Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

LASĪTĀJS JAUTĀ: Kāpēc trūcīgā pabalsts ir jāatstrādā?

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

“Kas Gulbenes novada pašvaldībai ir trūcīgās personas – vergi vai kalpi?” ar šādu emocionālu jautājumu pie “Dzirksteles” vērsās kāda gulbeniete, kura lūdza saglabāt viņas anonimitāti. Viņai šķiet netaisni, ka novada pamata iedzīvotājiem, kam ir trūcīgās personas/ģimenes statuss, garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsti ir jāatstrādā. Turklāt novada iedzīvotājiem trūcīgo pabalsts jāatstrādā esot 10 dienas mēnesī katru dienu pa 6 stundām. To paredzot pašvaldības saistošie noteikumi. “Kāpēc tā un kāpēc tāda netaisnība?” jautā sieviete.

Komentēt šos jautājumus “Dzirkstele” lūdza novada sociālā dienesta Sociālā darba un sociālās palīdzības nodaļas vadītāju Anitu Beļajevu: “Personām, kuras lūdz sociālo palīdzību (saņem GMI pabalstu), ir pienākums aktīvi iesaistīties savas problēmas risināšanā, pildot līdzdarbības pienākumus, tajā skaitā piedaloties sociālās rehabilitācijas pasākumos darba un sociālo prasmju saglabāšanai, atjaunošanai, apgūšanai, kā arī aktīvi darboties, lai palielinātu savu spēju pelnīt un ienākumus. Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 12.panta ceturtās daļas regulējums nosaka, ka sociālajam dienestam ir tiesības tos darbspējīgos klientus, kuri saņem sociālo palīdzību vismaz trīs mēnešus pēdējo 12 mēnešu periodā [..], iesaistīt darba un sociālo prasmju saglabāšanas, atjaunošanas un apgūšanas pasākumos (līdz 15 stundām nedēļā, sadalot tās pa vairākām nedēļas dienām), kas rada labumu sabiedrībai. Tas nozīmē – mēnesī līdz 60 stundām. Darba un sociālo prasmju saglabāšanas pasākumos likums neparedz iesaistīt personas ar invaliditāti; pensijas vecumu sasniegušas personas; sievietes grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā; vienu no bērna vecākiem bērna kopšanas periodā vai citu personu mājsaimniecībā, kura nodrošina pirmsskolas vecuma bērna kopšanu, aprūpi, pieskatīšanu, ja to objektīvu apstākļu dēļ nav iespējams nodrošināt citādā veidā; vienu no vecākiem bērnam ar invaliditāti, ja bērns nesaņem piemērotus aprūpes pakalpojumus; personu vecumā no 15 gadiem, kura iegūst izglītību klātienē pamatizglītības, vispārējās vidējās vai profesionālās vidējās izglītības iestādē vai ir pilna laika students augstākās izglītības iestādē.”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (24)

 1. Tā ir jābūt ko iedomāties tikai dzert varat .Janopelna tā nauda ir.Ir tādi cilvēki kas nokalture naudu un tanī brīdī skrien uz veikalu pēc aliņa un tādu ir ļoti daudz kas nekā nedara tikai gaida no Valts pabalstus.

  52
  9
 2. Tā ir cilvēki ir izlaidušies ar savu dzeršanu.Stingrāk ir jāskatās sociāliem darbiniekiem,kam var dot trūcigo statusu, kam nē.Ja dzeršanai nauda sanāk tad var par dzīvokli samaksāt arī.Visu grib pie gatava.Lai atstrāda to naudu es tam piekrītu un tā ir jābūt.

  50
  8
 3. Kā var būt vispār,tāds trūcīgā statuss,ja visapkārt trūkst darbaspēka,ja uzņēmumos trūkst darbinieku!Attaisnojums var būt tikai cilvēks invalīds,vientuļā māmiņa.Pārējie ,lai iet strādāt,ja negribās strādāt tad paši vainīgi ,ar tādiem cilvēkiem ir jābeidz auklēties un viņu izvēli nevajag vispār ar pabalstiem atbalstīt.

  54
  9
 4. ja uzņēmumos trūkst darbinieku! Es gadu bez darba biju, kur tad ir tie uzņēmumi? Ja grib maksāt uz rokām 400 eiro par pilnu slodzi, tad es nezinu kā var izdzīvot tikai par kuņģa tiesu. Reizēm uz pabalstiem ir izdevīgāk dzīvot nekā strādāt par minimālo algu, jo tiklīdz sāc kaut ko saņemt tā jāmaksā ir viss uz pilnu klapi, vai tu saņem minimālo vai tūkstošus un nekur nekādas atlaides. Ir tādi uzņēmumi ar slavenu zīmolu, kuri pat nevīžoja atbildēt uz e-pastu kad nosūtīju cv un pieteicos uz sezonas darbu. Piekrītu, ka daudzi gaida, ka viss kritīs no debesīm, tā arī nākamā galējība, it īpaši spēka gados cilvēki, kuri pieraduši dzīvot no pabalstiem un tik vien prot kā cilāt pudeli.
  Tie pabalsti vairāk ir vajadzīgi cilvēkiem, kuri strādā par minimālo algu.

