Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Lasītājs jautā: Vai ģimenes pabalstu nemaksā, ja bērns turpina mācības augstskolā?

Foto: “Unsplash”.

“Mans bērns šogad absolvē 12.klasi, un, lasot informāciju Valsts sociālās apdrošināšanas tīmekļvietnē, saprotu, ja tālāk mācības tiek turpinātas augstskolā, tad ģimenes pabalstu vairs tiešām neizmaksā. Savukārt tiem jauniešiem, kas turpina mācīties profesionālās izglītības iestādē, turpina maksāt līdz 20 gadu vecumam. Kāpēc tā?” ir neizpratnē kāda māmiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbild Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte Jevgēnija Briķe:

– Ģimenes valsts pabalsts tiek finansēts no valsts pamatbudžeta, līdz ar to tā apmērs un izmaksas nosacījumi ir atkarīgi no valsts finansiālajām iespējām un politiski pieņemtiem lēmumiem. Ņemot vērā, ka ģimenes valsts pabalsts skar ikvienu bērnu Latvijā, jebkādas tā izmaiņas ir finanšu ietilpīgas. Pamatā šī pabalsta izmaksas mērķis ir sniegt atbalstu ģimenei, kura audzina bērnu, kā arī sniegt atbalstu lielākā bērna vecumā, kamēr viņš iegūst nākamo izglītības pakāpi, mācoties profesionālās vai vispārējās izglītības iestādē.

Tas nozīmē, ka likumdevējs ir noteicis kritērijus, pamatojoties uz kuriem tiek piešķirts un izmaksāts ģimenes valsts pabalsts pēc bērna 16 gadu vecuma sasniegšanas. Viens no tiem ir izglītības iestāde, kurā bērns mācās. Ģimenes valsts pabalstu piešķir, ja bērns mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē. Bērniem, kuri mācās augstākajās izglītības iestādēs un iegūst augstāko izglītību, nav tiesību uz ģimenes valsts pabalstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Labklājības ministrija informēja, ka 2023.gadā tika izvērtētas pabalstu ģimenēm ar bērniem pilnveides iespējas, ņemot vērā, ka atsevišķi pabalsti ilgstoši nav tikuši pārskatīti. Vienlaikus tika vērtētas arī iespējas nodrošināt visiem bērniem (jauniešiem) vienlīdzīgas tiesības saņemt ģimenes valsts pabalstu neatkarīgi no tā, kādā izglītības iestādē viņi mācās, un ģimenes valsts pabalstu maksāt arī par augstākās izglītības iestādēs studējošajiem līdz 20 gadu vecuma sasniegšanai, ja nav stājušies laulībā. Konkrēti lēmumi par pabalstu pārskatīšanu nākamgad, tajā skaitā par ģimenes valsts pabalsta izmaksu augstskolās studējošajiem līdz 20 gadu vecuma sasniegšanai, būs jāpieņem valdībai un Saeimai.

2024.gada aprīlī Gulbenes novadā ģimenes valsts pabalsts tika izmaksāts 1926 saņēmējiem par 3278 bērniem; pabalsta vidējais izmaksājamais apmērs bija 52,66 eiro. Pabalsta apmērs ir atkarīgs no bērnu skaita.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.