Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

LASĪTĀJS JAUTĀ: Kā tiek organizēta narkotisko/psihotropo vielu klātbūtnes noteikšana organismā?

Foto: “Pexels”.

Kriminālprocesi tika, tiek un tiks uzsākti Gulbenes novadā par dažādiem kriminālpārkāpumiem, kur ir runa arī par aizdomās turamās/pārbaudāmās personas iespējamo atrašanos narkotisko vai psihotropo vielu ietekmē. “Dzirksteles” lasītāji jautā, kāda ir parastā kārtība, kā tiek veiktas analīzes šo vielu klātbūtnes noteikšanai cilvēka organismā? Noprotams, ka personu nogādā Balvu slimnīcā, kur tiek paņemtas asins analīzes. Dzirdēts, ka Balvu slimnīcas laboratorijā paši neveic testus par narkotiku esamību/neesamību asins vai urīna analīzēs. Tātad paraugus sūta uz Rīgu, uz augstāka līmeņa laboratoriju?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skaidrot to “Dzirkstele” lūdza Vidzemes prokuratūras virsprokuroru Sergeju Noviku:

– Vispārējo alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmes pārbaudes kārtību nosaka 2008.gada 2.jūnija Ministru kabineta noteikumi Nr.394 “Alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmes pārbaudes kārtība”.

Par Gulbenes novadā izdarītu noziedzīgu nodarījumu persona teorētiski var tikt nogādāta uz jebkuru no tuvākajām Vidzemes teritorijā esošajām medicīnas iestādēm (piemēram, SIA “Alūksnes slimnīca”, Madonas novada pašvaldības SIA “Madonas slimnīca” vai SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība”), parasti personas tiek nogādātas tuvākajā medicīnas iestādē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Medicīnisko pārbaudi veic sertificēts narkologs vai citas specialitātes ārsts, kas ārstniecības iestādē, kurā izmeklējumus var veikt, izmantojot enzimatīvo imūnmetodi, gāzu hromatogrāfijas metodi un ķīmiski toksikoloģiskās izmeklēšanas metodi, un kurā ķīmiski toksikoloģisko ekspertīzi veic sertificēti tiesu eksperti, ir apguvis attiecīgo medicīniskās pārbaudes metodi alkohola koncentrācijas noteikšanai asinīs un narkotisko vai apreibinošo vielu iespaida konstatēšanai un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir ieguvis attiecīgu ārstniecisko un diagnostisko metožu sertifikātu.

Iepriekš minēto prasību izpilde attiecībā uz ķīmiski toksikoloģisko ekspertīzi šobrīd ir iespējama VSIA “Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs” Alkohola, narkotisko un psihotropo vielu reibuma ekspertīzes nodaļas ķīmiski toksikoloģiskajā laboratorijā, un to veic sertificēti tiesu eksperti.

Vienkāršots narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmes pārbaudes procedūras apraksts ir šāds: ārsts slimnīcā, veicot pārbaudi, sākotnēji apraksta personas klīnisko ainu, no personas paņem nepieciešamos bioloģisko materiālu paraugus turpmākai izpētei, iegūtos paraugus nosūta tiesu ekspertam izpētei un pēc eksperta atzinuma saņemšanas sniedz savu atzinumu par to, vai personai ir vai nav konstatēta narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekme vai lietošana.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

 1. Ar kādām tiesībām kāds var ar mani veikt medicīniskas manipulācijas (ņemt asins paraugus)?
  Tas viennozīmīgi ir pret visām cilvēktiesību konvencijām!

  2
  2
 2. Es sapratu tā, ka šis raksts ir tapis sakarā ar skuķenes uzbraukšanu G. Rubenim.Cilvēku neapmierinātība ar tiesas spriedumu bija ļoti liela un sākotnēji izskanēja tāda versija, ka skuķenei narkotikas kāds piebēris kafijā. Un te spriedums tāds, ka viņa var turpināt braukāt. Cilvēki taču nav muļķi, pazīst to ģimeni. Nav ko taisīties par svētu, ja tāda neesi.

  3
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.