ligzdu vecajā vietā. Protams, ja izjauc veco ligzdu un uztaisa kaut ko tādu tās vietā, kā šajā gadījumā – jumtiņu, jārēķinās, ka putni var šādi mocīties, jo viņiem ir atņemta dzīvesvieta. Bet stārķi no tā nemirst, un, iespējams, viņi vēl atradīs citā vietā sev dzīvesvietu.

Ja ligzda ir nojaukta pirms ligzdošanas, tas nav tas sliktākais variants. Stārķu pāris nav aizgājis bojā, un, ja neligzdos šogad, tad nākamgad noteikti ligzdos citā vietā.

— Inita Savicka

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

  1. Pagājušajā nedēļā netālu no Ozolkalna divi stārķi gribēdami uzvīt ligzdu elektrības staba galā gāja bojā. Žēl.

  2. Staarkii ir mani milakie putni un vinu ligzda gadiem savita uz elektribas staba.kurs ur atvienots …starki visur ligzdas nevij bet uz aaderem….tomer kaut jas vairs nav kartibaa ari maniem starkiem…pagajuso gadu pereja bet neizpereja…tie atri pazuda…so pavasari ieradas tikai 10.aprilii..un pazuda..briziem kads atlido bet neparojas un neperee…uz lugzdas neuzturas.domaju kaut kas vairs tai dabaa nav kartibaa..tadi brinumi hekad agrak bav bijusi..vispar nesmu redzejysi nevienu vardi..varbut jut ka baribas trukst…nezinu bet esmu noskumusi bez viniem.

  3. Cerams, ka Brīvības ielas mājas epopeja neatkārtosies no pagājušā gada, kad izcēlas ugunsgrēks un sadega stārķi.
    Labāk lai nevij, nekā sataisa lizgdu, izdēj olas un iet bojā.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.