Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Lejasciemiete uzskata, ka Anna Sakse mazliet bija brīvdomātāja

Foto: Gatis Bogdanovs.

Vai rakstniece Anna Sakse (1905-1981) patiešām bija kompartijas biedre? Līdz šim esmu uzskatījusi un bijusi pārliecināta, ka A.Sakse bija bezpartejiska. Pēc informācijas, kuru zinu, jo man ir 87 gadi, rakstniece gan gatavojās stāties kompartijā, bet tajā laikā, kad tas process bija jāveic, klajā nāca viņas romāns “Dzirksteles naktī” (autobiogrāfisks romāns divās daļās, izdots 1951.-1957.gadā). Šo darbu Andrejs Upīts (1877-1970) bija ļoti nežēlīgi izkritizējis. Un sakarā ar to A.Sakse partijā nestājās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pati par sevi šauboties, lai nebūtu tā, ka kaut ko putroju, es paņēmu rokās “Latvijas padomju enciklopēdiju”, kas izdota padomju gados. Tur vēlreiz pārlasīju informāciju par A.Saksi un konstatēju, ka tik tiešām nav norādīts, ka viņa būtu partijas biedre. Bet tajā izdevumā jebkuram cilvēkam, kurš tolaik bija partijas biedrs, bija klāt pierakstīts – PSKP biedrs. Un pat klāt vēl publicēta piebilde, no kura gada ir PSKP biedrs.

Pēc tās kritikas no A.Upīša puses A.Sakse pilnīgi pārgāja pie pasaku rakstīšanas. “Čitas burtnīcu” (1958) uzrakstīja, kas ir bērniem piemērots darbs, un vēl citu. Ko nu varētu pārmest A.Saksei, tas ir romāns “Pret kalnu” (1948), bet tur arī Staļins (PSKP CK ģenerālsekretārs no 1922. līdz 1953.gadam) nav nevienā teikumā pieminēts. Tā ka A.Sakse arī tajos laikos bija mazliet brīvdomīga.

– Lejasciemietes Sandras Mednes sacīto pierakstījusi Diāna Odumiņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (3)

 1. Ko nozīmē “mazliet brīvdomātāja”? Brīvdomātājs vai nu ir vai nav. Un par saistību ar kompartiju lasām Kārļa Kangera rakstā šajā pašā portālā. Viens otrs komunistu partijas biedrs gan toreiz patiešām bija brīvdomātājs un par to nereti samaksāja ar amata zaudēšanu vai citiem pazemojumiem. Piemēram, Eduards Berklavs vai citi t.s. nacionālkomunisti.

  7
  1
 2. Es esmu izaudzis ar Annas Sakses pasakām un pilnīgi vienalga bija vai nebija PSKP. Tagad jau visādi vēsturnieki, kas dzimuši ne Latvijā mācīs mums Latvijas vēsturi, lai tas Kangers brauc uz savu dzimto Vāciju un dzīvo tur, nav ko te maisīties.

  11
  5
 3. Man arī A.Sakse saistās ar pasakām par ziediem. Talantīga rakstniece, kuras pasakas patīk jebkurai paaudzei. Tas ielas nosaukums taču nevienam netraucē. Ir citi darbi- svarīgāki, ko novadā veikt.

  12
  4
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.