
“DZIRKSTELES” redakcijā 14. februārī saņēmām tālruņa zvanu no mūsu lasītājas Ineses Bitenieces, kura dzīvo Lizuma pagastā.
Viņa teica: “Tas skar daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekus. Lizumā ir divas 24 dzīvokļu mājas. Kopā uz visiem – 8 atkritumu konteineri. Atkritumu konteineri, kas ir 1,1 kubikmetru ietilpības, ja ir pārpildīti, ka vāks neveras ciet, apsaimniekotājs (SIA “Lautus vide” – red.) pierēķina klāt. Es visu saprotu. Konteiners ir pilnāks, nekā paredz tilpums. Telefoniski uzdevu jautājumu atbildīgajai personai Gulbenē, kā notiek papildu izvedamo atkritumu pierēķināšana klāt, vai ir kādi vienādi pielietojami nosacījumi, ir mēraukla. Man atbildēja: “Nē. Izvedēji uz aci nosaka, cik daudz atkritumu konteinerā ir vairāk par paredzēto apjomu. Viņi ir profesionāļi.” Kur ir mans sašutums un ne tikai mans? Lizumā tie daudzdzīvokļu māju konteineri, kuri ziemā ir pustukši, no apsaimniekotāja viedokļa savākšanas brīdī tiek skaitīti kā pilni! Es atbildīgajai personai Gulbenē teicu: “Saprotiet, izskatās kā iedzīvotāju šmaukšana. Atkritumu aizvedēji uz aci var noteikt, cik konteinerā atkritumu ir vairāk par tilpumu, bet kāpēc viņi nevar uz aci noteikt, cik izvešanas brīdī konteinerā ir mazāk atkritumu salīdzinājumā ar paredzēto tilpumu?” Saņēmu atbildi, ka tas nav iespējams, ka ceļazīmē ir ierakstīts. Ieteica – ir iespēja iepriekš piezvanīt piektdienā līdz pulksten 15.00 un pateikt, kas tur mainās tajos konteineros. Bet tas nozīmē, ka vienam cilvēkam ir jāstāv pie konteineriem kā armijas zaldātam. Teica arī, ka var atteikties no konteinera izvešanas. Bet tas arī nav tik vienkārši. Dzīvojot daudzdzīvokļu mājā, nav iespējams prognozēt, kāds atkritumu daudzums sakrāsies. Šajā sakarā vēlētos zināt SIA “Lautus vide” vadības viedokli.”
Atbild SIA “Lautus vide” izpilddirektore Inese Letinska:
“Saskaņā ar atkritumu apsaimniekošanas līguma noteikumiem katrā objektā ir uzstādīti attiecīgi konteineri, kuru apkalpošana ir paredzēta pēc noteikta grafika. Līguma 4.4. vai attiecīgi 4.5. apakšpunkts (atkarībā no līguma formas) paredz, ka, aprēķinot samaksu par pakalpojumu, konteineros ievietotais atkritumu apjoms tiek uzskatīts par identisku konteineru tilpumam, bet atkritumi, kas ievietoti atkritumu maisos un novietoti virs konteinera vai pie tā, tiek uzskatīti par papildapjomu. To, kāds ir atkritumu faktiskais daudzums (svars) attiecībā pret konteineru tilpumu, ņem vērā atkritumu konteineru svara un tilpuma attiecības noteikšanas procesā atbilstoši Ministru kabineta 2018. gada 21. augusta noteikumiem Nr.
537 “Sadzīves atkritumu masas un tilpuma attiecības mērījumu veikšanas kārtība un nosacījumi”. Mērījumu rezultātā noteiktā attiecība tiek piemērota, aprēķinot atkritumu apsaimniekošanas maksu. Saskaņā ar iepirkuma līgumu un saistošajiem noteikumiem Nr. 14 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Gulbenes novadā”, kas regulē Gulbenes novada pašvaldības un SIA “Lautus vide” darbību, uzņēmuma darbiniekiem nav jāver vaļā konteiners un nav jāveic faktiskā piepildījuma novērtējums. Atgādinām, ka atbilstoši saistošo noteikumu 39.1. apakšpunktam nekustamā īpašuma īpašniekam, valdītājam, lietotājam, apsaimniekotājam vai pilnvarotai personai ir pienākums izvēlēties nešķiroto atkritumu savākšanai nepieciešamo konteineru skaitu, tilpumu un izvešanas biežumu, ievērojot pašvaldības noteikto minimālo izvešanas biežumu. Šī jautājuma risināšana ir mājas iedzīvotāju atbildība, jo tikai paši iedzīvotāji ir atbildīgi par saražoto sadzīves atkritumu daudzumu. Turklāt, ja, sākoties izvešanām, ir secināms, ka nepieciešamas kādas izmaiņas, tajā skaitā atteikt vai papildus pieteikt atkritumu konteineru izvešanu, vienmēr pastāv iespēja sazināties ar klientu centru, lai iespēju robežās kopīgi rastu klientam ērtāko risinājumu.”
Vai iespejams izmazgat konteinerus?
Jāliek novērošanas kamera pie konteinera. Redzēs kas piepilda kā arī iztukšošanu pierādīt.
Redz kā…vai tiešām godīgi pustukšu konteineri pieskaitīt par pilnu.