  35
  5
 5. Ja, piemēram,māte strādā, viena audzina, pieņemsim, divus skolas vecuma bērnus, ienākums, minimālā alga. Izdalot uz trīs cilvēkiem to algu, nesanāk valstī noteiktais iztikas minimums, bērni taču nepelna. Ne jau visi trūcīgie ir dzērāji un ne jau visi dzērāji ir trūcīgi! Kārtējais bezsakars komentāros, neko nesaprot un tik gvelž. Un ja tā loģiski padomā, tie, kas pelna kaut vai 600 uz rokas, arī ir nabagi. Ar tādu naudu cilvēks izdzīvot nevar, bet trūcīgā statuss nepienākas. Diemžēl.

  27
  7
 6. Tas ir darba spēks par velti. Izrēķiniet, cik maksā trūcīgā darbaspēks 1 h un sapratīsiet, ka tas nav nekāds pabalsts, bet nodarbināšana zem minimālās algas. Sakot, kā ir – feodālisms jeb verdzība. Šajā valstī jums neviens neko par velti nedod, ja vien neesat komjaunietis, komunista bērns vai mazbērns, vai štata stukačs.

  17
  12
 7. Arī es strādāju par minimālo pilnas slodzes darbu un viena audzina trīs bērnus,un pienākas man trūcīgo statuss. Ta ka arī godīgi strādājot tu nevari nopelnit visam nepieciešamajam.

  24
  1
 8. Faktiski, saņemot trūcīgā trūcīgo pabalstu, tev nemaz neļauj strādāt, jo ir jāatstrādā 60h.
  Palasiju cik tad ir tas pabalsts, ja algā saņem 300eiro. pabalsts 37eiro.
  un par tiem 37eiro ir jāatstrādā 60h. NOPIETNI?
  šeit ir darbs – 0,62centi stundā

  17
  1
 9. Sociālajiem darbiniekiem vajadzētu tiem, kurien piešķirts trūcīgo pabalsts pamācīt kā iekopt iedoto dārziņu, lai būtu savas ogas, augļi, ziedi utt.

  14
  5
 10. Es piemēram uzskatu kad ir jāpalīdz , cilvēkiem nevis kroniskiem dzerajiem.kas visu grib uz gatava. Bet no pudeles neatteiksies.

  13
 11. Loderi,pa minimālo strādāt negrib visu gatavu.Un tad čīkst man nekā nav valsts slikta.Tak no tādiem slaistiem valstij jāizput

  12
  7
 12. Loderi,pa minimālo strādāt negrib visu gatavu.,, varētu strādāt, ja varētu paēst un samaksāt komunālos par minimālo, maksāt ārstiem, paskaties cik jāmaksā kaut vai zobuārstam. Apavus un drēbes var humpalās nopirkt, bet zālēs un ārstus humpalā nenopirksi un rēķinus nesamaksāsi.

  11
  2
 13. Tā jau ir visās pašvaldības, pie mums jāstrādā tikai 2st.tagad pt malkas pabalstu maksā 300 eiro,pat dzīvokli iekārto nekas pašam nav jāpērk un jādomā,taka visi trūcīgie nākat uz Kalveni dzīvot te visiem būs labi.

 14. Tad jau vajag stāžā ieskaitīt to laiku.Un ja cilvēki strādā,bet nesanāk minimums.Vai tad arī piešķir GMI un jāatstrādā pabalsts?

 15. Strādājot , ietur nodokļus / priekš dzērāju pabalstiem arī / , bet kāpēc , man pensionāram ir jāuztur / un atskaita no manas godam nopelnītās naudas – PENSIJAS /kaut kādi dīkdieņi ??? , kuri negrib pat 60 !!! stundas mēnessī pastrādāt ? Visu par velti pieraduši saņemt …

  12
  4
 16. Un tu kā pensis, 55 gados atvaļinoties esi iepelnijis lai līdz 90+ gadiem saņemtu pensiju un sēdēt citiem uz kakla?

  4
  4
 17. Pensijā esmu no 64 !!! gadiem …. un nodokļos es maksāju labi, tā ka Lapsiņ , padomā ,pirms raksti !!!

  3
  4
 18. padomāju.
  un tagad 30+ gadus ceri saņemt 700€ mēnesī?
  tas ir 252000€.
  tu tik daudz samaksāji nodokļos?
  nesmīdini manu asti.

  5
  3
 19. Man ir 4 bērni. BET, es un vīrs strādājam, meklējam iespējas, rokas – kājas ir. Abi strādājam fizisku darbu, un jā, sākotnēji par minimālajām – bet tā arī ir nauda!
  Īrējam mazdārziņu no pašvaldības – lai paši varam ko izaudzēt.
  Daudzi izbrīnā, kāpēc mums nav “statuss”, atbildu – lai tiek tiem, kam vairāk vajag. Bet palasot dažus komentārus, paliek skumji – visu grib par velti neko nedarot, bet uz kā reķina? Kāpēc mums ir jāstrādā melnām mutēm, bet cits var uz pabalstiem dzīvot…?

  9
  2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.