Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

LASĪTĀJS JAUTĀ: Kas izmantoja Litenes nometnes lielgabalu?

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Vēstures entuziasts novadnieks Māris Jurciņš “Dzirkstelei” jautā: “Manuprāt, Litenes nometnē izvietotais lielgabals varētu tik uzskatīts par okupācijas varai raksturīgo; varbūt tomēr ir iespēja dabūt citu lielgabalu, kuru izmantoja Latvijas armija? Nedomāju, ka tā ir liela problēma Latvijas valdībai.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera preses virsniece majore Sandra Brāle “Dzirkstelei” atbild: “Litenē uzstādīts Čehijā ražots demilitarizēts lielgabals “K53”, kas jau ir bijis Latvijas armijas bruņojumā. Lielgabals pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas nonāca NBS bruņojumā, līdz ar to šo lielgabalu ir izmantojuši Latvijas karavīri ne tikai militārajos treniņos, bet arī militārajās parādēs, piemēram, Latvijas proklamēšanas dienas militārajā parādē jau tradicionāli nodrošinot Nāciju zalves. Šie lielgabali vairs netiek izmantoti, ir izņemti no bruņojuma un tiem netiek ražota munīcija.”

Šogad “Dzirkstele” rakstīja, ka turpinās darbi pie Latvijas armijas Litenes vasaras nometnes vietas attīstības; Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija ir konceptuāli atbalstījusi ideju par Litenes nometnes informatīvo materiālu izstrādi, kā arī lēmusi piešķirt finansējumu aptuveni 4000 eiro Litenes nometnes vietas attīstībai. Nozīmīgs papildinājums nometnes vietai ir demilitarizētais lielgabals; šāda aktivitāte bija iespējama ar Aizsardzības ministrijas un NBS atbalstu.

Litenes armijas vasaras nometne atrodas mežā netālu no Pededzes upes. Šī nometne ir valsts nozīmes vēsturiska notikuma vieta. 1941.gada jūnija notikumi Litenē bija Latvijas Bruņoto spēku virsnieku, karavīru un instruktoru nogalināšana vai apcietināšana un tai sekojošā izsūtīšana uz PSRS gulaga nometnēm. To veica Sarkanās armijas un Iekšlietu Tautas komisariāta (NKVD) karaspēka vienības.

– Diāna Odumiņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.